انواع کابل دوربین مداربسته – 4 نوع کابل اصلی

به طور کلی سیستم‌های نظارت تصویری دارای تعداد زیادی ابزار و اجزا هستند. شاید برای افراد عادی و غیر متخصص، تعدد این اجزا و لوازم نصب دوربین مدار بسته گیج کننده به نظر برسد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم با اصول اولیه دوربین‌های مداربسته مانند انواع دوربین مداربسته و تجهیزات آنها مانند دستکاه DVR و دستگاه NVR نیز آشنا شوید.

در یک تعریف کلی، دوربین مدار بسته بیشتر برای اهدافی مانند پیشگیری از جرم، ایجاد ایمنی و نظارت در نظر گرفته می‌شود. برای این منظور، دوربین مدار بسته به کابل‌هایی نیاز دارد که کیفیت سیگنال‌های ویدئویی را افزایش دهند. انواع کابل دوربین مداربسته وجود دارد که به کیفیت انتقال تصویر دوربین کمک می‌کند. در این مقاله، انواع کابل دوربین مداربسته را به تفصیل توضیح داده‌ایم.

.

1- کابل کواکسیال

کابل کواکسیال دوربین مداربسته

کابل‌های کواکسیال نزدیک به یک قرن است که وجود دارند. و به دلیل کیفیت بالای شیلدی که دارند همچنان استفاده فروانی از آنها می‌شود. نسبت به سایر انواع کابل دوربین مداربسته دوام نسبتاً بالایی دارد. دلیل آن هم ساخته شدن از مواد بسیار مقاوم  است که معمولاً در برابر عوامل ساییدگی مقاوم هستند. شیلد کابل کواکسیال به جلوگیری از هرگونه تداخل در سیگنال کمک می‌کند. و مس موجود در این کابل به سرعت انتقال اطلاعات کمک می‌کند. نصب آن بسیار ساده است و در دو اندازه برای دوربین‌های مدار بسته استفاده می‌شود.

.

دو مدل کابل کواکسیال دوربین مدار بسته:

RG-6

کابل RG-6 ساخته شده از مس و آلومینیوم، برای پهنای باند بیشتر و فرکانس بالاتر ساخته شده است. بنابراین برای دوربین‌های مدار بسته داخلی مناسب نیست. این کابل بیشتر برای دوربین‌های مدار بسته توسط مقامات شهری، ادارات و پلیس استفاده می‌شود. این مدل کابل کواکسیال در مقایسه با کابل کواکسیال RG59 هسته هادی بزرگ‌تر و لایه عایق ضخیم‌تری دارد.

RG-59

عدد 59 به اندازه قطر این کابل ، یعنی 059/0 اشاره دارد و از هسته مسی در آن استفاده شده است. این نوع کابل برای پهنای باند پایین‌تر توصیه می‌شود. بنابراین برای نصب دوربین‌های مدار بسته ایده‌آل است، مخصوصاً برای نصب دوربین در منزل، مشاغل، هتل‌ها و سایر مکان‌های نسبتاً کوچک‌تر. کابل هم‌محور RG59 قابلیت انتقال سیگنال‌های فرکانس بالا دارند و از بروز تداخلات مغناطیسی ناشی از منابع خارجی جلوگیری می‌کند.

.

.

2- کابل سیامی

کایب سیامی کابل ترکیبی دوربین

کابل‌های سیامی یکی از انواع کابل ترکیبی دوربین به شمار می‌روند. این کابل همان کابل‌های کواکسیال است که مجموعه‌ای از سیم‌های برق در آن استفاده شده است. کابل سیامی، ترکیبی از کابل RG59 و کابل 18/2 است. اولی به عنوان کابل تصویر دوربین مداربسته و دومی به عنوان سیم برق دوربین مدار بسته استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، از آنجا که RG59 یک کابل کواکسیال است، به انتقال فیلم در دوربین مداربسته کمک می‌کند. و کابل 18/2 به تامین برق AC/DC دوربین کمک می‌کند. ساختار کابل‌های سیامی به گونه‌ای است که امکان انتقال برق بدون هیچ گونه مزاحمت در انتقال را فیلم فراهم می‌کند. این امر قابلیت اطمینان داده‌ها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. با این که این مدل در انواع کابل دوربین مداربسته مدیریت، نصب و راه‌اندازی نسبتا پیچیده‌ای دارد، ولی انتقال داده و برق به صورت همزمان را به دوربین‌های امنیتی ارائه می‌دهد.

.

.

3- کابل اترنت

کابل شبکه مناسب دوربین IP

در بین انواع کابل دوربین مداربسته، کابل‌های اترنت قادر به انتقال داده با پهنای باند بالا هستند. این امر برای عملکرد مناسب سیستم‌های دوربین مداربسته IP مهم است. کابل اترنت در بین انواع کابل دوربین مداربسته، معمولاً برای سیستم نظارت و دوربین تحت شبکه استفاده می‌شود. اگرچه می‌تواند در سیستم‌ها و دوربین آنالوگ هم استفاده شود.

دو نوع مختلف کابل اترنت وجود دارد Cat5 و Cat6. هر دو از نظر ساختاری مشابه هستند. هر دو کابل اترنت برای انتقال صدا، تصویر و داده‌ها با سرعت بالا استفاده می‌شوند. تفاوت اصلی بین Cat5 و Cat6 این است که Cat6 قادر به انتقال سرعت و پهنای باند بیشتر اما در فواصل کوتاهتر است.

.

.

4- کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری برای دوربین مداربسته

این کابل‌ها گران‌ترین گزینه در بین انواع کابل دوربین مداربسته محسوب می‌شوند. زیرا نصب و راه‌اندازی آنها زمان و نیروی متخصص بیشتری نیاز دارد. با اینکه کابل فیبر نوری فرکانس و سیگنال با کیفیت بهتری را ارائه می‌دهد، ولی این مسئله هم هزینه بر است. با این حال این کابل، داده‌ها را با سرعت شگفت‌انگیزی منتقل می‌کند. از آن برای مواردی که به انتقال سریع‌تر داده‌ها  با کم‌ترین تاخیر نیاز است استفاده می‌شود. همچنین برای استفاده در فواصل بسیار طولانی مانند بین دو قاره کاملاً مناسب هستند. بنابراین این کابل معمولاً برای تجهیزات حرفه‌ای ترجیح داده می‌شود زیرا برای مصارف مسکونی و مکان‌های دیگر بسیار گران است.

.

.

چه کابلی برای دوربین مداربسته من مناسب است؟

بعد از شناخت انواع کابل دوربین مداربسته، سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه کابل مناسب برای دوربین مدار بسته خود انتخاب کنم؟ یا بهترین کابل دوربین مداربسته کدام است؟

 تجهیزات نظارت تصویری شما و هدف شما از نصب سیستم دوربین مدار بسته، بر نوع کابل انتخابی شما تأثیر می‌گذارد. برای یک محیط حرفه‌ای، سیگنال و کیفیت ویدئو بسیار مهم است. در عین حال برای نصب دوربین مداربسته در منزل یا مشاغل کوچک‌تر، کابل متفاوتی نسبت به محیط حرفه‌ای می‌تواند نتایج بهتری حاصل کند.

در حال حاضر 2 نوع کابل بیشتر برای کابل کشی دوربین مداربسته IP استفاده می‌شود. کابل Cat5E و Cat6. هر دو کابل مشمول استاندارد کابل کشی دوربین مدار بسته می‌شوند. در زیر این دو مدل کابل شبکه مناسب دوربین ipرا بیشتر معرفی می‌کنیم:

Cat5E

Cat5E (Cat5 Enhanced) جایگزین کابل Cat5 شده و سرعتی تا ده برابر نسبت به کابل Cat5 ارائه می‌دهد. این کابل در اوایل دهه 2000 در نظر گرفته شد و می‌تواند پهنای باند 1000 مگابیت بر ثانیه را تحمل کند.

Cat6

Cat6 به آرامی در حال جایگزینی با کابل استاندارد Cat5E است. و به گزینه‌ای معتبر برای مقاصد نصب شبکه تبدیل شده است. این کابل پهنای باند ده برابر را در اختیار شما قرار می‌دهد. یعنی پهنای باند 10000 مگابیت بر ثانیه. البته لازم به ذکر است که Cat6 بعد از 165 فوت (حدود 50 متر) فقط می‌تواند پهنای باند 1000 مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی کند، درست مانند Cat5E .

.

در نتیجه

هر دو کابل یک انتخاب مطمئن و کابل مناسب دوربین مداربسته هستند. در حال حاضر پهنای باند کابل Cat5E برای بیشتر دوربین‌های مداربسته IP موجود در بازار بسیار زیاد است. این باعث می‌شود برای اکثر پروژه‌های نصب دوربین مداربسته یک انتخاب عالی باشد. تقریباً همه دوربین‌های مداربسته IP در حال حاضر از پهنای باند کمتر از 100 مگابیت بر ثانیه استفاده می‌کنند که Cat5E را به یک انتخاب معتبر تبدیل می‌کند.

اگر به دنبال آینده‌نگری در نصب دوربین‌ها و ارتقاء آنها در آینده هستید، می‌توانید در بین انواع کابل دوربین مداربسته، از کابل Cat6 استفاده کنید. اما اگر طول کابل دوربین شما بیش از 165 فوت یا حدود 50 متر است، بهتر است از Cat5E نیز در سیستم خود استفاده کنید. زیرا در این مسافت هر دو کابل پهنای باند یکسان خواهند داشت.

و اگر به دنبال ارتقاء و پیشرفت بیشتردر آینده سیستم خود هستید، می‌توانید از کابل Cat6A استفاده کنید که قادر است 10000 مگابیت بر ثانیه پهنای باند ارائه دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − سیزده =