آیا دوربین مداربسته بیسیم حتما به اینترنت نیاز دارد؟

سوالی که ممکن است برای همه افرادی که قصد راه‌اندازی دوربین مداربسته بیسیم دارند به وجود آید این است که؛ آیا دوربین‌های مداربسته بیسیم حتما به اینترنت نیاز دارند؟ کوتاه‌ترین جواب این است: دوربین بیسیم بدون اینترنت هم کار می‌کند، این بستگی به نحوه استفاده و هدف شما دارد.

در سه حالت حتما باید انواع دوربین مداربسته به اینترنت متصل باشند:

  • زمانی که بخواهید فیلم دوربین‌ها را از راه دور مشاهده کنید.
  • نیاز به دریافت اعلان یا هشدارها داشته باشید.
  • بخواهید بکاپ اطلاعاتتان را روی سرور یا فضای ابری ذخیره کنید.

اما اگر فقط می‌خواهید فیلم‌های زنده را به صورت محلی تماشا کنید (یعنی از خانه خودتان)، دیگر نیازی نیست که دوربین‌های خود را به اینترنت وصل کنید. فقط بدانید که بدون اتصال به اینترنت، هنگامی که از خانه دور هستید، نمی‌توانید فیلم دوربین‌ها را به صورت زنده مشاهده کنید.

در ادامه مطلب، پاسخ سوال مطرح شده در مورد نحوه کار دوربین بیسیم بدون اینترنت را به طور کامل توضیح خواهیم داد. همچنین به سوال متداول “آیا دوربین‌های مداربسته تمام پهنای باند اینترنت را مصرف می‌کنند؟” پاسخ می‌دهیم.

..

دوربین مداربسته بی سیم بدون اینترنت چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

انصافا دوربین بیسیم بدون اینترنت هنوز هم می‌تواند عملکردهای اصلی خود را انجام دهد. به عنوان مثال دوربین بیسیم بدون اینترنت می‌تواند کارهای زیر را انجام دهد:

1- مشاهده تصویر زنده 24/7 با اتصال به یک مانیتور

اتصال دوربین بیسیم بدون اینترنت به مانیتور

به وسیله دوربین بیسیم بدون اینترنت می‌توانید فیلم‌های دوربین را به صورت زنده در محل تماشا کنید. فقط کافی است دوربین خود را به مانیتور یا کامپیوتر متصل کنید. اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید مقاله نصب دوربین مداربسته بیسیم را مطالعه کنید.

2- ضبط و ذخیره فیلم‌ها در محل، از طریق کارت SD یا دستگاه ضبط (DVR یا NVR)

ضبط تصاویر در دوربین بیسیم بدون اینترنت

می‌توانید ویدئوهای دوربین مداربسته خود را روی دستگاه NVR  یا دستگاه DVR ذخیره کنید. در این صورت دوربین بیسیم بدون اینترنت می‌تواند نظارت ویدیویی ۲۴/۷ داشته باشد. و اگر روی دوربین مدار بسته بیسیم حافظه دار، کارت SD نصب کنید، تصاویر روی کارت SD  ضبط می‌شوند. بنابراین هیچ صحنه مهمی را از دست نخواهید داد. ( در ضبط ویدئو روی کارت حافظه، به جای ضبط ۲۴/۷، ضبط با تشخیص حرکت انجام می‌شود).

توجه: هر دور مورد اشاره شده در شماره 1 و 2 از جمله روش‌های انتقال تصویر دوربین مداربسته بدون اینترنت است، که در مقاله 7 روش نصب دوربین مداربسته بدون DVR  و  NVR نیز به آنها پرداختیم.

..

..

هنگام اتصال به اینترنت، دوربین بیسیم چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

به زبان ساده با اتصال به اینترنت، یک دوربین مداربسته بی سیم، به تنهایی به یک سیستم کوچک امنیتی تبدیل می‌شود.

همانطور که گفتیم دوربین بیسیم بدون اینترنت عملکردهای اصلی خود را انجام می‌دهد ولی هنگامی که به اینترنت متصل است قابلیت‌های آن به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. برخی از ویژگی‌های اضافی که دوربین مداربسته هنگام اتصال به اینترنت دارد شامل موارد زیر است.

