بهترین DVR ها برای دوربین مداربسته، چه ویژگی مشترکی دارند؟

در نصب انواع دوربین مداربسته، DVR ها و دستگاه‌های ضبط، قلب سیستم و مهم‌ترین جزء هستند. برای همین استفاده از بهترین DVR متناسب با نیاز پروژه، برای کنترل و نظارت بسیار مهم است. فروشندگان DVR معمولا گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه زیادی برای انتخاب دارند. اما خیلی مواقع با کیفیت و مشتری‌پسند نیستند. از آنجا که تخصص رایکانت خدمات، نصب و پشتیبانی دوربین‌های مداربسته است؛ با ویژگی‌های با کیفیت بالا، آخرین فن‌آوری و مشخصات dvr خوب کاملا آشناست. برای همین قصد داریم در این مقاله به شما بگوییم در DVR به دنبال چه چیزی باشید. و هر ویژگی چگونه روی سیستم دوربین مداربسته‌تان تأثیر می‌گذارد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا‌ بهترین دستگاه دی وی آر را برای نیازهای‌تان انتخاب کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • 6  نکته برای انتخاب بهترین DVR
 • سوال‌های مهمی که قبل از خرید بهترین DVR باید از خود بپرسید
 • بهترین DVR های انتخاب شده در سال 2021
 • نتیجه‌گیری

6 نکته برای انتخاب بهترین DVR

مشخصات بهترین DVR

دستگاه DVR به طور همزمان قادر به ضبط فیلم از 16و حتی 32 دوربین مداربسته است. DVRها همچنین دارای هارد دیسک‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهد از فیلم‌های ضبط شده پشتیبان و بک‌آپ تهیه کنید. همچنین محصولات پیشرفته DVR از فضای ذخیره‌سازی ابری پشتیبانی می‌کنند. و یا با استفاده از نرم‌افزارهایی که دارند به شما کمک می‌کنند از راه دور، پخش مستقیم فیلم ها را کنترل کنید.

برای انتخاب بهترین DVR در بین انواع دی وی آر، باید با توجه به نیاز خود به مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ویژگی آنها دقت کنید. در زیر این ویژگی‌ها را  معرفی کرده‌ایم.

1- رزولوشن ضبط و playback  دی وی آر را بررسی کنید.

رزولوشن ضبط و playback (پخش فیلم زنده یا live video) همیشه کیفیت یکسانی ندارند. معمولاً live video از کیفیت بسیار بالاتری برای آزادسازی فضای ذخیره‌سازی فیلم برخوردار است. ممکن است رزولوشن پخش یا playback resolution همان چیزی باشد که دوربین می‌تواند ضبط کند. و یا ممکن است هنگام بررسی فیلم‌های که قبلا ذخیره شده‌اند و کیفیت پایین‌تری دارند، تفاوت زیادی مشاهده کنید.

رزولوشن ضبط زمانی که نیاز به شناسایی شماره پلاک، صورت شخص یا شماره روی پول داریم، مهم است. یکی دیگر از دلایل اهمیت رزولوشن ضبط DVR این است که اگر DVR، ویدئوها را با کیفیت پایین ضبط کند، تولید تصاویر با کیفیت بالا توسط دوربین‌ها فایده‌ای ندارد. انواع رزولوشن ضبط DVR که برای انتخاب بهترین DVR باید بشناسید در مقاله مشخصات دستگاه DVR به طور کامل معرفی شده است.

علاوه بر رزولوشن، یکی دیگر از ویژگی‌هایی که تفاوت ایجاد می‌کند، مشخصاتی مانند فریم در ثانیه (fps) است. رزولوشن و fps، شاخص کلیدی در میزان واضح بودن فیلمبرداری هستند (30 فریم در ثانیه بالاترین نرخ فریم).

در مقایسه مدل‌ها برای انتخاب بهترین دستگاه دی وی آر، به رزولوشن و فریم در ثانیه DVR توجه زیادی داشته باشید.

نکته: وقتی صحبت از بهترین رزولوشن ضبط DVR می‌شود، اطلاعات گمراه‌کننده زیادی نقل‌قول می‌شود. یک نمونه از این اشتباهات در مورد DVRهای با کیفیت بالا 1080P است. اما تصاویر زنده و فیلم‌های ضبط شده تعریف استاندارد خود را دارند و دقیقا با این کیفیت گفته شده نیستند. دلیل تبلیغ کیفیت 1080P این است که خروجی HDMI  و  VGA عدد 1080P است.

2- به فناوری ذخیره‌سازی توجه کنید

اگر فلیم‌ها را با کیفیت بالا ذخیره کنیم، نیاز به فضای ذخیره‌سازی بیشتری خواهیم داشت. برای همین مهم است از قبل آن را در نظر بگیرید. برای صرفه‌جویی در پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی از کدک دوربین مداربسته استفاده می‌شود.

برای انتخاب بهترین دستگاه دی وی آر، به دنبال DVR هایی با کدک فشرده سازی تصویر H.264 و H.265 باشید ( که به آن H264 Codec و H265 Codec  گفته می‌شود). این کدک‌های فشرده‌سازی، فضای ذخیره‌سازی ویدئو خوبی ارائه می‌دهند. به طور مثال، استفاده از فشرده‌سازی H.264 نسبت به DVR های قدیمی 3 برابر بیشتر فیلم ضبط می‌کند.

بر اساس نیازتان به فضای ذخیره‌سازی ویدئو، می‌توانید بهترین کدک را انتخاب کنید. برای انتخاب بهترین DVR با توجه به کدک‌های ذخیره‌سازی، بهتر است از فرد متخصص کمک بگیرید. هزینه کردن برای مشاوره و طراحی، یک سرمایه‌گذاری برای شما است. و در دراز مدت باعث پس انداز قابل توجهی در زمینه اصلاح و ارتقاء سیستم نظارت تصویری شما خواهد شد.

نکته: کدک فشرده‌سازی در اکثر DVR ها H.264 است. بنابراین هیچ راهی جادویی برای افزایش زمان ضبط دوربین مداربسته به غیر از کاهش کیفیت وجود ندارد. هر چقدر تصاویر را با رزولوشن بالاتری ضبط کنید، مدت زمانی کمتری را می‌توانید روی هارد دیسک ذخیره کنید.

3- از قابلیت‌های بک‌آپ گیری مطمئن شوید

ویژگی بک‌آپ گیری DVR

DVR ها به شما امکان می‌دهند از فیلم‌ها پشتیبان یا بک‌آپ تهیه کنید. این ویژگی مخصوصا در شرایطی که باید فیلم‌ها برای بررسی یا انتقال تصویر دوربین برای آزاد شدن فضای هارد دیسک، به دستگاه دیگری منتقل شود، اهمیت بیشتری دارد. در این حالت بهترین DVR، دی وی آری است که دارای یک پورت USB برای بک‌آپ گیری از فیلم‌ها باشد. در غیر این صورت به دنبال DVR دیگری باشید.

این نکته مهمی است که مشاغل در هر اندازه، باید عادت داشته باشند که به طور منظم از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنند. زیرا در صورت تهدید، آسیب یا سرقت، فیلم‌های ذخیره‌شده، به عنوان مدرک به شما امکان می‌دهد مهاجم را شناسایی کنید.

4- گزینه‌های نمایش کانال را درست انتخاب کنید

چگونه می‌خواهید فیلم‌ها را تماشا کنید؟ می‌خواهید فقط یک دوربین را در صفحه ببینید یا همزمان چهار، هشت یا شانزده کانال را در یک صفحه مشاهده کنید؟ در پروژه‌های تجاری این مسئله ممکن است نیاز به بحث و گفتگو با پرسنل امنیتی یا هر کسی که نظارت بر تصاویر دوربین مداربسته را بر عهده دارد، داشته باشد. اندازه مانیتور نیز ممکن است در این زمینه تفاوت ایجاد کند. به همین دلیل قبل از سفارش و نصب Dvr، مطمئن شوید که گزینه‌های نمایشگر در DVR متناسب با نیاز شماست. برای نمونه چند گزینه نمایش کانال (channel display option) شامل موارد زیر هستند :

 SPY-NVR4720W, SPY-DVR4HYB, SPY-DVR8HYB و SPY-DVR16HYB2

5- برای صرفه‌جویی در وقت و فضای ذخیره‌سازی از Motion Detection استفاده کنید

مشتریان از نصب دوربین در منزل و ملک تجاری خود انتظار ویژگی‌های عملکردی را دارند که زندگی آنها را آسان‌تر کند. ویژگی تشخیص پیچیده حرکت یا Sophisticated motion detection با ماسک کردن یا پوشاندن ناحیه، یکی از این ویژگی‌های ضروری است که هم در وقت و هم در هزینه صرفه‌جویی می‌کند. این ویژگی به جای ساعت‌ها جستجوی فیلم، با بررسی مهمترین وقایع موجود در هر دوربین، نظارت بر فلیم‌ها را برای شما آسان‌تر می‌کند. و باعث صرفه‌جویی در فضای با ارزش روی هارد دیسک می‌شود. اما اگر به نظارت دائمی فیلم نیاز ندارید، گزینه motion detection را در نظر بگیرید.

6- در استفاده از سخت افزار موجود بهینه عمل کنید

این مسئله خیلی اتفاق می‌افتد که شخصی بخواهد سیستم فعلی دوربین‌های مداربسته خود را ارتقاء دهد. در این حالت سریع‌ترین و کم هزینه‌ترین راه، نصب یک DVR جدید و نگه داشتن دوربین‌های موجود است. مثلا در بین انواع DVR که معرفی کردیم، یک DVR ترکیبی که سازگار با  هر دو مدل دوربین آنالوگ و دوربین تحت شبکه (IP) است، بهترین DVR خواهد بود.

سوال‌های مهمی که قبل از خرید بهترین DVR باید از خود بپرسید

بعد از در نظر گرفتن 6 نکته‌ای که در بالا گفته شد، چند سوال مهم دیگر نیز باید از خودتان بپرسید و جوابی برای آنها داشته باشید. بعد از آن است که می‌توانید با اطمینان اقدام به خرید بهترین DVR برای دوربین‌هایتان کنید. سوالاتی مانند:

 • FPS چقدر بالا باشد تا برای پوشش محیط شما کافی باشد؟
 • آیا در آینده نیاز به اضافه کردن دوربین‌های بیشتری به سیستم خود دارید؟
 • آیا ضبط صدا مهم است؟
 • دوربین‌ها در مکانی با شرایط نوری، شرایط آب و هوایی و موانعی که ممکن است کیفیت تصویر را دچار مشکل کند نصب شده‌اند؟
 • نیاز به نرم‌افزارهای بیشتری داری؟ مانند نرم افزار مدیریت تصویر(VMS)

VMS یا نرم افزار مدیریت تصویر برای کمک به نظارت بر سیستم‌تان می‌تواند مفید باشد. زیرا میانگین زمانی که کسی می‌تواند روی فیلم‌های ویدیویی متمرکز شود 20 دقیقه است. برای همین VMS و تجزیه و تحلیل داخلی آن می‌تواند شما را از فعالیت مشکوک آگاه کند. و روش بررسی و نظارت بر سیستم شما را بهبود ببخشید.

بهترین DVR های انتخاب شده در سال 2021

بهترین DVR های انتخاب شده در سال 2021

طبق مقاله Tech Radar ” با عنوان ‘Best DVR for security cameras in 2021: digital video recorders for CCTV؛ بهترین DVR برای دوربین‌های امنیتی در سال 2021 موارد زیر معرفی شده‌اند:

 • Sansco S4D4C1T All-in-One Smart CCTV Camera System
 • ZOSI 8CH Security Camera System HD-TVI Full 1080p Video DVR Recorder
 • ANNKE 8 Channel Security Camera System 1080p
 • Samsung Wisenet SDH-B84040BF 8
 • OHWOAI Home Security Camera System
 • Westshine 16 Channel 1080N DVR 5-in-1 Hybrid

این‌ها چند نمونه از بهترین دستگاه دی وی آر در سطح بین‌المللی است. مسلما گزینه‌های بیشتری وجود دارد که با توجه به پروژه و تجهیزات موجود می‌تواند از جمله بهترین دی وی آرهای مناسب برای ما باشد. بنابراین بهتر است با افزایش اطلاعات یا کمک گرفتن از افراد خبره، خودمان بهترین دستگاه دی وی آر  با توجه به نیازمان را انتخاب کنیم.

نتیجه‌گیری

همانطور که در بالا اشاره کردیم، بهترین دستگاه دی وی آر برای دوربین‌های مداربسته، ویژگی‌های مانند رزولوشن ضبط و playback متناسب با دوربین‌ها و فریم در ثانیه (FPS)  بالا است. برخی دیگر از ویژگی‌های بهترین DVR می‌تواند شامل: هشدارهای دید در شب، تشخیص حرکت، هشدار تشخیص حرکت (که در اپلیکیشن به شما اخطار می‌دهد)، زمان ضبط طولانی و البته داشتن یک رابط کاربری عالی است.

با اینکه انتخاب انواع dvr دوربین مدار بسته در ظاهر ساده به نظر می‌رسد، اما زمانی که اقدام به این کار می‌کنید وجود گزینه‌های مختلف سردرگم‌تان می‌کند. ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی برای کمک به انتخاب شما در اختیارتان قرار دهیم. برای پرسیدن سوال و یا هر مسئله فنی در این زمینه، می‌توانید با ما تماس بگیرید و با متخصصین ما صحبت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − یک =