تفاوت شبکه domain و workgroup چیست؟ همه چیز درباره ورک گروپ

برای ایجاد شبکه سازی Peer-to-Peer همه رایانه ها از یک شبکه یکسان اترنت استفاده می کنند. دستگاه ها به عنوان جفت یکدیگر در نظر گرفته می شوند و باید حسب مورد به یک هاب، سوئیچ یا روتر متصل شوند. شبکه workgroup به عنوان ساده ترین روش دسته بندی در شبکه های ویندوز محسوب می شود که به کمک آن می توان منابع مختلف را به صورت P2P به اشتراک گذاشت. در این مقاله به شبکه سازی workgroup، نحوه عملکرد آن و تفاوت های این شبکه با domain خواهیم پرداخت. با ما در رایکانت همراه باشید.

شبکه workgroup  چیست؟

شبکه workgroup از مجموعه ای از رایانه های مستقل و مبتنی بر سیستم عامل ویندوز تشکیل شده که به کمک شبکه به یکدیگر متصل هستند و می توانند پرونده ها، فایل ها، منابع و اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. از workgroup می توان برای طبقه بندی شبکه استفاده کرد. اما ویژگی اصلی آن عدم وجود کنترل متمرکز بر دستگاه های موجود در شبکه است.

ویژگی های شبکه workgroup

به طور کلی شرکت شبکه با راه اندازی workgroup یک شبکه  peer-to-peerرا پیاده سازی می کند که در آن هر کامپیوتر دارای حساب کاربری و مجوز های مستقلی است که هر کدام از ویژگی ها و اهمیت بالایی برخوردار هستند. با این حال رایانه های موجود در شبکه workgroup چندان از لحاظ امنیتی مطمئن نیستند.

به کمک راه اندازی این نوع از شبکه ها فقط می توان کامپیوترهای شبکه خود را کنترل کرد و اختیاری بر روی سایر گره ها وجود ندارد. دستگاه های موجود در شبکه با استفاده از هاب یا سوئیچ به یکدیگر متصل می شوند که نصب و پیکربندی راحتی دارند. برای همین workgroup برای استفاده در شبکه های محلی کوچک مانند مدارس و دانشکده ها بهترین گزینه است.

شبکه workgroup چگونه کار می کند؟

هر رایانه در یک workgroup به طور جداگانه با استفاده از بانک اطلاعاتی محلی خود، امنیت شبکه را مدیریت و ورود و حق دسترسی افراد به منابع و دیتاها را دنبال می کند. کاربری که می خواهد وارد رایانه شود باید در پایگاه داده محلی آن سیستم حساب داشته باشد. یک کاربر با یک حساب کاربری در یک رایانه لزوما هیچ گونه مجوز یا حق دسترسی به سایر رایانه ها را ندارد.

امنیت شبکه های workgroup

از آنجایی که امنیت در شبکه  workgroupبرای هر رایانه به صورت محلی وجود دارد، یک سرور همتا می تواند منابع را فقط با استفاده از امنیت در سطح مشترک به اشتراک بگذارد که برای این کار از رمزهای عبور برای محافظت دسترسی به هر منبع استفاده می شود. کاربرانی که این رمز عبور را دارند می توانند به منابع دست پیدا کنند.

تفاوت شبکه های domain و workgroup

علاوه بر workgroup، رایانه های مایکروسافت را با استفاده از شبکه سازی domain نیز می توان از این خدمات پسیو شبکه بهره مند ساخت. تفاوت اصلی میان این دو روش، در مدیریت رایانه ها و منابع است. معمولا دستگاه ها در شبکه های معمولا جزئی از workgroup استفاده می کنند و رایانه های موجود در ادارات به کمک domain در شبکه قرار می گیرند. مهمترین تفاوت های این دو نوع شبکه به شرح زیر است:

مقایسه domain  و workgroup

نصب، پیکربندی و مدیریت شبکه

راه اندازی شبکه domain پیچیده تر از خدمات پسیو workgroup است و اداره آن به صورت متمرکز اتفاق می افتد. با این حال حفظ و نگهداری از workgroup دشوارتر است و ماهیت مدیریت و سرپرستی آن به صورت غیر متمرکز صورت می گیرد.

تفاوت شبکه ها در مدل شبکه سازی

شبکه domain براساس مدل سرویس گیرنده-سرویس دهنده استوار است که در آن چندین سرویس دهنده برای ارائه خدمات به یک سرور واحد متکی هستند. اما شبکه workgroup مبتنی بر یک مدل peer-to-peer است که در آن تمام کامپیوترها از اهمیت یکسانی برخوردارند.

مدیریت نامگذاری گره ها در شبکه

در شبکه domain بر اساس آدرس IP و توسط کنترل کننده شبکه، نام گذاری قطعات صورت می گیرد. در شبکه workgroup برای اختصاص دادن نام، هیچ وابستگی به هیچ یک از قطعات و سرورهای سخت افزاری وجود ندارد. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مفاهیم شبکه به صفحه شبکه چیست مراجعه کنید.

تعداد رایانه های مورد استفاده در شبکه

وقتی در یک شبکه domain تعداد زیادی دستگاه متصل باشد، شبکه بهتر می تواند کار کند. این مسئله در شبکه workgroup برعکس است و هر چه تعداد کمتری گره در شبکه وجود داشته باشد، عملکرد بهتری از جانب مجموعه دریافت خواهد شد.

محل قرارگیری دستگاه ها برای برقراری ارتباط در داخل شبکه

در شبکه های workgroup تمام رایانه ها باید در شبکه محلی قرار داشته باشند تا بتوان آن ها را با یکدیگر مرتبط ساخت. اما رایانه های domain نیازی ندارند تا برای برقراری ارتباط در یک محیط باشند و می توانند از در هر نقطه ای در جهان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

اهمیت داده های به اشتراک گذاشته شده در شبکه ها

شبکه domain به دلیل امنیت بالا به طور عمده برای به اشتراک گذاری داده های حساس و مهم استفاده می شود. از طرف دیگر، شبکه workgroup برای انتقال داده های شخصی و کم اهمیت تر گزینه بهتری است.

شبکه های workgroup، بهترین گزینه برای راه اندازی شبکه های خانگی

با وجود این که در آپدیت های جدید سیستم عامل ویندوز قابلیت اشتراک گذاری به کمک شبکه سازی workgroup حذف شده است، با این حال این روش هنوز هم یکی از ساده ترین و پرکاربردترین راه های انتقال اطلاعات است. اگر به دنبال تبادل اطلاعات شخصی به کمک شبکه سازی محلی هستید، از workgroup غافل نشوید. در پایان شما می توانید برا بهره مندی از خدمات شبکه با شماره های اعلام شده در سایت رایکانت تماس حاصل فرمایید.

1 دیدگاه

سلام خسته نباشید توضیحات خوب بود ممنون آیا شما کارآموز رایگان قبول میکنید من کارشناس ITهستم و فقط میخوام کارآموز باشم برای یادگیری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − شش =