تفاوت‌های اصلی دوربین دام و بولت

استفاده از دوربین مداربسته می‌تواند بازدارندگی قابل توجهی در برابر متجاوزان و سارقین منزل یا محل کار شما داشته باشد. اگر تصمیم به استفاده از سیستم نظارت تصویری دارید، مرحله اصلی، انتخاب نوع دوربین است. از بین انواع دوربین مداربسته، دو نوع دوربین اصلی وجود دارد که کاربرد بیشتری دارند: دوربین بولت و دوربین دام. اما تفاوت دوربین دام و بولت در چیست؟

تفاوت-دوربین-دام-و-بولت

صرف نظر از محل نصب دوربین مدار بسته (مسکونی یا تجاری) و اندازه آن مکان، تفاوت‌های ظریفی بین این دو دوربین مداربسته وجود دارد که باید بدانند. در این راهنما، کارشناسان امنیتی رایکانت تفاوت دوربین دام و بولت و نکات مثبت و منفی هر کدام را برای کمک به شما در تصمیم‌گیری دقیق‌تر توضیح می‌دهند.

بررسی اجمالی دوربین های دام

دوربین-دام-و-بولت

Dome در انکلیسی به معنای گنبد است و نام دوربین دام از شکل دایره‌ای و گنبدی شکل آن گرفته شده‌است، زیرا دوربین در یک گنبد محافظ و شفاف قرار دارد. اگرچه دوربین‌های دام را می‌توان در داخل و خارج از محل، نصب کرد، اما بسیاری از مشاغل از جمله هتل‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های خرده‌فروشی به دلیل دید وسیع دوربین‌های دام از آنها در محیط داخلی استفاده می‌کنند.

یکی از مزایای اصلی دوربین‌های دام، که در تفاوت دوربین دام و بولت بیشتر به چشم می‌آید، محافظ گنبدی دوربین دام است. که هم لنز دوربن را می‌پوشاند و هم باعث دوام بیشتر و جلوگیری از خرابکاری می‌شود.

مزایای اصلی دوربین دام:

 • محرمانه‌تر نسبت به دوربین بولت
 • با محیط ترکیب می‌شود
 • چرخان بودن دوربین و زاویه دید عریض
 • دشوار بودن تشخیص زاویه دید دوربین توسط مجرمین (به دلیل قابلیت چرخش دوربین و وجود گنبد محافظ )
 • مقاوم در برابر خرابکاری
 • استفاده به صورت indoor  و  outdoor
 • ضد آب
 • دید در شب

نکات منفی دوربین دام

 • دوربین‌های دام معمولاً برد کمتری نسبت به دوربین‌های دیگر دارند.
 • به دلیل کثیف شدن محفظه گنبدی دوربین دام، باید مرتب تمیز شوند.
 • روند نصب آن کمی سخت‌تر از دوربین بولت است.
 • تغییر مکان دوربین‌های دام دشوار است.

بررسی اجمالی دوربین‌های بولت

فرق-دوربین-بولت-و-دام

دوربین بولت نیز به دلیل  شکل استوانه‌ای که دارد، به این نام (bullet  به معنی گلوله) نامگذاری شده‌است. فایده اصلی دوربین‌های بولت این است که به  دلیل قابل مشاهده بودن، به عنوان یک عامل بازدارنده بصری برای سارقان بالقوه عمل می‌کنند. اگرچه استفاده در محیط داخلی امکان‌پذیر است، اما خواص بازدارنده و قابلیت‌های دور برد، آنها را به یک معیار عالی امنیت در فضای باز تبدیل کرده‌است.

در بحث تفاوت دوربین دام و بولت، می‌توان مزایای اصلی دوربین‌های بولت را برد بیشتر و نصب آسانتر نام برد.

مزایای اصلی دوربین بولت:

 • برد بیشتر و طولانی‌تر نسبت به دوربین‌های دام
 • نصب و تغییر مکان آسان‌تر
 • استفاده در محیط داخلی و فضای باز
 • ضد آب
 • دید در شب

نکات منفی دوربین بولت

 • نسبت به دوربین‌های دام دوام کمتری دارند و به راحتی تخریب می‌شوند.
 • با محیط ترکیب نمی‌شود ( از نظر زیبایی شناختی)
 • شکل و طبیعت آنها در فضای باز ممکن است منجر به لانه‌سازی پرندگان در اطراف این دستگاه‌ها شود.

مقایسه تفاوت‌های اصلی دوربین دام و بولت:

1- نصب و راه‌اندازی

از جمله تفاوت دوربین دام و بولت در نحوه نصب و راه‌اندازی آنهاست. نصب دوربین بولت بسیار راحت‌تر از دوربین دام است و به یک پایه دیواری ساده نیاز دارد.

دوربین دام می‌تواند به سقف یا بر روی دیوار نصب شود ولی نصب آنها کمی بیشتر از دوربین‌های بولت کار می‌برد. و یا گاهی بعضی از افراد فراموش می‌کنند که شیشه‌های دوربین‌های دام را محکم کنند که منجر به ورود رطوبت به داخل گنبد شیشه‌ای می‌شود، مسئله‌ای که در مورد دوربین‌های بولت وجود ندارد.

