خلاصه‌ای از تفاوت‌های DVR و NVR

اگر قصد استفاده از دوربین مداربسته را دارید و یا برای سیستم نظارت تصویری خود در حال خرید هستید، باید علاوه بر انتخاب دوربین در بین انواع دوربین مداربسته، از بین دو نوع دستگاه ضبط کننده زیر نیز یکی را انتخاب کنید:

  1. دستگاه NVR (ضبط فیلم شبکه)
  2. دستگاه DVR (ضبط فیلم دیجیتال)

هر دو دستگاه NVR و DVR عملکرد یکسانی دارند؛ هر دو فیلم‌های ویدیویی را ضبط می‌کنند. ولی در نحوه ضبط فیلم متفاوت هستند.

در ادامه نحوه عملکرد هر دو دستگاه، که تفاوت اصلی انواعdvr و nvrهست را توضیح خواهیم داد. و سپس بقیه تفاوت DVR و NVR را به صورت جوانب مثبت و منفی دسته‌بندی خواهیم کرد.

یک پیشنهاد تخصصی: اگر در حال انتخاب سیستم نظارت تصویری خود هستید، بهتر است یک دستگاه NVR انتخاب کنید. دستگاه‌های NVR به فناوری پیشرفته‌تر و جدیدتری متکی هستند و بنابراین کیفیت فیلم و تصویر بالاتر (به علاوه مزایای دیگر که در زیر اشاره شده) را ارائه می‌دهند.

اصلی‌ترین تفاوت DVR و NVR: نحوه عملکرد

عملکرد دستگاه nvr چیست:

NVR مخفف Network Video Recorder است. سیستم‌های NVR فیلم‌های ویدئویی را مستقیماً از شبکه‌ای که در آن قرار دارند ضبط و ذخیره می‌کنند.  NVR با یک نوع دوربین پیشرفته به نام دوربین‌های IP یا دوربین تحت شبکه کار می‌کند. دوربین‌های تحت شبکه می‌توانند داده‌های صوتی و تصویری را خودشان ضبط و پردازش کنند. دوربین‌های ip با استفاده از یک کابل اترنت، یا به صورت بی‌سیم از طریق یک شبکه WiFi، به دستگاه NVR متصل می‌شوند.

عملکرد دستگاه dvr چیست:

DVR مخفف Digital Video Recorder است. برخلاف NVR، DVR ها برای استفاده در سیستم‌های مداربسته آنالوگ ساخته شده‌اند. دوربین آنالوگ نمی‌تواند فیلم‌های ویدیویی را پردازش کند. این دوربین‌های مداربسته، تصاویر ویدئویی خام را از طریق کابل‌های کواکسیال به دستگاه ضبط DVR منتقل می‌کنند و DVR است که فیلم را پردازش می‌کند.

پس از پردازش ویدئو (که عمده تفاوت DVR و NVR در همین قسمت بود)؛ در ادامه هر دو دستگاه DVR و NVR به طور یکسان عمل می‌کنند. و حتی می‌توان پس از انتقال تصویر دوربین در بستر اینترنت، ویدئوی دوربین‌ها را از طریق تلفن هوشمند، لپ‌تاپ و یا دستگاه‌های دیگر مشاهده کرد.

در جدول زیر تفاوت ظاهری NVR و DVR و دو مدل دوربینی که به هر کدام متصل می‌شود نشان داده شده‌است.

تفاوت دوربین آنالوگ و IP  از نظر ظاهری:
در نگاه اول، دوربین‌های IP و آنالوگ تقریباً یکسان به نظر می‌رسند اما دوربین‌های آنالوگ (چپ) دارای چراغ‌های LED بیشتری نسبت به دوربین‌های IP (سمت راست) هستند.
مشاهده تفاوت‌های بیشتر؛ در مقاله تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه    
تفاوت DVR و NVR از نظر ظاهری:
دستگاه ان وی آر (سمت راست) دارای پورت‌های شبکه RJ45 است که دوربین‌های IP را به NVR متصل می‌کند. اما دستگاه دی وی ار (سمت چپ) دارای درگاه کواکسیال است که دوربین‌های آنالوگ را به DVR متصل می‌کند.

اکنون که مهم‌ترین تفاوت دستگاه dvr با nvr را متوجه شدیم، بیایید بقیه تفاوت DVR و NVR را در یک نگاه به صورت جوانب مثبت و منفی بررسی کنیم:

دیگر تفاوت‌های DVR و NVR در یک نگاه

دستگاه NVR: جوانب مثبت و منفی

جوانب مثبتجوانب منفی
– می‌تواند فیلم و صدا ضبط کند، بعضی از DVRها فقط فیلم ضبط می‌کنند.
– کیفیت تصویر بهتر.
– انعطاف‌پذیری بیشتر سیستم.
– پوشش بهتر؛ 1 دوربین دارای چندین لنز است.
– می‌تواند سیمی یا بی‌سیم باشد. دستگاه دی وی آر نمی‌تواند بی‌سیم باشد.
– NVRهای PoE فقط به 1 کابل برای فیلم، صدا و برق نیاز دارد.
– به دلیل کیفیت تصویر بالاتر، می‌تواند برای شناسایی چهره‌ها، پلاک‌ها و غیره استفاده شود.
– هزینه؛ به طور معمول سیستم‌های NVR گران‌ترند.
– استفاده از نرم افزار آن دشوارتر از نرم افزار dvr است.

دستگاه DVR: جوانب مثبت و منفی

جوانب مثبتجوانب منفی
– ارزان‌تر از دستگاه‌های NVR هستند.
نصب DVR و راه‌اندازی آن آسان‌تر از دستگاه NVR است.
– کیفیت تصویر در حال بهبود است. (برای سیستم‌هایی که از فناوری HD over Coaxial استفاده می‌کنند)
– نرخ فریم کمتر و کیفیت تصویر پایین‌تر از انواع دستگاه nvr
– به کابل‌ها و سیم‌های اضافه‌تر و منبع تغذیه جداگانه برای نصب DVR نیاز است.
– بعضی از DVR ها فقط برای ضبط تصاویر مناسب هستند و نمی‌تواند صدا را ضبط کنند.
– پوشش کمتر؛ چندین دوربین آنالوگ لازم است تا همان منطقه‌ای که یک دوربین IP پوشش می‌دهد را تحت پوشش قرار دهد.    

سخن آخر

کار دستگاه DVR و NVR، ضبط فیلم‌های ویدئویی از دوربین‌های مداربسته است. و عمده تفاوت DVR و NVR در نحوه پردازش ویدئو است. به این صورت که در سیستم مبتنی بر NVR، دوربین‌های تحت شبکه داده‌های صوتی و تصویری را خودشان ضبط و پردازش می‌کنند و NVR فیلم‌ها را مستقیماً از شبکه‌ای که در آن قرار دارند ضبط و ذخیره می‌کند. اما در سیستم مبتنی بر DVR، دوربین‌های مداربسته، تصاویر ویدئویی خام را به دستگاه ضبط DVR منتقل می‌کنند و DVR است که فیلم را پردازش می‌کند.

دیگر تفاوت‌ها نیز به صورت مجزا و در قسمت جوانب مثبت و منفی نام برده شد. اما اگر همچنان سوالی در مورد تفاوت NVR و DVR دارید یا برای استفاده از سیستم نظارت تصویری سوالی دارید، از ما بپرسید. متخصصان ما در رایکانت با یک دهه تجربه در زمینه نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته، نیازهای امنیتی شما را ارزیابی می‌کنند. و به شما کمک می‌کنند از بین دوربین‌های مختلف و انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته، آنچه را که خانه یا محل کار شما را کاملاً محافظت می‌کند انتخاب کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =