خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه

خدمات رایکانت

خدمات پسیو شبکه ؛ سخت افزار و تجهیزات شبکه

خدمات پسیو شبکه، یکی از مهم‌ترین بخش‌های راه اندازی شبکه می‌باشد که به خدمات مرتبط با زیرساخت شبکه اتلاق می‌گردد. پسیو (Passive) در لغت به معنی غیرفعال می‌باشد و به تجهیزات و خدماتی گفته می‌شود که هیچ‌گونه فعالیتی بر روی سیگنال و یا دیتای در حال گذر در شبکه انجام نمی‌دهند. در نتیجه خدمات پسیو شبکه در واقع فقط به خدمات نصب و راه اندازی زیرساخت شبکه و تجهیزات شبکه گفته می‌شود و وارد مرحله پیکربندی نمی‌گردد.

بخشی از این خدمات شامل موارد ذیل می‌باشد :

 

از مهم‌ترین مسائل در انجام پسیو شبکه‌، طراحی استاندارد، پیاده‌ سازی نقشه طراحی شده بر اساس نیاز مشتری و استفاده از قطعات باکیفیت است.

در خدمات پسیو شبکه، بیش از هر چیزی طراحی و زیرساخت شبکه آن اهمیت دارد، در این مرحله است که باید تمام امکان‌سنجی‌ها، آینده‌نگری‌ها و شرایط فیزیکی محیط کاملاً سنجیده شود و یک نقشه اصولی، حساب شده و استاندارد از شبکه های کامپیوتری طراحی گردد و همچنین قیمت خدمات پسیو شبکه، مشخص شود. به‌دلیل این‌که در بسیاری از مواقع پس از انجام این مرحله امکان تغییرات در آن عملاً وجود ندارد و یا اگر تغییری انجام شود بسیار پرهزینه و زمان‌بر خواهد بود، مرحله زیرساخت و پسیو شبکه می‌بایست با دقت و ظرافت بیشتری صورت گیرد.

پسیوشبکه‌های کامپیوتری

مسائل و مشکلات مرتبط با زیرساخت شبکه‌های کامپیوتری یکی از معضلات اصلی سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌باشد چرا که یک تفکر غلط و اشتباه که در بین مدیران کسب و کار وجود دارد این است که آن‌ها بر این باورند، یک شبکه اصولی و استاندارد شامل تجهیزات شبکه خوب مانند: سرور، روتر، سوئیچ و … می‌باشد؛ به همین دلیل برای بخش زیرساخت شبکه و پسیو اهمیت کمتری قائل می‌شوند و این مسئله موجب ایجاد مشکلات بزرگتر و با هزینه‌های بالاتری در شبکه می‌گردد.

چنین طرز تفکر غلط و اشتباه باعث شده است که در حال حاضر، هنگامی که کارشناسان ما برای بررسی وضعیت شبکه مشتریان، از محل آن‌ها بازدید می‌کنند. اولین مشکلات اساسی که با آن برخورد می‌‎کنند، ایرادات زیرساختی و طراحی غلط شبکه می‌باشد و متأسفانه در بسیاری از موارد با توجه به شرایط موجود، حتی الامکان تغییر و اصلاح وجود ندارد.

در هر حال مدیران و مسئولین شرکت‌ها و سازمان‌ها باید بدانند که دلیل ضعف اکثر شبکه‌ها، در انجام زیرساخت غیر اصولی و غیر استاندارد آن‌ها است و باید قبل از هر چیزی در این بخش هزینه کرده و آن را اصلاح و بهینه کنند.

مراحل خدمات پسیو

ویژگی شبکه

مراحل انجام خدمات پسیو شبکه

  1. ابتدا کارشناسان از محل انجام پروژه بازدید کرده و اطلاعات مورد نیاز اولیه را جمع‌آوری می‌کنند.
  2. در مرحله بعد نقشه شبکه و زیرساخت آن طراحی می‌گردد.
  3. پس از تأیید نقشه شبکه، کابل‌کشی شبکه شروع می‌شود که به دو صورت روکار یا توکار انجام می‌پذیرد، در محل‌های روکار باید داکت‌کشی انجام شود.
  4. بعد از انجام کابل‌کشی نوبت به نصب رک، آرایش رک، نصب پچ پنل، پچ کورد، سوئیچ‌ها، روترها، سرورها و هر‌گونه تجهیزاتی که داخل رک قرار می گیرد، می‌رسد.
  5. در نهایت تمامی نودها، پریزها، کیستون‌ها و … نصب می‌گردد.
  6. بعد از اتمام این مرحله، نوبت به تست سیگنال شبکه می‌رسد. باید تمامی نودها از نظر سالم بودن ارتباط، تست گردند تا مشخص شود که هیچ‌گونه قطعی در ارتباط کابلی وجود ندارد.
  7. سایر تجهیزات نظارتی، کنترلی و … که در اتاق سرور و یا در بخش‌های دیگر قرار می‌گیرند بعد از این مرحله نصب و پیاده‌ سازی می‌شود.

 

 

اگر درخواست مشاوره و یا اعلام همکاری دارید فرم زیر را تکمیل نمایید :

  • ۷ + ۱۳ =