طراحی شبکه و نقشه شبکه

طراحی شبکه و نقشه شبکه

طراحی نقشه شبکه چالش برانگیز و مهم‌ترین مرحله پیش از شروع راه اندازی و نصب شبکه می‌باشد. در واقع طراحی شبکه فاز صفر و یا به عبارتی فاز مطالعاتی خدمات شبکه می‌باشد. چرا که پیش از پیاده‌سازی زیرساخت و نصب و راه‌اندازی شبکه، نیاز به بررسی دقیق و طرح‌ریزی فیزیکی، نیازسنجی و امکان‌سنجی شبکه دارد.

این‌که هدف از راه اندازی شبکه و توپولوژی شبکه چه باشد؟ کابل‌های شبکه از چه مسیری عبور کنند؟ نودها و یا سیستم‌ها در چه محلی قرار گیرند؟ سایر تجهیزاتی که تحت شبکه کار می‌کنند چه هستند؟ و موقعیت فیزیکی آن‌ها در محل پیاده‌سازی شبکه کجا است؟ و بسیاری از نکات زیربنایی و یا به اصطلاح پسیو، در مرحله طراحی شبکه باید مد نظر قرار بگیرند. در این راستا شرکت خدمات شبکه رایکانت، خدمات مشاوره شبکه خود را جهت طراحی و پیاده سازی شبکه به مشتریان خود عرضه می کند.

علامت تیک

مرحله بازدید و ارزیابی از محل، شناخت و امکان سنجی:

در واقع همان‌طور که ساخت یک بنا و یا یک پروژه عمرانی قبل از شروع ساخت‌و‌ساز نیازمند تحقیقات اولیه و فاز مطالعاتی می‌باشد، پس از آن مرحله طراحی نقشه ساختمان آغاز می‌شود. در پروژه‌های شبکه نیز به همین شکل می‌باشد که قبل از نصب و راه‌اندازی شبکه، حتماً باید مطالعات اولیه در این زمینه صورت گیرد و پیش‌نیازها و همچنین آینده‌نگری‌ها، مد نظر قرار گیرد و سپس با ارائه یک نقشه جامع و کامل از ساختار فیزیکی، اجرای پروژه آغاز گردد.

طراحی شبکه و رسم نقشه شبکه باید بر اساس اصول و استانداردهای شبکه صورت گیرد. رعایت استانداردهای شبکه در این مرحله باعث کاهش هزینه‌های اجرا و کاهش احتمال خرابی و مشکلات آتی می‌شود و در نهایت هزینه‌های نهایی را کاهش می‌دهد. رعایت این امر بسیار اهمیت دارد ولی معمولاً شرکت‌ها و صاحبان آن به این مرحله اهمیت چندانی نمی‌دهند! نگاه سطحی و کوته فکرانه به کاهش هزینه‌ها در اجرای پروژه‌های شبکه موجب می‌شود که شرکت‌ها در آینده هزینه‌های مادی و معنوی سنگینی را به دلیل اجرای ضعیف، غیراستاندارد و ناقص پروژه‌ها متحمل بشوند.

شرکت رایکانت، خدمات شبکه درون سازمانی برجسته‌ای در حوزه‌ی طراحی شبکه با استانداردهای روز جهان و بهترین تجهیزات شبکه آماده همکاری و عقد قرارداد پشتیبانی شبکه با شرکت ها، سازمان ها و … می باشد.

طراحی نقشه شبکه

علامت تیک

طراحی شبکه به دو صورت می‌باشد:

  • طراحی و راه اندازی یک شبکه جدید
  • ارتقا و بهینه سازی شبکه فعلی

ماموریت ما

در زمان طراحی شبکه سوالات متعددی وجود دارد که ابتدا هر سازمان باید پاسخ به این سوالات را در نظر داشته باشد و سپس اقدام به نصب و پیاده سازی شبکه نماید.