یک مشکل جزئی دیگر در تفاوت دوربین دام و بولت برای نصب این است؛ که اگر بخواهید میدان دید دوربین دام را بعد از نصب تغییر دهید، باید آن را دوباره نصب کنید. در حالی که در دوربین‌های بولت کافی است دستگاه را به سمت دلخواه بچرخانید (به شرطی که منطقه مورد نظر برای مشاهده در محدوده دوربین باشد).

2- برد دوربین

موارد مختلفی بر دامنه و برد دوربین تأثیر می‌گذارد، از جمله: چیپ سنسور، نوع لنز، وضوح تصویر و رزولوشن، جبران نور پس زمینه و … اگرچه برد دوربین تا حد زیادی به مشخصات دوربین انتخاب شده بستگی خواهد داشت؛ اما به طور کلی تفاوت دوربین دام و بولت در این زمینه این است که دوربین‌های دام دارای لنزهای کوچکتری نسبت به دوربین‌های بولت هستند. زیرا شکل دوربین بولت اجازه می‌دهد تا لنزهای بزرگ‌تر راحت‌تر روی آن قرار گیرند. به همین دلیل، دوربین‌های بولت برای مناطقی که به دوربینی با برد بیشتر نیاز است، مناسب‌ترند ( مانند پارکینگ و حیاط).

3- تنوع و انعطاف‌پذیری

در بین انواع دوربین مدار بسته دام و بولت، دوربین‌های دام از نظر شکل، اندازه و زاویه دید تنوع بیشتری ارائه می‌دهند. این دوربین‌ها را می‌توان عملاً در هر جایی، از جاده‌های متقاطع تا پارکینگ‌ها و انواع محوطه‌های داخلی و خارجی استفاده کرد. یک نقطه قوت بزرگ دوربین‌های دام در بحث تفاوت دوربین بولت و دام، زاویه دید وسیع این دوربین‌هاست. زاویه دید دوربین دام یک منطقه دید حداکثری را فراهم می‌کند و اگر به سنسورهای مناسب مجهز باشد، می‌تواند به عنوان دوربین‌های نظارت تصویری پانوراما عمل کند. همچنین نوع دوربین اسپید دام دارای ویژگی‌های pan-tilt-zoom و حسگرهای حرکتی نیز می‌باشد.

4- محرمانه بودن در برابر قابل مشاهده بودن

فرق دوربین بولت و دام در نحوه دیده شدن می‌تواند برای هر کدام نقطه قوت یا ضعفی مجزا ایجاد کند. دوربین‌های دام زیاد جلب توجه نمی‌کنند و به راحتی با محیط ترکیب می‌شوند. همین مسئله آنها را برای استفاده در مکان‌هایی که می‌خواهیم ظاهر زیبای محیط حفظ شود و یا کسی به راحتی متوجه دوربین نشود یک نقطه قوت است. همچنین غیر قابل تشخیص بودن جهت لنز دوربین‌های دام، مجرمان را با احساس عدم اطمینان روبه‌رو کرده و می‌تواند یک عامل بازدارنده باشد.

در عین حال ظاهر بزرگ و قابل مشاهده دوربین‌های بولت نیز خود یک عامل بازدارندگی مهم و قابل توجه در تفاوت دوربین دام و بولت است. زیرا تحقیقات نشان داده‌است وجود دوربین‌های بولت باعث می‌شود که اقدام به خرابکاری یک مجرم کمتر شود.

دوربین دام یا بولت؟ کدام انتخاب بهتر است؟

تفاوت-دوربین-بولت-و-دام

اکنون که در مورد تفاوت دوربین دام و بولت هر آنچه که لازم است می‌دانیم، می‌توانیم نتیجه بگیریم؛ اگر چه تفاوت دوربین دام و بولت نسبتا جزئی است، اما دانستن این تفاوت‌ها هنگام انتخاب دوربین مداربسته مهم است. در حالت کلی می‌توان گفت اگر می‌خواهید امنیت آشکاری داشته باشید و به متجاوزان و سارقان احتمالی پیغام دهید که از امنیت برخوردار هستید، دوربین‌های بولت را انتخاب کنید. با این حال، هر دو دوربین دام و بولت دارای مزایا و معایبی هستند. بهترین سیستم امنیتی معمولا ترکیبی از دوربین‌های دام و بولت  خواهد بود. این ترکیب به شما امکان می‌دهد تا تمام زوایای اموال خود را از داخل و خارج کنترل کنید. با این همه، سناریوهایی نیز وجود دارد که استفاده از تنها یک نوع دوربین می‌تواند هم کارآمد و هم موثر باشد.

همچنین برای هر دو دوربین ویژگی‌های مشترک دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را نیز در نظر بگیرید. از جمله آنها می‌توان به  انواع دوربین مداربسته بیسیم بولت و دام، و یا دوربین‌های دارای فناوری مادون قرمز (IR) و دید در شب اشاره کرد. بیشتر دوربین‌های مداربسته هایک ویژن و داهوا دارای سنجش حرارتی مادون قرمز (IR) و دید در شب هستند که به شما در نظارت بر اموال در شب کمک می‌کنند.

سخن آخر

آشنایی با تفاوت دوربین بولت و دام به شما کمک می‌کند دوربین مداربسته خود را با دید بازتر انتخاب کنید. اما اگر نیاز به مشاوره تخصصی‌تر برای انتخاب مناسب‌ترین دوربین‌ها و بهترین سناریوهای نصب دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 7 =