1- مشاهده از راه دور 24 ساعته و 7 روزه

مشاهده از راه دور دوربین بیسیم

هنگامی که دوربین مداربسته بی سیم به اینترنت متصل شود، انتقال تصویر دوربین مداربسته با وای فای و از طریق اینترنت انجام می‌شود. در این حالت می‌توانید مشاهده زنده فیلم‌ها یا مشاهده فیلم‌های ضبط شده را در هر زمان و هر نقطه از جهان انجام دهید. این بدان معناست که می‌توانید خانه خود را حتی زمانی که در محل کار یا در تعطیلات هستید زیر نظر داشته باشید.

2- دریافت هشدارها و اعلان‌ها

دوربین تحت شبکه بیسیم اکثرا دارای “سیستم‌های هشدار” داخلی است. بسته به مدل خریداری شده، ممکن است دوربین شما قابلیت به صدا درآوردن زنگ خطر، ارسال اعلان‌های متنی یا ارسال ایمیل را داشته باشد.

به عنوان مثال برخی از دوربین‌های مداربسته بیسیم می‌توانند با سیستم‌های امنیتی مانند دزدگیر ادغام شده و هشدارهای متنی، تلفنی یا ایمیل ارسال کنند. معمولاً در هنگام بروز خطر، عکس‌های فوری یا کلیپ‌های ویدیویی کوتاه نیز ارسال می‌شوند. بنابراین می‌توانید ببینید که چه کسی و یا چه چیزی باعث هشدارها شده است و تصمیم بگیرید چه کاری انجام دهید.

3- پشتیبان‌گیری از ویدئوی ذخیره شده

هنگامی که دوربین مداربسته تحت شبکه بیسیم شما به اینترنت متصل است، می‌توانید تصاویر ضبط شده 24/7 را در Cloud بارگذاری و ذخیره کنید. این بدان معناست که شما قادر خواهید بود به ویدیوهای ضبط شده در هر کجا که هستید دسترسی داشته باشید و آنها را مشاهده کنید.

..

..

آیا دوربین بیسیم من تمام پهنای باند اینترنت را مصرف می‌کند؟

اینترنت دوربین مداربسته بیسیم

پاسخ کوتاه و سریع این است: خیر. این مسئله معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی دوربین ( حدود 8 دوربین) همه همزمان در شبکه کار کنند.

اگر شبکه و پهنای باند ضعیف باشد این مسئله می‌تواند نگران کننده باشد. اما امروزه اکثر منازل و اماکن دارای شبکه اینترنت قویی هستند و می‌توانند به راحتی با چند دوربین مداربسته همزمان کار کنند.

برای افرادی که نگران پهنای باند مصرفی به وسیله دوربین‌های مداربسته هستند، انتخاب کدک دوربین مداربسته مناسب می‌تواند کمک بسیاری کند. کدک‌های H.264 و H.265 از جمله کدک‌های فشرده‌سازی جدید هستند که پهنای باند مورد نیاز دوربین را تا حدود زیادی کاهش می‌دهند. وجود کدک‌ها همچنین مدت زمان ضبط دوربین مداربسته و میزان ویدئویی که می‌توان روی هارد ضبط کرد را افزایش می‌دهند. به علاوه با کمک گرفتن از متخصصین خدمات دوربین‌های مداربسته می‌توانید از این مسئله اطمینان بیشتری حاصل کنید. متخصصین راه‌اندازی و نصب دوربین مداربسته، متناسب با محل و هدف شما، بهترین توصیه‌ها و پیشنهادات را ارائه خواهند داد. همچنین آنها “آزمایش سرعت” مختلفی را انجام می‌دهند تا مطمئن شوند که دوربین‌ها اتصال اینترنت را کند نمی‌کنند. و در اکثر مواقع صاحب‌خانه نیازی به ارتقاء اینترنت خود برای قرار دادن دوربین‌های مداربسته بی سیم ندارد.

..

..

سخن آخر

همانطور که گفته شد، هنگامی که دوربین بیسیم بدون اینترنت باشد، می‌توان به صورت محلی به نمایش زنده فیلم‌ها پرداخت و یا ویدئوها را بر روی کارت حافظه یا دستگاه NVR و یا DVR ذخیره کرد. ولی با اتصال دوربین به اینترنت قابلیت‌های دوربین به طور چشمگیری افزایش می یابد. اگر همچنان در مورد دوربین‌های مداربسته بیسیم، خدمات آنها و یا هزینه نصب دوربین مداربسته سوال دارید، از کارشناسان ما در رایکانت بپرسید. ما در رایکانت با بیش از 10 سال تجربه در زمینه شبکه و دوربین مداربسته به شما کمک می‌کنیم راه‌حل‌های نظارت تصویری متناسب با نیازها و بودجه خود را انتخاب کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − سه =