  • هدف از نصب و راه اندازی شبکه چیست؟
  • چه پارامترهایی را در زمان طراحی و پیاده سازی باید در نظر گرفت؟
  • انتظار کاربران از برپاسازی شبکه چیست؟
  • نیاز واقعی کاربران چیست و چه نوع خدماتی روی شبکه ارائه می‌گردد؟
  • آیا می‌توان تجهیزات شبکه موجود را ارتقا و بهینه سازی کرد؟

مراحل طراحی شبکه

علامت تیک

مراحل طراحی شبکه:

۱- نیازها و اهداف مشتری

در این مرحله مشتری تمامی نیازها و اهداف خود را از نصب و راه‌اندازی شبکه به صورت کاملاً دقیق و مشخص با متخصصین ما در میان می‌گذارد و کارشناسان با تجربه کاری خود تمامی نیازهایی را که گاهاً ممکن است بعضی از موارد آن از نظر مشتریان دور بماند را شناسایی کرده و با آن‌ها در میان می‌گذارند و در نهایت ما کلیه نیازهای مشتری را دریافت کرده و آن‌ها را در مرحله بعد مورد بررسی قرار می دهیم.

۲- بررسی و آنالیز نیازهای مشتری

در این مرحله بعد از دریافت تمامی اطلاعات، آن‌ها را مورد بررسی و آنالیز قرار می‌دهیم. کارشناسان زبده شرکت رایکانت این اطلاعات را با در نظر گرفتن شرایط خاص هر مشتری ائم از زیرساخت و امکانات موجود، موقعیت و شرایط فیزیکی مجموعه و هزینه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند تا بتوانند یک یا چند راهکار اصولی و مهندسی، مطابق با استانداردهای طراحی شبکه به مشتریان ارائه دهند.

۳- ارائه راهکار و مشاوره به مشتری

پس از بررسی‌ها و آنالیزهای انجام شده در مرحله قبل و رسیدن به یک یا چند راهکار مشخص در طراحی شبکه، کارشناسان ما، ویژگی‌های مثبت و منفی هر یک از این راهکارها را به مشتریان توضیح می دهند. ارائه این ویژگی‌ها به مشتری کمک می‌کند تا بهترین راهکار را با در نظر گرفتن مسائلی مانند محدودیت‌های اجرا، محدودیت‌های هزینه پروژه و غیره انتخاب کنند.

در پایان پس از انجام مراحل فوق و رسیدن به یک راهکار مشخص، طراحی نقشه شبکه آغاز می‌گردد.

نرم افزار - طراحی شبکه - نقشه شبکه

علامت تیک

مرحله طراحی نقشه شبکه کامپیوتری:

یکی از بهترین نرم‌افزارها برای طراحی شبکه، نرم‌افزار visio است. با کشیدن نقشه شبکه با visio می‌توان زیباترین و بهترین دیاگرام‌ها را Data Center ، Active Directory و توپولوژی‌های شبکه را پیاده سازی نمود. کشیدن نقشه شبکه با visio در حین سادگی، دارای یک‌سری اصول می‌باشد که کارشناسان شرکت رایکانت در این زمینه بصورت کاملا تخصصی با شما همکاری می کنند.اجرا و راه‌اندازی شبکه پس از مرحله مشاوره و طراحی شبکه انجام می‌پذیرد.

نرم افزار visio تحت سیستم عامل ویندوز کار می‌کند. در میان ابزارهای طراحی نقشه شبکه، نرم افزار visio را می‌توان ابزاری پیشرفته، حرفه‌ای، مدرن و مطابق با استاندارد جهانی نام برد. به همین دلیل طراحان شبکه و مدیران IT ، مدیران و طراحان وب و برنامه‌نویسان می‌توانند از نرم افزار visio  برای ساخت نمودارها و دیاگرام‌ها استفاده کنند.

طراحی شماتیک نقشه پسیو شبکه توسط نرم افزارهای تخصصی، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم به بهترین شکل طراحی شبکه را به رسم عمل برسانیم. این کار توسط نیروهای متخصص و طراح شبکه شرکت رایکانت انجام می‌پذیرد. طراحی شبکه و مستند سازی نیازمند شناخت کامل از نیاز مجموعه می‌باشد که خوشبختانه این کار توسط بهترین تیم متخصص شرکت خدمات شبکه رایکانت با مناسب‌ترین هزینه‌ها و متناسب با نیاز هر شرکت ارائه و پیشنهاد می‌گردد.

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید:

  • ۷ + ۵۷ =