طراحی استاندارد اتاق سرور

 بکارگیری سیستم سرمایش مناسب

مقوله نگهداری شبکه‌های کامپیوتری و همچنین شرایط هوایی و سرمایشی مناسب برای مراکز داده از اهمیت حیاتی و بالایی برخوردار بوده و تولید سرمای مناسب می‌تواند تاثیر بسزایی در کارکرد تجهیزات سخت افزاری موجود در این مراکز داشته باشد. تجهیزاتی از قبیل؛ سرورها، روترها، سوئیچ‌ها، فایروال‌ها، ذخیره‌سازها که هر کدام از آن‌ها با هزینه بسیار زیادی تهیه و خریداری شده‌اند و خرابی آن‌ها علاوه بر این‌که موجب ضرر و زیان مالی به سازمان مربوطه خواهد شد، موجب اختلال در فرایند IT هم می‌شود.

لذا توجه به سلامت سیستم‌های تهویه هوا در این راه‌ اندازی اتاق‌ سرور از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار بوده و باید دقت داشت که حد اعتدال دمایی بر اساس استانداردهای موجود رعایت شود، از آن‌جایی که دما و حرارت بالا، بلای جان تجهیزات سخت افزاری و کاهش دهنده عمر مفید و مختل کننده فرآیند کاری آن‌ها است، سرما و دمای بسیار پایین هم می‌تواند علاوه بر بالا بردن مصرف انرژی(تجهیزات سرمایشی) مشکلات مربوط به خود را برای Admin شبکه ایجاد کند و در نتیجه این‌که حد اعتدال در این امر باید مد نظر قرار بگیرد. همچنین پیاده سازی سیستم‌های Alarming و سنسورهایی دمایی از موارد مهم و کاربردی دیگری هست که باید در اتاق سرور لحاظ شود.

جهت برقراری دمای مناسب ۱۸ درجه سانتی‌گراد اتاق سرور، استفاده از دستگاه‌های خنک کننده درون آن الزامی است. البته در آخرین استانداردها، دمای مناسب اشاره به ۲۲ الی ۲۴ درجه دارد و گوگل دمای اتاق سرورهای خودش را برای کاهش انرژی روی ۲۶ تنظیم می‌کند. اما مرسوم‌ترین خنک کننده در ایران، کولرهای گازی هستند که توان آن‌ها باتوجه به میزان حرارت تولید شده اتاق سرور محاسبه می‌شوند. البته اگر بخواهیم کمی حرفه‌ای‌تر عمل کنیم، می‌توانیم بسته به نیاز یکی از سه راهکار توزیع هوای سرد زیر را پیاده سازی و بر اساس آن اقدام کنیم.

دستگاه خنک کننده اتاق سرور

 1. سیستم سرمایش در میان رک‌ها، بالا و پایین کف کاذب و یا در بین ردیف ها که از آن به Row oriented نام برده می‌شود .
 2. سیستم سرمایش برای کل فضا که از آن به Room Oriented نام برده می‌شود که در این روش هوای گرم و سرد را با هم ترکیب می‌کند.
 3. بکارگیری سیستم سرمایش در داخل رک که از آن به Rack Oriented نام برده شده و ارتباطی با تغییرات اتاق ندارد.

اگر بخواهیم به محاسبه دقیق و درست میزان هوای مورد نیاز این مراکز می‌پردازیم. همراه ما باشید….

مجموعه نکاتی باید در محاسبه میزان هوای اتاق سرور مورد نظر قرار بگیرد که به آن می‌پردازیم. فرمول اصلی برای تعیین سرمایش اتاق با در نظر گرفتن مجموعه‌ای از پارامترها، در نظر گرفته شده که به شرح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

Total Heat Load = Room BTU + Windows BTU + Total Occupant BTU + Equipment BTU + Lighting BTU

Room BTU میزان سرمایش مورد نیاز بسته به مساحت اتاق با حاصل‌ضرب طول و عرض اتاق در عدد ۳۳۷ با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

Room Area BTU = Length (metr) x Width (metr) x 337

Windows BTU  اگر اتاق سرورهای شما دارای پنجره نیست می‌توانید از این بخش صرف نظر کنید در غیر این‌صورت برای اتاق‌های جنوبی، حاصل‌ضرب طول و عرض پنجره در عدد ۸۷۰ و برای اتاق‌های شمالی حاصل‌ضرب طول و عرض پنجره در عدد ۱۶۵ محاسبه می‌گردد و از نکات قابل توجه در این فرمول این‌که، اگر نور مستقیم از پنجره به داخل می‌تابد و مانعی وجود ندارد، اعداد بدست آمده باید در ۱.۵ ضرب شود و در نیم‌کره جنوبی باید جای مقادیر را در فرمولهای پنجره‌های شمالی و جنوبی عوض کرد.

 South Window BTU = South Facing window Length (metr) x Width (metr) x 870

North Window BTU = North Facing windows Length (metr) x Width (metr) x 165

Total Occupant BTU  در صورتی‌که در Server Rooom ، افرادی کار می‌کنند باید آن‌ها را درنظر گرفت و با ضرب تعداد ساکنین در عدد ۴۰۰BTU این فرمول را محاسبه کرد.

Total Occupant BTU = Number of occupants x 400

Equipment BTU مجموع کل وات دستگاه‌های موجود در اتاق سرور بر اساس حداکثر توان مصرفی هر دستگاه که بر روی آن ذکر گردیده (دست بالا گرفته شود) ضرب در عدد ۳.۵ و مطابق با فرمول زیر :

Equipment BTU = Total wattage for all equipment x 3.5

Lighting BTU  محاسبه مجموع توان روشنایی‌های داخل اتاق با ضرب حاصل‌جمع وات روشنائی‌ها در عدد ۴.۲۵

 Lighting BTU = Total wattage for all lighting x 4.25

بکارگیری سیستم اعلان و اطفای حریق

آتش سوزی در اتاق سرور به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد، عامل یا خارج از اتاق بوده و به داخل فضای مرکز داده سرایت کرده و یا این‌که به دلیل اتصال کوتاه ادوات برقی و همچنین وجود تجهیزات مختلف آتش‌زا در داخل اتاق سرور اتفاق افتاده است. لذا در این خصوص نصب تجهیزات مناسب اخطار و اطفای حریق مدنظر می‌باشد. در خصوص سیستم اعلان می‌توان از سنسورهایی که برای این کار در بازار وجود دارد بهره برد، اما در مورد سیستم اطفاء می‌توان با توجه به مکان و حساسیت اطلاعات از کپسول‌های آتشنشانی تا سیستم‌های پیشرفته مانند FM200 و یا حتی مشاوره‌های امنیتی بهره گرفت. اما در زیر به چند نکته در این خصوص اشاره می‌کنم.

 • با توجه به محدودیت فضای اتاق سرور جهت انتقال گاز مونواکسید کربن به داخل اتاق، از لوله‌های حامل استفاده می‌شود.
 • محل قرار گرفتن نازل‌های نهایی باید در مکان‌هایی نزدیک به محل استقرار سرورها و تجهیزات برقی تعبیه شود.
 • مخزن‌های گاز در مکانی خارج اتاق سرور قرار می‌گیرد و این مخزن‌ها به لوله‌های تعبیه شده داخلی مرتبط خواهند شد.
 • درمکان‌های مختلف اتاق سرور نظیر داخل رک‌ها، تجهیزات برقی داخلی و … سنسورهای تشخیص حریق نصب می‌شود.
 • سیتم اطفاء حریق می‌تواند به یکی از دو روش پوشش مستقیم یا جامع مورد بهره برداری قرار بگیرد، در این روش سیستم اطفاء در رک‌های تجهیزات مخابراتی و تجهیزات کامپیوتری نصب می‌شود. و در پوشش جامع در این روش سیستم اطفاء حریق برای کل فضا در نظر گرفته شده و بر این اساس سیستم اطفاء کل فضا را پوشش می‌دهد.
 • ذرات جامد موجود در کپسول بعد از دریافت فرمان برای تخلیه، بصورت گاز در آمده و با سرعت زیادی در فضا منتشر شده و حریق را اطفاء می‌کنند.

سیستم اطفاء حریق

 نصب درب مقاوم، ضدحریق و ضد سرقت

با توجه به اهمیت محصور نمودن آتش و جلوگیری از گسترش آن، درب اتاق سرور باید از جنس نسوز و همچنین ضد سرقت انتخاب شود. برخی از ویژگی‌های درب ضد سرقت:

 • درها با پهنای یک متر و ده تا یک متر و بیست و ارتفاع حداقل دو متر و نیم
 • سقف دو متر و هفتاد سانتی متر
 • روکش MDF یا PVC
 • قابل تجهیز به انواع سیستم کنترل تردد

