چگونه بهترین دوربین مدار بسته خانگی را انتخاب کنیم؟

تعداد و تفاوت انواع دوربین مداربسته خانگی می‌تواند بسیار زیاد باشد، به خصوص اگر به طور کلی با امنیت خانه آشنا نباشید. ولی جای نگرانی نیست، چون ما این مطلب را برای کمک به شما آماده کرده‌ایم. در طول سال‌ها ما صدها پروژه دوربین مداربسته اجرا کرده‌ایم، از دوربین مداربسته سیمی گرفته تا بیسیم، از فضای داخلی گرفته تا فضای باز و همه جوانب را مورد آزمایش قرار داده و بررسی کرده‌ایم. در این مقاله ویژگی‌های مختلف دوربین مداربسته و نیازهای امنیتی منازل را بررسی می‌کنیم تا به شما در انتخاب بهترین دوربین مدار بسته خانگی کمک کنیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

 • آیا به دوربین مداربسته خانگی نیاز دارم؟
 • به چند دوربین مداربسته نیاز دارم؟
 • چگونه بهترین دوربین مدار بسته خانگی را پیدا کنیم؟
 • مهمترین ویژگی‌ها در انتخاب بهترین دوربین مدار بسته خانگی داخلی چیست؟
 • مهمترین ویژگی‌ها در انتخاب بهترین دوربین مدار بسته خانگی برای فضای باز چیست؟
 • آیا برای تامین امنیت خانه، حتما به دوربین‌های فضای باز نیاز داریم؟
 • دوربین‌های مداربسته خانگی ایندور را کجا باید قرار دهم؟

آیا به دوربین مداربسته خانگی نیاز دارم؟

قبل از هر چیز، اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است: آیا اصلا به دوربین مداربسته نیاز دارید؟ این پاسخ به سطح امنیتی بستگی دارد که می‌خواهید در خانه یا کسب و کار خود ایجاد کنید. شاید استفاده از حسگرهای حرکتی به جای بهترین نوع دوربین مداربسته، گزینه مقرون‌ به ‌صرفه‌تری به نظر برسد. ولی توجه به این نکته نیز لازم است که: حسگرها می‌توانند حرکت را تشخیص دهند و به شما اطلاع می‌دهند که درها یا پنجره‌ها باز یا بسته شده‌اند، اما بدون دوربین، هیچوقت نمی‌توانید ببینید در خانه‌تان چه می‌گذرد. همچنین دوربین‌ها برای زمان وقوع جرم مستندات بهتر و کامل‌تری ارائه می‌دهند. فیلم دوربین می‌تواند در تحقیقات بسیار مفید باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم علاوه بر حسگرها، حتما از بهترین دوربین مدار بسته خانگی نیز برای امنیت خانه یا محل کار خود استفاده کنید.

به چند دوربین مداربسته نیاز دارم؟

به چند دوربین مداربسته نیاز دارم

تعداد دوربین‌های مداربسته برای خانه شما، به اندازه خانه و همچنین به میزان امنیت مورد نیازتان بستگی دارد. حداقل توصیه ممکن، نصب یک دوربین در ورودی اصلی خانه و در طبقه همکف است. اما در حالت ایده‌آل:

1- برای خانه‌های ویلایی علاوه بر دوربین ورودی، از دوربین فضای باز برای تمام ورودی‌های فضای بیرونی هم استفاده کنید.

2-  در آپارتمان‌ها نیز برای امنیت بیشتر، بهتر است برای هر طبقه و ورودی خروجی‌ها دوربین قرار دهید. و همینطور برای راهروهای اصلی و طبقه دوم یا سوم نیز دوربین در نظر بگیرید.

اما همانطور که در نکات نصب دوربین مداربسته گفتیم، قرار دادن دوربین در اتاق خواب یا حمام را توصیه نمی‌کنیم.

نتیجه: به طور کل اکثر خانه‌ها به حداقل سه دوربین نیاز دارند. خانه‌های ویلایی؛ دو دوربین فضای باز برای ورودی‌ها و یک دوربین داخلی برای داخل خانه. و آپارتمان‌ها برعکس.

چگونه بهترین دوربین مدار بسته خانگی را پیدا کنیم؟

برای اینکه بتوانید بهترین دوربین مداربسته برای منزل را انتخاب کنید باید ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید.

سوالاتی که برای انتخاب بهترین دوربین مدار بسته خانگی باید از خود بپرسید:

1- آیا دوربین‌ها باید مخفی باشند یا کاملا پیدا باشند و به عنوان یک بازدارنده بصری عمل کنند؟

مکان و آن چیزی که باید نظارت کنید تعیین می‌کند که آیا دوربین‌های مداربسته را به صورت واضح و در دید نصب کنید، یا به صورت مخفی. دوربین‌های بولت می‌توانند از بزرگترین و واضح‌ترین دوربین‌ها باشند و به مردم یادآوری کنند که تحت نظارت هستند و احتمال سرقت را کاهش می‌دهند.

اما دوربین دام یا دوربین اسپید دام به دلیل شکل نیمه کروی کوچکی که دارند، کمتر در معرض دید قرار می‌گیرند و گزینه بهتری برای کمتر دیده شدن هستند. و یا دوربین‌های PZT (Pan Tilt Zoom) به عنوان بهترین دوربین مداربسته چرخشی، می‌توانند برای نظارت بر مناطق وسیع و دنبال کردن آسان سوژه‌ها مناسب باشند.

در مقاله تفاوت دوربین دام و بولت می توانید با تفاوت‌های بیشتر این دو مدل دوربین آشنا شوید.

2- چه مساحتی را می‌خواهید پوشش دهید؟

منطقه‌ای که می‌خواهید با سیستم نظارت تصویری پوشش دهید، نحوه انتخاب بهترین دوربین مدار بسته خانگی و نوع شبکه مورد نیاز را تعیین می‌کند. برای ارزیابی میزان و انواع دوربین‌های مورد نیاز، تهیه نقشه‌ای از ساختمان مفید خواهد بود.

دوربین‌های PTZ با توجه به محدوده دید وسیع و توانایی بزرگنمایی بر روی فعالیت خاص، احتمالا بهترین عملکرد را برای مناطق بزرگتر دارند. و می‌توان محدوده نظارت را با تعداد دوربین مداربسته کمتر ایجاد کرد و هزینه‌ها را کاهش داد.

در مقابل، مناطق کوچکتر فقط به دوربین‌های ثابت نیاز دارند. همچنین انواع مختلفی از شبکه‌ها وجود دارد که بسته به اندازه منطقه‌ای که می‌خواهید نظارت کنید، مورد نیاز است.

اکثر مشاغل فقط به یک شبکه LAN نیاز دارند. با این حال شبکه‌های بزرگ به شبکه WAN نیاز دارند.

3-چقدر به وضوح و جزئیات تصویر نیاز دارید؟

اندازه ناحیه‌ای که می‌خواهید نظارت کنید، وضوح مورد نیاز شما را تعیین می‌کند. به عنوان مثال، فضاهای وسیع به دوربین‌هایی با وضوح بالا نیاز دارند تا مطمئن شوید که کیفیت تصویر هنگام بزرگنمایی از بین نمی‌رود.

از طرف دیگر، مناطق کوچک‌تر مانند اتاق‌های پذیرایی، معمولاً فقط به دوربین‌هایی با وضوح پایین نیاز دارند. همیشه اینطور نیست که بالاترین وضوح دوربین برای هر موقعیتی بهترین دوربین باشد. در عوض بهتر است هر فضایی را که قصد نظارت دارید، یکی یکی ارزیابی کنید و پول خود را به طور موثر خرج کنید.

4- شرایط نور برای نصب دوربین باید چگونه باشد؟

مهم است که دوربین‌ها را آزمایش کنید تا بهترین مدل دوربین مدار بسته را برای شرایط نوری موجود پیدا کنید. زیرا نواحی داخلی و خارجی هر ساختمان در طول روز، مقادیر متفاوتی از نور خورشید را دریافت می‌کنند، البته در طول سال و با تغییر فصول سال هم نور محیط‌ها متفاوت می‌شود.

فکر کردن در مورد اینکه نور محل نصب دوربین چقدر است و نور از کدام سمت به دوربین می‌تابد بسیار مهم است. به عنوان مثال، آیا انعکاس نور از روی زمین وجود خواهد داشت؟ آیا نور پس زمینه‌ای قوی وجود دارد که تابش خیره‌کننده در دوربین ایجاد کند؟ به طور مثال حتی نصب بهترین دوربین مدار بسته خانگی به سمت پنجره، می‌تواند روی کیفیت فیلم تاثیر بسیار بدی بگذارد.

5- آیا صدا مهم است؟

ادغام صدا در بهترین سیستم امنیتی منزل این امکان را فراهم می‌کند که صدای مجرمان احتمالی را بشنوید و یا در موارد لزوم با افراد داخل خانه صحبت کنید.

از نقطه نظر نظارت نیز می‌توان از آن به عنوان یک روش تشخیص مستقل برای شروع ضبط و آلارم، زمانی که صدا از آستانه خاصی عبور کرد استفاده کرد. 

6- آیا با گذشت زمان نیاز به اضافه کردن دوربین‌های بیشتری خواهیم داشت؟

داشتن یک سیستم نظارتی انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر مهم است. مشکل سیستم‌های مداربسته قدیمی این است که مقیاس‌بندی آنها دشوار است.

بنابراین بهتر است که دوربین‌های IP را انتخاب کنید که از طریق یک شبکه متصل می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که به راحتی هر گونه نصبی را که نیاز دارید رشد و مقیاس دهید. مخصوصا افزودن دوربین‌های تحت شبکه بیسیم به شبکه دوربین‌ها، مانند افزودن تلفن به شبکه VOIP است – ساده و آسان – و هیچ سیم‌کشی برای تغییر یا به‌روزرسانی نیاز نخواهد بود. ( آموزش نصب آسان دوربین بیسیم را در مقاله نصب دوربین مداربسته بیسیم بخوانید)

مهمترین ویژگی‌ها در انتخاب

بهترین دوربین مدار بسته خانگی داخلی چیست؟

بهترین دوربین مدار بسته خانگی داخلی
 • تصویر خوب: اگر دوربینی با کیفیت پایین انتخاب کنید که فیلم آن دانه دانه یا تار باشد، قرار دادن دوربین در خانه شما فایده‌ای ندارد. حداقل رزولوشن مناسب با وضوح بالا (HD) که به آن 1080p  یا سنسور 2 مگاپیکسلی نیز گفته می‌شود، است.
 • ضبط یا هشدارهای فعال‌شده با حرکت: دوربین‌های داخلی را می‌توان به دو صورت تنظیم کرد. یا به ‌طور مداوم  ضبط کنند، و یا زمانی که حرکت را تشخیص می‌دهند، ضبط کنند. در هر صورت، اگر حرکتی را تشخیص دادند، بهتر است قابلیت ارسال هشدار را داشته باشند تا شما از هرگونه مشکل احتمالی آگاه شوید.
 • فضای ذخیره‌سازی در دسترس: فیلم‌های دوربین می‌تواند در فضای ابری یا در حافظه محلی مانند کارت میکرو SD  یا هارد دیسک ذخیره شود. در همه این گزینه‌ها حتما این نکته را در نظر بگیرید که بتوانید به راحتی به فیلم‌ها دسترسی داشته باشید. و بتوانید رویدادها را در زمان واقعی یا بعد از آن مشاهده کنید.
 • لنز با زاویه دید عریض یا قابلیت چرخش دوربین: دوربین داخلی (indoor) و لنز زاویه باز به شما این امکان را می‌دهد که خانه خود را تنها با یک دستگاه دوربین نظارت کنید.
 • مکالمه دو طرفه: یک میکروفون و بلندگوی داخلی به شما امکان می‌دهد با هر شخصی در خانه خود گفتگو کنید. این گزینه برای ترساندن سارق بدون رویارویی با او یا صحبت با فرزندتان وقتی از مدرسه به خانه می‌آید مفید است.
 • Geofencing یا زمان‌بندی: این دو ویژگی کلیدی برای حفظ حریم خصوصی هستند. زیرا می‌توانند دوربین‌های شما را خودکار کنند، آن‌ها را هنگام خروج روشن و هنگام بازگشت خاموش می‌کنند. Geofencing از موقعیت مکانی گوشی هوشمند شما استفاده می‌کند و زمان‌بندی را می‌توان بر اساس حرکات منظم شما تنظیم کرد.

مهمترین ویژگی‌ها در انتخاب

بهترین دوربین مدار بسته خانگی برای فضای باز چیست؟

بهترین دوربین مدار بسته خانگی برای فضای باز
 • ویدیوی با کیفیت بالا: اگر باز هم دوربینی انتخاب کنید که جزئیات مهم را از دست بدهید، پس بهتر است برای خود هزینه‌ و دردسر نصب دوربین ایجاد نکنید. دوربین‌های فضای باز باید بتوانند با کیفیت فول اچ‌دی یا بالاتر ضبط کنند تا بتوان از ویدیوی واضح ضبط و پخش کنند.
 • ضبط یا هشدارهای فعال شده با حرکت: یک دوربین در فضای باز بهتر است به محض اینکه حرکت را تشخیص داد ضبط کند و یک هشدار ارسال کند. ولی اگر بخواهید 24/7 ضبط کند، بهتر است هر زمان که حرکتی در ملک شما مشاهده کرد، هشدار ارسال کند.
 • فضای ذخیره‌سازی در دسترس: چه از فضای ذخیره‌سازی ابری یا ذخیره‌سازی رسانه محلی مانند هارد دیسک استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که می‌توانید فیلم را در حین ضبط یا پس از آن به راحتی مشاهده کنید.
 • دید در شب: این ویژگی با استفاده از فناوری مادون قرمز به دوربین اجازه می‌دهد حتی زمانی که هوا تاریک است، ببیند چه اتفاقی می‌افتد. به دنبال بهترین دوربین مداربسته دید در شب با برد حداقل 10 متری باشید. برخی از دوربین‌ها دارای نورافکن داخلی هستند که در مقایسه با تصاویر سیاه و سفید تولید شده توسط فناوری دید در شب، تصاویر تمام رنگی در شب تولید می‌کنند.
 • تشخیص صدا: قابیت تشخیص صدا یک لایه امنیتی اضافی را فراهم می‌کند. زیرا با استفاده از آن می‌توان حتی قبل از اینکه دوربین چیزی ببیند، ضبط را آغاز کرد. آشکارسازهای صدا می‌توانند صداهای رایج مانند شکستن شیشه، پارس سگ و … را دریافت کنند.

آیا برای تامین امنیت خانه، حتما به دوربین‌های فضای باز نیاز داریم؟

اهمیت نصب دوربین خانگی برای فضای باز

یک دوربین امنیتی در فضای باز یا outdoor، به خصوص در شب، آرامش خاطر را فراهم می‌کند. دوربین‌های فضای باز می‌توانند فیلمی از یک مزاحم احتمالی قبل از ورود به خانه شما ضبط کنند. و می‌توانند بلافاصله در تلفن هوشمند شما به شما هشدار دهند. وقتی صدایی از بیرون می‌شنوید، می‌توانید بدون نیاز به بیرون رفتن برای بررسی، تصویر زنده دوربین را از طریق تلفن خود مشاهده کنید. دوربین‌های فضای باز همچنین برای مراقبت از وسایل نقلیه یا هر چیز دیگری که خارج از خانه شما گذاشته شده‌اند مفید هستند. اگر چیزی دزدیده شود، فیلم به شما کمک می‌کند تا مستندی برای گزارش پلیس و ادعای بیمه داشته باشید. در نهایت، سارقان، خانه‌های دارای دوربین مداربسته و سایر عوامل بازدارنده امنیتی قابل مشاهده را کمتر هدف قرار می‌دهند.

علاوه بر این، محل نصب دوربین‌ در منزل نیز تقریباً به اندازه خرید بهترین دوربین مدار بسته خانگی مهم است. ابتدا تصمیم بگیرید که چه مناطقی را می‌خواهید نظارت کنید. مناطق معمولی که باید تحت پوشش قرار گیرند عبارتند از: راهروها، مناطقی که وسایل نقلیه در آن پارک می‌شوند، فضاهای بیرونی مانند بالکن، نرده‌ها و نقاط ورودی مانند درها و پنجره‌ها. طبق گزارش انجمن بین‌المللی بازرسان خانه (InterNACHI)، 81 درصد سارقان از طبقه اول وارد می‌شوند، بنابراین پوشش امنیتی برای نقاط ورود در سطح زمین کلیدی است.

دوربین‌های مداربسته خانگی ایندور را کجا باید قرار دهم؟

محل نصب دوربین‌های داخلی یا indoor، تا حد زیادی به آنچه می‌خواهید ببینید بستگی دارد. اگر در درجه اول نگران از کار افتادن دوربین‌ها توسط مزاحمان هستید، دوربین‌ها را در گوشه‌‌ها یا قفسه‌‌ها قرار دهید تا هم ایمن باشند و هم دید وسیع و بدون مانعی از کل اتاق یا راهرو داشته باشید. همچنین دوربین‌ها را در کنار درهای بیرونی قرار دهید. با توجه به گزارش InterNACHI ، 34٪ از سارقان از درب ورودی وارد می‌شوند.

شما همچنین می‌توانید یک دوربین را در داخل خانه و به منظور نظارت بر فضای بیرون تنظیم کنید. به عنوان مثال، می‌توانید دوربین را برای نظارت بر یکی از پنجره‌ها تنظیم کنید. اگر این کار را انجام می‌دهید، به دنبال دوربین داخلی باشید که امکان خاموش کردن قابلیت مادون قرمز در دوربین را داشته باشد، زیرا این نورها از شیشه پنجره منعکس و تصویر را خراب می‌کند. اما نکته اینجاست استفاده از دوربین فضای داخل برای این منظور، کیفیت تصویری به خوبی یک دوربین در فضای باز نخواهد داشت، ولی هزینه کمتری خواهد داشت. یک دوربین ایندور رو به پنجره، زمانی بسیار خوب عمل می‌کند که فضای بیرون را با “نورپردازی فعال با حرکت” ترکیب کنید.

همچنین اگر قصد تهیه بهترین دوربین مدار بسته خانگی برای نظارت بر کودک، پرستار بچه، حیوان خانگی و … را دارید، آن را در یک مکان مرکزی مانند اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی نصب کنید. همچنین مزیت صدای دو طرفه در این دستگاه‌ها این است که یک شخص در خانه شما می‌تواند با شما تماس بگیرد. این گزینه برای کودکانی که هنوز تلفن همراه ندارند مفید است.

سخن آخر

با تکامل نظارت و پیشرفت ویژگی‌های سیستم نظارت تصویری، دوربین‌های مداربسته مزایای بسیاری فراتر از امنیت را به ارمغان می‌آورند. در نتیجه، انتخاب درست می‌تواند مزایای عمیق‌تری نسبت به قبل داشته باشد. رایکانت به دلیل تجربه چند ده ساله در زمینه خدمات و نصب دوربین مداربسته، مجموعه‌ای از نکات مهم و کلیدی برای انتخاب بهترین دوربین مدار بسته خانگی را در اختیار شما عزیزان قرار داده است. تا قبل از هر گونه اقدام و هزینه، بتوانید همه جوانب را بررسی، و سنجیده عمل کنید. در صورت نیاز به مشاوره، طراحی و نصب و راه‌اندازی دوربین مدار بسته با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 1 =