خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه ؛ سخت افزار و تجهیزات شبکه

خدمات پسیو شبکه ، یکی از بخش های راه اندازی شبکه می باشد که به خدمات مرتبط با زیرساخت شبکه اتلاق می‌گردد. پسیو ( Passive ) در لغت به معنی غیرفعال می باشد و به تجهیزاتی گفته می شود که هیچ گونه فعالیتی بر روی سیگنال و یا دیتای در حال گذر در شبکه انجام نمی دهند. در نتیجه خدمات پسیو شبکه در واقع فقط به خدمات نصب و راه اندازی زیرساخت شبکه و تجهیزات شبکه گفته می شود و وارد مرحله پیکربندی نمی‌گردد. بخشی از این خدمات شامل موارد ذیل می باشد :

در خدمات پسیو شبکه ، بیش از هر چیزی طراحی شبکه و زیرساخت آن اهمیت دارد ، در این مرحله است که باید تمام امکان سنجی ها ، آینده نگری ها و شرایط فیزیکی محیط کاملاً سنجیده شود و یک نقشه درست ، حساب شده و آینده نگرانه از شبکه طراحی گردد.

به دلیل اینکه در بسیاری از مواقع پس از انجام این مرحله امکان تغییرات در آن عملاً وجود ندارد و یا اگر تغییری انجام شود بسیار پرهزینه و وقت گیر خواهد بود ، مرحله زیرساخت و پسیو شبکه می بایست با دقت و ظرافت بیشتری صورت گیرد.

یکی از معضلات و مشکلات سازمان ها و شرکت ها در موضوع شبکه بحث پسیو شبکه می باشد چرا که یک تفکر غلط و اشتباه که در بین مدیران کسب و کار وجود دارد این است که آن ها بر این باورند که یک شبکه خوب یعنی یک سرور و یا سوئیچ قوی ؛ و به همین دلیل به بخش زیرساخت و پسیو اهمیت کمتری می دهند و همین باعث می شود که در آینده به مشکلات شدیدی در شبکه برخورد کنند.

اما شرکت و سازمان ها باید بدانند که دلیل ضعف اکثر شبکه ها غیر اصولی و غیر حرفه ای در زیرساخت شبکه آن ها است و باید قبل از هر چیزی در این قسمت هزینه کرده و آن را اصلاح و بهینه کنند.

همین طرز تفکر غلط و اشتباه باعث شده است که در حال حاضر وقتی کارشناسان ما برای بررسی وضعیت شبکه مشتریان از محل آن ها بازدید می کنند اولین مشکلاتی اساسی که با آن برخورد می کنند همین ایرادات زیرساختی و طراحی غلط شبکه می باشد. که در بسیاری از موارد با شرایط موجود ، حتا امکان تغییر و اصلاح وجود ندارد.

مراحل انجام خدمات پسیو شبکه

ابتدا نقشه شبکه و زیرساخت آن طراحی می گردد ؛

  • محل دقیق عبور کابل شبکه و تلفن از دیوار ، سقف و … به صورت روکار و توکار ،
  • محل های دقیق داکت کشی شبکه ،
  • محل قرارگیری نودهای شبکه و تلفن ، پریز برق ، پریز UPS و …
  • محل قرار گیری رک و اتاق سرور ،
  • محل قرار گیری تجهیزات شبکه در داخل رک ،
  • محل قرارگیری دوربین های مداربسته ، شماره گذاری نودها و …
  • و …

مرحله بعد شروع کابل کشی شبکه می باشد که یا به صورت روکار صورت می گیرد و یا به صورت توکار. در محل‌های روکار باید داکت‌کشی انجام شود.

بعد از انجام کابل کشی نوبت به نصب رک ، آرایش رک ، نصب پچ پنل ، پچ کورد ، سوئیچ ها ، روترها ، سرورها و هر گونه تجهیزاتی که داخل رک قرار می گیرد ، می باشد.

در نهایت تمامی نودها ، پریزها ، کیستون ها و … نصب می گردد

بعد از اتمام این مرحله ، نوبت به تست سیگنال شبکه می رسد. که باید تمامی نودها از نظر سالم بودن ارتباط تست گردند تا مشخص شود که هیچ گونه قطعی در ارتباط کابلی وجود ندارد.