نصب و بکارگیری سیستم کنترل دسترسی

استقرار سیستم کنترلی مناسب جهت ثبت تردد افراد و مدیریت آن جهت اتاق سرور الزامی است. این سیستم دارای یک دستگاه کارت خوان چند گزینه‌ای (Multi Option Checking)، کنترلر و مبدل‌های مرتبط با آن می‌باشد. افراد مجاز برای ورود به اتاق سرور باید کارت تردد را همراه داشته باشند. همچنین ثبت اثر انگشت و وارد کردن کدمخصوص از دیگر گزینه‌هایی است که می‌توان آن‌ها را فعال نمود. سیستم‌های کنترل تردد، می‌توانند ورود و خروج افراد را کنترل و مدیریت نمایند و نیز احتمال وقوع حوادث را بسیار کاهش دهند. مزایای این سیستم عبارت است از:

 • ایجاد محدودیت در تردد
 • افزایش امنیت
 • تشخیص هویت پرسنل
 • ردگیری افراد

نصب دستگاه کنترل در

در نمونه‌هایی، دستگاه بعد از نصب بر روی درب، مستقیما برنامه‌ریزی می‌گردد و در نمونه دیگر، دستگاه به کامپیوتر متصل شده و از طریق سیستم رایانه تنظیمات مورد نظر بر روی آن انجام می‌گردد. در این حالت امکانات زیر برای ادمین فراهم می‌گردد.

 • امکان تعریف کاربران و تعیین اختیارات و محدوده زمانی
 • امکان مشاهده اطلاعات ذخیره شده در هر دستگاه
 • امکان تنظیم باز شدن درب با انگشت، کارت و یا رمز
 • امکان گزارش‌گیری از خطاهای پرسنل هنگام استفاده از نرم افزار

نصب و بکارگیری دوربین‌های کنترل و نظارت

باتوجه به اهمیت اطلاعات و لزوم مراقبت بیشتر از تجهیزات اتاق سرور، نصب دوربین‌های تحت شبکه درون اتاق سرور بسیار مؤثر است. دوربین‌ها بطور ۲۴ ساعته اتاق سرور را مانیتور کرده و Log ها را در سرور مربوطه ذخیره می‌کنند. البته برای امنیت بیشتر می‌توان دوربینی را هم خارج از اتاق تعبیه کرد.

ثابت کردن رک ها و تجهیزات

به دلیل جلوگیری از واژگون شدن رک‌ها در هنگام زلزله، رک‌ها باید به کف وصل و مهار شوند. پیش از اجرای کف و ایجاد کانال‌های مختلف باید محل استقرار رک‌ها تعیین شده و بست‌ها و Holder های نگهدارنده در آن تعبیه شود لذا نوع و مدل رک‌ها، اندازه آن‌ها، موقعیت مکانی نسبت به یکدیگر باید تعیین شوند. رک‌ها با فاصله کافی حدود حداقل یک متر و ده سانتی در اطراف هر وسیله و یک متر و بیست در راهرو بین رک‌ها باشد.

نکته : برخی از رک‌ها نظیر رک‌های HP دارای اتصالات مخصوص بوده و جهت نصب صحیح رک باید از آن‌ها استفاده کرد.

ثابت کردن رک ها

عدم استفاده از هرگونه درب شیشه‌ای، پارتیشن و یا پنجره

اتاق سرور به لحاظ امنیت باید فاقد درب‌های شیشه‌ای، پارتیشن و یا پنجره به فضای بیرون از اتاق باشند.عدم استفاده از پارتیشن

در مقاله شماره سه، در خصوص دیگر استانداردها و الزامات امینی اتاق سرور که شامل موارد ذیل می‌باشد، توضیحاتی ارائه خواهد شد.

 • نصب و بکارگیری یو پی اس مناسب.
 • اتصال تمام سیستم‌ها، رک‌ها و تجهیزات به سیستم ارت با حداکثر اهماژ Ω۲
 • عدم قرارگیری تجهیزات غیر مرتبط در اتاق سرور نظیر: MDF وPBX .
 • کابل کشی و ترانکینگ مناسب.
 • نصب و بکارگیری سیستم روشنایی مناسب.

طراحی استاندارد و امن اتاق سرور – بخش اول

طراحی استاندارد و امن اتاق سرور – بخش سوم

مطالب مرتبط

2 دیدگاه در طراحی استاندارد و امن اتاق سرور – بخش دوم
 1. سلام و تشکر ویژه، فوق العاده بود.

 2. عالی، تشکر از مقاله خوب و کاربردیتون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *