بهترین دوربین مدار بسته مخفی کدام است؟

فناوری دوربین‌های مداربسته در چند سال گذشته پیشرفت زیادی کرده است. دوربین‌ها مدام کوچک و کوچک‌تر می‌شوند و این امکان را فراهم می‌کنند که به روش‌های مختلف آنها را مخفی کرد. انواع مختلفی از دوربین‌های مخفی در بازار وجود دارد. به همین دلیل، ممکن است برای شما سخت باشد که تصمیم بگیرید کدام یک از انواع دوربین مدار بسته مخفی برایتان بهتر است. در این مطلب انواع پر استفاده و محبوب دوربین‌های مداربسته مخفی را معرفی کرده‌ایم.  این مطلب را مرور کنید تا بدانید به کدام یک نیاز دارید!

انواع دوربین مداربسته مخفی را می‌توان از دو منظر “ویژگی‌ها و “خلاقیت‌های به کار رفته” در آن دسته‌بندی کرد.

دسته اول: انواع دوربین مدار بسته مخفی از نظر خلاقیت

سازندگان انواع دوربین ‌های مدار بسته مخفی، خلاقانه عمل می‌کنند. آنها در تولید بسیاری از هوشمندانه‌ترین و کوچک‌ترین سیستم‌های دوربین مداربسته، با قابلیت‌های ویدیوی HD، تشخیص حرکت، پشتیبانی از کارت ذخیره‌سازی و کنترل‌های از راه دور و … بسیارخلاق بوده‌اند. در ادامه به معرفی 10 مدل از خلاقانه‌ترین دوربین‌های مداربسته مخفی که احتمالا انتظارش را ندارید، می پردازیم:

10 مدل دوربین مدار بسته مخفی

1- دوربین مدار بسته مخفی در فلش USB

این دوربین‌ها شبیه فلش‌های USB معمولی هستند، اما داخل آنها دوربین مخفی قرار دارد! این مدل دوربین محفی بهترین گزینه برای بردن به هر جایی است که می‌توانید تصور کنید. ویدئوهای HD ضبط شده نیز روی کارت SD دخیره می‌شوند. این مدل دوربین علاوه بر اینکه از انواع دوربین مخفی کوچک با قابلیت ضبط است، همچنین یک فلش مموری کاربردی نیز هست. بنابراین می‌توانید از آن برای ذخیره فایل‌های خود نیز استفاده کنید.

از آنجا که این روزها غیرعادی نیست هر کسی فلش USB  به همراه داشته باشد، به همین دلیل تشخیص یک فلش واقعی از یک فلش که دوربین مخفی است، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. پس چگونه آن را تشخیص دهیم؟ لنز این دوربین‌های USB معمولاً در انتهای فلش قرار دارد. این دوربین مداربسته مخفی معمولا از اجزای زیر تشکیل شده است:


1- رابط USB
2-  اسلات کارت Micro SD
3-  دکمه روشن/خاموش
4-  دکمه ویدیو/عکس
5-  چراغ نشانگر
6-  دکمه تشخیص حرکت
7- لنز دوربین
8-  میکروفون

دوربین مدار بسته مخفی در فلش USB

2-  دوربین مدار بسته مخفی در آداپتور AC وای فای

دوربین مدار بسته مخفی در آداپتور AC وای فای

این مدل آداپتور درست مثل منبع تغذیه معمولی به نظر می‌رسد. این آداپتورها مانند هر آداپتور دیگری به پریز برق وصل می‌شوند و آنقدر طبیعی به نظر می‌رسند که به راحتی قابل تشخیص نیستند. اما اینها فقط یک دستگاه طراحی شده شبیه به آداپتور هستند و درون آنها دوربین مخفی تعبیه شده است.

لنز این دوربین مخفی معمولاً در یک سوراخ کوچک بین نماد قطب + و – قرار دارد. برخی از مدل‌ها دارای وای‌فای داخلی نیز هستند. در این صورت می‌توانید فیلم‌ها را به صورت زنده از طریق نرم‌افزار به تلفن یا لپ‌تاپ خود ارسال و پخش کنید ( برای آشنایی با این روش انتقال تصویر، مقاله «چگونه دوربین مدار بسته را به موبایل وصل کنیم؟»را مطالعه کنید). و یا می‌توانید در یک کارت حافظه Micro SD در زیر محفظه دستگاه، ویدئوها را ذخیره کنید.

3- دوربین مدار بسته مخفی در پریز برق

دوربین مدار بسته مخفی در پریز برق

پریز دیواری می‌تواند یکی دیگر از انواع دوربین مدار بسته مخفی باشد! یکی از بهترین ایده‌های نصب دوربین مخفی کوچک در منزل، استفاده از دوربین مداربسته مخفی در پریز برق است. دوربین‌های کوچک داخل پریز دیواری در سوراخ‌های پریزهای برق پنهان شده‌اند.

دوربین پریز دیواری اگر از نوع قابل شارژ باشد، قسمت پشتی آنها چسبنده است، تا بتوان آن را در هر جایی از دیوار چسباند. اما مدل‌های دیگر به پریز دیوار موجود متصل می‌شوند.

4- دوربین مدار بسته مخفی در جعبه دستمال کاغذی

دوربین مدار بسته مخفی در جعبه دستمال کاغذی

این دوربین‌های مخفی شبیه جعبه‌های دستمال کاغذی معمولی یا نگهدارنده‌های رول دستمال توالت هستند. بسیاری از تولیدکنندگان این مدل دوربین مخفی، آنها را به عنوان دوربین پین هول ip تبلیغ و عرضه می‌کنند؛ و این یعنی تشخیص آنها دشوارتر است.

این مدل دوربین مداربسته مخفی کمی حجیم‌تر از سایر دوربین‌های مخفی هستند. اما به راحتی با دکوراسیون خانه ادغام می‌شوند. کافی است آنها را روی میز یا کمد بگذارید، هیچکس به آنها مشکوک نخواهد شد.

5- دوربین مدار بسته مخفی آشکارساز دود

دوربین مدار بسته مخفی آشکارساز دود

آشکارسازهای دود ممکن است مکان مناسبی برای پنهان کردن دوربین‌های مخفی باشند. زیرا معمولاً در بالاترین سطح یک اتاق (مثلاً سقف) نصب می‌شوند. دوربین‌های مخفی آشکارساز دود از لنزهای زاویه باز استفاده می‌کنند. به همین دلیل با نصب آنها در ارتفاع بلند می‌توان نظارت کامل اتاق و حداکثر دید را فراهم کرد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که این مدل دوربین‌های آشکارساز دود فقط به عنوان دوربین کار می‌کنند و قابلیت دیگری ندارند. بنابراین، اگر در مکانی هستید که به نظر می‌رسد تعداد آشکارسازهای دود بیش از معمول است، ممکن است نشانه این باشد که برخی از آنها دوربین‌های مخفی هستند.

6- دوربین مدار بسته مخفی ساعت رومیزی

دوربین مدار بسته مخفی ساعت رومیزی

این دوربین‌های ساعتی در اشکال و اندازه‌های متفاوتی وجود دارند. حتی فایل‌های صوتی پخش می‌کنند و رادیو FM  داخلی نیز دارند. به همین دلیل وقتی در حال گوش دادن به آهنگ‌های مورد علاقه‌تان هستید، به چیزی مشکوک نخواهید شد. رادیوهای ساعتی معمولاً دارای رابط کاربری شلوغ با دکمه‌ها، برچسب‌ها و حسگرهای بسیاری هستند. بنابراین تشخیص سوراخ لنز برای این دوربین‌های مخفی دشوارتر خواهد بود.

برخی از مدل‌ها حتی می‌توانند در شرایط کم نور و ضبط حلقه‌ای روی کارت میکرو SD با ظرفیت بالا عکس‌برداری کنند. این بدان معناست که تهیه فلیم از تمام طول روز و شب امکان‌پذیر است.

7- دوربین مدار بسته مخفی شارژر تلفن همراه

دوربین مدار بسته مخفی شارژر تلفن همراه

درست مشابه دوربین مخفی آداپتور برق که توضیح دادیم، این دستگاه نیز به دیوار وصل می‌شود و وانمود می‌کند که یک شارژر USB  معمولی است. و واقعاً هم یک شارژر تلفن USB کاملاً کاربردی است، اما چند ویژگی اضافی مانند یک دوربین کوچک و یک دستگاه DVR نیز دارد!

از آنجا که این نوع دوربین‌های مخفی در واقع به عنوان شارژر واقعی نیز عمل می‌کنند، بنابراین تشخیص آنها دشوار است.

8- دوربین مدار بسته مخفی کفش ورزشی

دوربین مدار بسته مخفی کفش ورزشی

کفش‌های کتانی احتمالاً یکی از آخرین مکان‌هایی هستند که برای پیدا کردن دوربین مخفی به آن فکر می‌کنید. اما این مدل دوربین‌های مخفی نیز وجود دارند. این کفش‌ها درست مانند کفش‌های معمولی به نظر می‌رسند، اما یک دوربین کوچک در یکی از زبانه‌های کفش تعبیه شده است. زاویه دید دوربین به سمت بالاست و به بیننده ویدئو، یک چشم‌انداز از پایین به بالا از محیط اطراف می‌دهد.

9- دوربین مدار بسته مخفی در شامپو مردانه

دوربین مدار بسته مخفی در شامپو

هر چقدر هم که وحشتناک به نظر برسد، اما چنین دوربین‌هایی وجود دارند. این مدل دوربین‌های مخفی به شکل بطری‌های شامپو یا ژل‌های شستشوی بدن درست می‌شوند. نیمه بالایی این دوربین مداربسته مخفی، در واقع یک ظرف قابل شارژ برای شامپو است و نیمه پایینی همان جایی است که دوربین در آن قرار دارد. این مدل دوربین‌های مدار بسته مخفی به عنوان دوربین‌های مقاوم در برابر آب، مجهز به تشخیص حرکت و کنترل از راه دور تبلیغ می‌شوند. بنابراین انواع دوربین مدار بسته مخفی مدل شامپو، چیزی است که باید هنگام اقامت در انواع خانه شخصی یا اجاره‌ای مراقب آن باشید.

10- دوربین مدار بسته مخفی برس توالت

دوربین مدار بسته مخفی برس توالت

چه کسی تا به حال فکر به فکرش رسیده است که این وسیله بهداشتی در توالت بتواند چیز دیگری باشد؟ احتمالا هیچ کس..! جذابیت این مدل دوربین مداربسته کوچک نیز در همین مسئله نهفته است. چه کسی دوست دارد به یک برس توالت کثیف در خانه یک غریبه دست بزند؟ بنابراین مشکوک شدن و یا چک کردن آن تقریبا هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

اکثر این مدل دوربین‌های جاسوسی دارای کنترل از راه دور و تشخیص حرکت نیز هستند. بنابراین نظارت مخفیانه با آن بسیار راحت است. این مدل دوربین‌ مداربسته مخفی در اکثر فروشگاه‌های معمولی وجود ندارند، اما فروشگاه‌های آنلاینی وجود دارند که ممکن است آن را بفروشند.

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، انواع دوربین مدار بسته مخفی دیگر مانند دوربین مخفی خودکاری، دوربین جاسوسی ساعت مچی، عینک دوربین‌دار و … نیز وجود دارند. همانطور که می بینید، دوربین‌های جاسوسی اکنون به غیرمنتظره‌ترین شکل‌ها عرضه می‌شوند! 

انواع دوربین مدار بسته مخفی

اگر از آن دسته افراد محتاط هستید که می‌خواهید امکان وجود دوربین‌های مخفی در اطراف خود و یا در مکان‌های جدید را بررسی کنید، روش‌ها و ابزارهایی برای این منظور وجود دارد. برای آشنایی به این روش‌ها مقاله ” روش‌های تشخیص دوربین مخفی” را مطالعه کنید.

دسته دوم: انواع دوربین مدار بسته مخفی از نظر ویژگی‌ها

سایز انواع دوربین مدار بسته مخفی

1- دوربین مداربسته مخفی بند انگشتی یا مینیاتوری

انواع دوربین مدار بسته کوچک بند انگشتی وجود دارد. معروف‌ترین آنها دوربین جاسوسی پین هول است.

“پین هول” به معنی سوراخ کوچک است. دوربین پین هول یک نوع دوربین مینیاتوری داری لنز کوچک بصورت دایره‌ای است که تصاویر را با کیفیت بالایی ضبط می‌کند. معمولا دوربین پین هول را پشت یا داخل وسیله نصب می‌کنند. بعد از نصب این نوع دوربین امکان تشخیص آن به سختی وجود دارد. به همین دلیل قیمت دوربین پین هول نسبتا بالا است. این دوربین‌ها دید در شب ندارند و احتیاج به نور مادون قرمز دارند.

2- دوربین مدار بسته مخفی معمولی

این نوع دوربین جزء ساده‌ترین دوربین‌ها هستند و سایز بزرگ‌تری نسبت به دوربین‌های مینیاتوری دارند. بیشتر برای کاربردهای شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع دوربین‌ها جزء دوربین جاسوسی ارزان بوده و کیفیت مناسبی دارند.

سیمی یا بی سیم

1- دوربین مداربسته مخفی سیمی

دوربین مداربسته مخفی با سیم، معمولاً وضوح بالا و یا وضوح قابل تنظیم دارد. به دلیل داشتن سیم برق، شما نیازی به شارژ آنها ندارید. دوربین‌های جاسوسی آشکارساز دود دقیقاً از این مدل هستند. این مدل دوربین ها به Wi-Fi نیز متصل می‌شوند.

2- دوربین مداربسته مخفی بیسیم

 اگر می‌خواهید از ویژگی‌های انعطاف‌پذیری و قابل حمل بودن استفاده کنید، می‌توانید از مدل بی‌سیم دوربین مخفی برای نصب در منزل و محل کار استفاده کنید. انواع دوربین مدار بسته مخفی بیسیم یا همان دوربین تحت شبکه بیسیم کوچک، نیازی به سیم‌کشی ندارد. چه برای برق و چه برای اینترنت.  با چنین دوربین‌هایی حداکثر کنترل و انعطاف را خواهید داشت. انتقال اطلاعات این مدل دوربین از طریق امواج وای‌فای است و برق آنها نیز از طریق باتری تامین می‌شود.

روش ذخیره‌سازی تصاویر

در بیشتر موارد، دوربین‌های مخفی معمولاً به کارت‌های SD وابسته هستند. شما با استفاده از یک کارت micro SD تمام ویدیوهای ضبط شده را ذخیره می‌کنید. تنها کاری که دوربین انجام می‌دهد اضافه کردن اطلاعات به کارت است. در صورت پر شدن کارت SD می‌توانید آن را بیرون بیاورید و کارت دیگری جایگزین کنید. حداکثر حافظه پشتیبانی کارت SD هر کدام از دوربین‌ها نیز متفاوت است.

ویژگی‌های دیگر انواع دوربین مدار بسته مخفی که هنگام خرید باید به آنها توجه کنید: قابلیت تشخیص حرکت، دید در شب، سازگاری با تلفن همراه، کیفیت تصویر، وجود یا عدم وجود میکروفن و … است.

سخن آخر

هر شخص بسته به نوع اتصال و نوع ذخیره‌سازی، می‌تواند هر مدل دوربین مدار بسته مخفیی را انتخاب کنید. اما قبل از خرید، باید جزئیات دیگری مانند نحوه عملکرد، مدت زمان شارژ کردن آن و نحوه پنهان کردن آن را نیز بررسی کنید. هنگامی که از نیازمندی‌های خود مطمئن شدید، می‌توانید به راحتی یکی از انواع دوربین مدار بسته مخفی که در بالا معرفی کردیم را انتخاب کنید. و آن را به خانه یا محل کار خود اضافه کنید. از این به بعد هرگز اطلاعات محرمانه را از دست نخواهید داد!

سوالات متداول

آیا استفاده از دوربین مداربسته مخفی جرم است؟

نصب دوربین مداربسته مخفی نیازمند مجوز است. زیرا در صورت نصب دوربین مخفی در محیط‌های خصوصی و مشاع و در صورت شکایت، منجر به جریمه سنگین یا تعقیب قضایی می‌شود. همچنین توصیه می‌کنیم از نصب انواع دوربین مدار بسته مخفی برای منزل دوری کنید تا دچار مشکل و یا پیگرد قانونی نشوید.

دوربین‌های مخفی را معمولا کجا نصب می‌کنند؟

برخی از معمول‌ترین و پرکاربردترین مکان‌های مورد استفاده برای نصب دوربین مخفی در منزل:
دورن یک شی روی میز کنار تخت خواب، بالای میله پرده، بالای تلوزیون، در قفسه کتاب، درون عروسک، پشت آینه‌های مخصوص، دورن ساعت، استفاده از دوربین مخفی کوچک لامپی، استقاده از اسپیکرهای دوربین دار و …. است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 5 =