انواع دوربین مدار بسته

در جامعه امروز دوربین های مدار بسته در امنیت ما سهم بزرگی دارند. با وجود دوربین های مدار بسته در اطرافمان زندگی هر روز از سطح امنیت بالاتری برخوردار می‌شود. آنچه که اکثر افراد نمی‌دانند این است که انواع دوربین مدار بسته وجود دارد که هر کدام مناسب موقعیت یا شرایط مختلف هستند. در این مطلب شما را با انواع دوربین مدار بسته و اینکه چرا هر کدام مناسب چه شرایط و مکانی است، آشنا می‌کنیم.

انواع دوربین مدار بسته

انواع دوربین مدار بسته از نظر سیگنال خروجی

اولین سیستم‌های نظارت تصویری شامل نظارت مداوم بود زیرا راهی برای ثبت و ذخیره اطلاعات وجود نداشت. اما به مرور زمان ذخیره‌سازهای مناسب برای هر دوربین با توجه به سیگنال خروجی آن به وجود آمد.

دوربین‌های ویدئویی بر اساس سیگنال‌های خروجی یا آنالوگ هستند یا دیجیتال، به این معنی که هر دوربین تصاویر ضبط شده را بر اساس سیگنال آنالوگ یا دیجیتالی به دستگاه ذخیره‌ساز ارسال می‌کند.

دوربین مدار بسته آنالوگ

دوربین مدار بسته آنالوگ اولین نسل از انواع دوربین مدار بسته هستند. در این دوربین‌ها ارسال داده‌ها بر اساس امواج آنالوگ صورت می‌گیرد. نحوه ذخیر کردن داده‌ها نیز ابتدا به این صورت بود که مستقیما در یک ضبط کننده فیلم که قادر به ضبط سیگنال‌های آنالوگ بود، تصاویر را ضبط می‌کردند. در این روش تصاویر بسیار بی‌کیفیت بود مگر اینکه سوژه ثابت باشد.

روش دیگر در ذخیره‌کردن داده‌های دوربین آنالوگ، تبدیل سگنال‌های آنالوگ به سیگنال‌های دیجیتال و سپس ذخیره‌سازی آن بود. برای این کار سیگنال آنالوگ به وسیله کارت ضبط ویدئو در کامپیوتر به دیجیتال تبدیل می‌شد تا امکان ضبط ویدئو در کامپیوتر فراهم شود.

روش دیگر برای ذخیره ویدئو در دوربین‌های مدار بسته آنالوگ استفاده از دستگاه DVR (Digital Video Recorder) یا ضبط کننده فیلم دیجیتال است. دستگاه DVR شبیه به کامپیوتر دارای کارت ضبط و نرم‌افزار مناسب ضبط تصاویر آنالوگ است. در واقع دستگاه DVR داده‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل و بر روی هارد دیسک ذخیره می‌کند.

در حال حاضر به جز استفاده ازDVR روش‌های دیگر در پردازش و ذخیره تصاویر آنالوگ منسوخ شده است. انواع دوربین مدار بسته آنالوگ، دریافت و ارسال تصاویر را در بستر کواکسیال به DVR انجام می‌دهند.

دوربین مدار بسته دیجیتال

دوربین مدار بسته دیجیتال

این دوربین‌ها تصاویر ضبط شده را توسط سیگنال‌های دیجیتال به دستگاه ذخیره‌ساز و یا مستقیما به کامپیوتر ارسال می‌کنند. انواع دوربین مدار بسته دیجیتال، تحت‌شبکه کار می‌کنند.

دوربین تحت‌شبکه یا IP دوربین مدار بسته دیجیتال شبکه‌ای است. به این معنی که ویدیوهای ضبط شده را از طریق یک شبکه کامپیوتری و اینترنت انتقال می‌دهد. دوربین های مدار بسته تحت شبکه برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ معرفی شدند

دوربین های IP نسبت به دوربین های آنالوگ گران‌تر هستند، اما می‌توانند تصاویر ویدئویی را از وضوح 2، 3، 4، 8 و حتی تا 24 مگاپیکسل و بالاتر ضبط کنند. به دلیل وضوح بسیار بالاتر دوربین‌های IP نسبت به دوربین‌های آنالوگ، در تصاویر ضبط شده جزئیاتی مانند شماره پلاک به راحتی قابل خواندن است و در وضوح 11 مگاپیکسل و بالاتر تصاویر با کیفیت پزشکی قانونی ضبط می‌شوند.

در کل انواع دوربین مدار بسته IP مزایای بیشتری نسبت به دوربین‌های آنالوگ دارند. یک دوربین IP می‌تواند از لحاظ امکانات و مقیاس‌پذیری به سادگی جایگزین تعداد زیادی دوربین آنالوگ باشد.

وظیفه ضبط و مدیریت تصاویر ارسال شده از دوربین های تحت شبکه را دستگاه NVR (Network Video Recorder ) انجام می‌دهد.

بزرگترین دوربین مدار بسته دیجیتال جهان به نماد «افزایش آگاهی از امنیت در جامعه» ساخته شد. این دوربین مدار بسته با وضوح 540TVL در سال 2011 توسط شرکت TelView در جاکارتا اندونزی رونمایی شد. ابعاد این دوربین 1.7 متر در 4.56 متر در 1.6 متر است.

خدمات دوربین مدار بسته

نصب و راه اندازی، پشتیبانی، خرید و تعمیرات انواع دوربین های مدار بسته

بیشتر بدانید
Image Description

انواع دوربین مدار بسته از نظر محل استفاده

دوربین‌های مدار بسته از نظر محل نصب، به دو دسته تقسیم می‌شوند: دوربین مدار بسته indoor و outdoor

دوربین مدار بسته indoor

دوربین مدار بسته indoor

برای مشاهده فضاهای سرپوشیده و داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شوند. دوربین مدار بسته ایندور بیشتر برای حفظ امنیت و کنترل فضای داخلی و ورود و خروج افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. محیط‌های داخلی کمتر در معرض آسیب آب، گرد و خاک و نور مستقیم آفتاب هستند. و به دلیل محدودیت فضا نیاز به دوربین‌هایی با برد کمتر دارند همچنین در نصب دوربین در فضای داخلی از نظر زیبایی نیز باید اصول دکوراسیون رعایت شود.
دوربین مدار بسته دام و دوربینPin Hole از انواع دوربین مدار بسته indoor هستند.

دوربین مدار بسته outdoor

دوربین مدار بسته outdoor

در فضای خارج محیطی و در مکانی روباز استفاده می‌شوند. دوربین مدار بسته اوتدور متناسب با تغییرات نور محیط و مقاومت در برابر شرایط آب و هواییِ متفاوت ساخته شده‌اند. لنز دوربین مدار بسته outdoor معمولا توانایی تنظیم نور دریافتی، کم کردن و از بین بردن نویز در تصویر، تفکیک رنگ، دید در شب یا IR را دارا بوده و برد بالاتری نسبت به دوربین ایندور دارد.

همچنین این مدل از دوربین مدار بسته چون بیشتر در معرض خرابکاری یا سرقت قرار دارند باید محفوظ‌تر باشند که به وسیله کاورهای مناسب، پایه‌های مخصوص و نصب در مکان‌های کارشناسی شده می‌توان از آنها محافظت کرد.

دوربین مدار بسته بولت، اسپید دام یا PTZ از انواع دوربین مدار بسته اوتدور به شمار می‌روند.

انواع دوربین مدار بسته از نظر شکل ظاهری و کاربرد

یکی از روش های دسته بندی دوربین های مدار بسته، دسته بندی از نظر شکل ظاهری و کاربرد است که در اینجا چند نمونه را به تفکیک شرح می‌دهیم:

دوربین مدار بسته مینیاتوری

دوربین مدار بسته مینیاتوری یا mini camera

این مدل دوربین مدار بسته ابعاد بسیار کوچکی دارد و معمولا به عنوان دوربین‌های مخفی یا برای محل‌هایی که فضای زیادی برای نصب دوربین مدار بسته وجود ندارد استفاده می‌شوند.

دوربین مدار بسته Pin Hole یکی از انواع دوربین مدار بسته مینیاتوری است. دوربین Pin Hole ابعاد کوچکی در حدود 3×3 سانتیمتر، لنز ثابت و میکروفن جهت دریافت صدا دارد. این مدل دوربین‌ها کیفیت بالایی ندارد و بیشتر برای محیط‌های کوچک و دارای نور مناسب ( بصورت مخفی ) نصب و راه‌اندازی می‌شوند.

دوربین مدار بسته دام

دوربین مدار بسته دام (Dome CCTV Camera)

دوربین دام یا دوربین گنبدی بیشتر برای امنیت و نظارت در فضای داخلی استفاده می‌شود اما در فضای خارجی با شرایط مناسب نیز می‌توان از آن استفاده کرد. شکل دوربین دام که به صورت گنبدی است باعث می‌شود اشخاص بیننده نتوانند تشخیص دهند جهت دوربین به کدام سمت است و همین عدم اطمینان، یک نقطه قوت بزرگ در طراحی این نوع دوربین است.

بسیاری از افراد دوربین مدار بسته دام را بهترین دوربین مدار بسته داخلی می‌دانند زیرا می‌توان با نصب آن روی قسمت مناسب و کارشناسی شده از سقف، تمام زوایای اتاق را پوشش داد.

مزایای دوربین مدار بسته دام:

 • سهولت نصب
 • مناسب برای محیط داخلی و فضای باز
 • چرخش 360 درجه دوربین
 • بازدارندگی بالا در جرائم و مقاوم در برابر خرابکاری

موارد استفاده دوربین مدار بسته دام:

– دوربین دام بهترین نوع از انواع دوربین مدار بسته برای مغازه‌ها، کافه، رستوران و هتل است. زیرا طراحی آن به شما امکان می‌دهد زاویه دید وسیع‌تری را در محل خود داشته باشید.

دوربین مدار بسته بولت

دوربین مدار بسته بولت (Bullet CCTV Camera)

دوربین بولت که به شکل استوانه‌ای بلند است برای فضای باز بسیار ایده‌آل است. ویژگی اصلی و نقطه قوت دوربین های بولت دید بالا و مشاهده مسافت طولانی است و بستگی به نیاز هر محیط می‌توان از لنزهای ثابت یا واریفوکال استفاده کرد. این دوربین‌ها در داخل یک محفظه قرار دارند و در برابر گرد و غبار، آلودگی و سایر عناصر طبیعی محافظت می‌شوند.

مزایای دوربین مدار بسته بولت:

 • بسیار قابل مشاهده هستند بنابراین به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می‌کنند
 • وضوح تصویر با کیفیت بالا و پوشش مسافت‌های طولانی
 • دارای محافظ و مقاوم در برابر آلودگی، باران و نور مستقیم آفتاب

موارد استفاده دوربین مدار بسته بولت:

انواع دوربین مدار بسته بولت قابل استفاده در صنایع تولیدی، محیط بیرونی خانه‌های ویلایی، کارخانجات و … هستند. و به دلیل قابل مشاهده بودن، مناسب‌ترین دوربین مدار بسته خارجی هستند برای این پیام به رهگذران که این محل تحت نظارت است.

دوربین مدار بسته C-mount

دوربین مدار بسته C-mount (C-mount Camera)

دوربین های C-mount با لنزهای قابل جدا شدن امکان تغییر ساده لنز را فراهم کرده و می‌توانند برای کنترل مسافت‌های مختلف در اطراف چرخانده شوند. دوربین C-mount برای استفاده در فضای داخلی مناسب است. اما محافظ ضدآب این دوربین و قابلیت اضافه کردن محفظه سختِ محافظ در برابر سرما، آن را برای فضای باز یا صنایع خاص نیز ایده‌آل می‌کند.

دوربین های مدار بسته C-Mount معمولاً حجیم هستند، و مانند دوربین‌های بولت این مسئله به عنوان یک مزیت و بازدارنده عمل می‌کنند.

مزایای دوربین مدار بسته C-mount:

 • پشتیبانی از تغییرات در فن‌آوری
 • مناسب برای محیط داخلی
 • استفاده از لنزهای متفاوت و افزایش برد تا 12 متر
 • بازدارنده مجرمان به دلیل ظاهر بزرگ و قابل مشاهده بودن
 • محافظ ضدآب این دوربین، آن را برای فضای باز ایده‌آل می‌کند

موارد استفاده دوربین مدار بسته C-mount:

این دوربین برای مشاهده جاده یا خیابان نزدیک محل زندگی یا کارتان بسیار ایده‌آل است. و به همین دلیل در صنایع تاسیساتی و تدارکاتی محبوب شده‌اند. افرادی که در صنایع غذایی و تولیدی فعالیت می‌کنند نیز ممکن است به دلیل قابلیت اطمینان دوربین در دمای شدید، این گزینه را از ابین انواع دوربین مدار بسته انتخاب کنند.

دوربین مدار بسته دید در شب IR

دوربین مدار بسته دید در شب IR (Infrared/Night Vision CCTV Cameras)

به کلیه دوربین‌هایی که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می‌کنند دوربین های اینفرارد یا ir گفته می‌شود. این دوربین‌ها برای عملکرد مناسب در شرایط نور کم و تشخیص تصویر در تاریکی طراحی شده‌اند. دوربین های دید در شب از LED مادون قرمز که در اطراف لنز این دوربین‌ها نصب شده استفاده می‌کنند. معمولاً افرادی دوربین IR یا دید در شب را انتخاب می‌کنند که ضبط ویدئو در شب برای امنیت تجارت‌شان ضروری است.

مزایای دوربین مدار بسته دید در شب:

 • LEDهای مادون‌قرمز امکان ضبط ویدئو با وضوح بالا را در محیط‌های تاریک دارند.
 • فیلتر برشِ مادون قرمز در روز و شرایط نور مناسب فعال می‌شود.
 • حتی در صورت مه، گرد و غبار یا دود نیز تصاویر واضحی ضبط می‌کند.
 • در شب تصاویر سیاه و سفید ولی در روز تصاویر رنگی ضبط می‌کند.

موارد استفاده دوربین مدار بسته دید در شب:

دوربین IR یا مادون قرمز بهترین نوع از انواع دوربین مدار بسته برای قابلیت دید در شب است.

بنابراین این دوربین برای افرادی که در تاریکی به فیلم با کیفیت و قابل اعتماد نیاز دارند بسیار ایده‌آل است مانند بانک‌ها، کارخانه‌های تولیدی، دامداری یا مرغداری‌ها و …

دوربین مدار بسته روز و شب (Day/Night Camera)

این دوربین‌ها در هر دو محیط با نور عادی یا کم نور می‌توانند کار کند. به دلیل تراشه‌های تصویربرداری حساسی که دارند تصاویر واضحی را در تاریکی و نور کم ضبط می‌کنند و نیازی به مادون‌قرمز برای این کار ندارند. به همین دلیل، این دوربین‌ها برای نظارت بر فضای باز که دوربین‌های IR قادر به عملکرد مطلوب نیستند ایده‌آل هستند.

مزایای دوربین مدار بسته روز و شب:

 • ضبط در هر دو رنگ و سیاه و سفید
 • دارای اندازه‌های متنوع
 • قابلیت مادون قرمز
 • ضبط در نور کم
 • عمل در شرایط تابش خیره‌کننده، تابش مستقیم نور خورشید، انعکاس و نور ضعیف

موارد استفاده دوربین مدار بسته روز و شب:

انواع دوربین مدار بسته وجود دارد که برای استفاده در خارج مناسب هستند اما تصویربرداری فوق‌العاده حساس، این دوربین را برای دید در شب منحصر به فرد کرده‌است. بنابراین این دوربین مدار بسته برای محیط‌های تجاری که نیاز به نظارت شبانه روزی در یک محیط بیرونی با شرایط نوری متفاوت دارند ایده‌آل است.

دوربین مدار بسته چرخشی یا PTZ

دوربین مدار بسته چرخشی یا PTZ (Pan Tilt & Zoom Camera)

قابلیت چرخش دوربین های PTZ باعث می‌شود این دوربین‌ها بتوانند به چپ یا راست و بالا یا پایین حرکت کنند و حتی لنز دوربین نزدیک یا دورتر شود. به همین دلیل مساحت‌های بیشتری را نسبت به دوربین‌های ثابت پوشش می‌دهند، مساحتی که چندین دوربین ثابت برای پوشش آنها لازم است.

برای استفاده از قابلیت‌های این دوربین نیاز به یک فرد برای نظارت بر دوربین و هدایت حرکات دارید. اما بدون نظارت دائمی یک شخص نیز می‌توان دوربین را طوری تنظیم کرد که مثلا در صورت تشخیص حرکت، بر روی ورودی یا خروجی متمرکز شود.

با یک دوربین PTZ، تیم امنیتی شما می‌توانند کنترل کاملی بر روی محیط داشته باشند.

مزایای دوربین مدار بسته PTTZ:

 • دید در شب یا IR، 200 متر
 • دید 360 درجه
 • بزرگنمایی، یعنی می‌توانید از نزدیک روی سوژه‌ها تمرکز کنید.
 • وضوح تصویر با کیفیت بالا در حدی که می‌توان ویژگی‌های صورت را از هم تشخیص داد.
 • تیم امنیتی کنترل کامل ضبط فیلم را دارند و می‌توانند نسبت به شرایط زنده واکنش نشان دهند.

موارد استفاده دوربین مدار بسته PTTZ:

بهترین دوربین مدار بسته برای مشاهده از راه دور است. دوربین PTZ از بین انواع دوربین مدار بسته به عنوان بهترین دوربین برای مکان‌های تجاری، خرده‌فروشی و مکان‌های محافظت از اشیای ارزشمند مانند موزه در نظر گرفته می‌شود.

دوربین مدار بسته تحت شبکه (Network Cameras)

دوربین مدار بسته تحت شبکه (Network Cameras)

این دوربین‌ها تصاویر را از طریق اینترنت به اشتراک می‌گذارند، بنابراین تصاویر ضبط شده به راحتی قابل دسترسی هستند. دوربین های تحت شبکه برای زمانی که دور از محیط مورد نظر هستید و نیاز به چک کردن محیط دارید ایده‌آل است. دوربین های تحت شبکه یا دوربین IP تصاویر را برای بایگانی یا دسترسی بعدی در دستگاه NVR ذخیره می‌کنند.

مزایای دوربین مدار بسته تحت شبکه:

 • فیلم ها را می‌توان از هر جای دنیا به صورت آنلاین مشاهده کرد
 • نصب آسان و کابل‌کشی کمتر
 • فیلم بایگانی به راحتی در دسترس است
 • تعمیر و نگهداری کم

موارد استفاده مدار بسته تحت شبکه:

یک دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP گزینه ایده‌آلی برای صاحبان مشاغلی است که غالباً از محل کسب‌وکار دور و یا مدام در حال سفر هستند. ویدئوها را می‌توان به راحتی از هر جای دنیا، با لپ‌تاپ و تلفن‌همراه مشاهده کرد.

دوربین مدار بسته بی سیم

دوربین مدار بسته بی سیم (Wireless CCTV Cameras)

دوربین مدار بسته بی سیم برای به حداقل رساندن زمان نصب ایجاد شده‌اند. اگر اجرا و ظاهر بی‌عیب و نقص در نصب سیستم نظارت تصویری برای صنعت شما مهم است دوربین مدار بسته بی سیم یک گزینه امنیتی عالی از بین انواع دوربین مدار بسته است. زیرا نیاز به کابل‌کشی نداشته و زیبایی فضای داخلی را کاملا حفظ می‌کنند. علاوه بر این، تنظیمات و نگهداری کمتری نیاز دارند و تصاویر به راحتی از طریق اینترنت قابل دسترستان است.

مزایای دوربین مدار بسته بی سیم:

 • نصب آسان‌تر نسبت به بسیاری از سیستم‌های نظارت تصویری
 • انعطاف‌پذیری در نصب
 • ظاهری محرمانه و مرتب و اتصالات کم‌نظیر
 • تصاویر آن قابل انتقال از طریق اینترنت هستند و قابلیت مشاهده در هر کجا که باشید
 • ذخیره‌سازی امن و دسترسی آسان به تصاویر بایگانی

موارد استفاده دوربین مدار بسته بی سیم:

این دوربین‌ها به دلیل عدم نیاز به کابل‌کشی و حفظ زیبایی دکوراسیون، مناسب‌ترین گزینه برای مکان‌هایی مانند موزه‌ها، مساجد، کلیساها و خانه‌های باشکوه هستند.

دوربین مدار بسته با کیفیت HD (High Definition (HD) CCTV Camera)

این دوربین‌ها برای مکان‌های حساس مانند بانک‌ها مناسب هستند. دوربین های HD امکان زوم کردن روی تصاویر با وضوح بسیار بالا را دارند.

مزایای دوربین مدار بسته HD:

 • وضوح بالای تصاویر و تشخیص و شناسایی غیرقابل انکار سوژه‌ها
 • امکان بزرگنمایی و بالا بردن وضوح تصویر
 • موجود بودن هر دو مدل بولت و دام آن

موارد استفاده دوربین مدار بسته HD:

انواع دوربین مدار بسته HD با وضوح بالا برای محیط‌هایی که احتمال سرقت در آنها زیاد است مانند بانک‌ها بسیار مفید هستند.

سخن آخر

انتخاب دوربین مناسب برای کاربرد مناسب واقعاً حیاتی است. ما در رایکانت سعی کردیم به صورت خلاصه ولی جامع انواع دوربین مدار بسته را معرفی تا کمک کنیم از بین این دامنه عظیم، به راحتی انتخاب کنید که کدام دوربین مدار بسته برای تجارت یا استفاده شخصیتان مناسب‌تر است. اگر چه می‌توانید این انتخاب مهم را به تیم فنی رایکانت بسپارید و با فراق بال فقط از نتایج فوق‌العاده آن نهایت استفاده را ببرید.

در صورت نیاز به مشاوره در انتخاب و خرید دوربین مدار بسته مناسب، همین حالا می‌توانید با مشاورین دوربین مدار بسته ما در رایکانت تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *