دوربین بولت چیست؟ 7 دلیل مهم برای خرید و استفاده از دوربین مداربسته Bullet

در مقاله‌های گذشته انواع دوربین مداربسته را به صورت کامل بررسی کردیم. در این مقاله به طور مفصل به سوال “دوربین مداربسته بولت چیست” پاسخ می‌دهیم و 7 مزیت اصلی و مهم دوربین بولت را معرفی می‌کنیم.

دوربین بولت چیست

دوربین بولت چیست؟

دوربین‌های مداربسته بولت (Bullet) ، دوربین‌های امنیتی هستند که ظاهری استوانه‌ای شکل دارند. دوربین مداربسته بولت اغلب در فضای خارجی دیوار یا روی سقف نصب می‌شود و مانند لوله اسلحه در یک جهت خاص تنظیم می‌شود. علت نصب راحت این دوربین‌ها بر روی سقف یا دیوار، پایه دوربین بولت است و بیشتر آنها از نوع پایه سه محوره هستند.

منظور از دوربین بولت IR، دوربین‌های بولت مادون قرمز (infrared) هستند که با چراغ‌های LED داخلی می‌تواند تصاویر واضح و روشنی را در شرایط کم نور و حتی در تاریکی مطلق ارائه دهند.

دوربین‌های بولت از نظر نوع لنز به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • لنز ثابت (Fixed lens)
  • لنز وریفوکال (Varifocal Lens)
  • لنز موتورایز.

دوربین بولت لنز ثابت تصاویر را در یک زاویه‌دید بسته و ثابت، ارائه می‌دهد. امکان زوم و بزرگنمایی در لنز ثابت وجود ندارد. دوربین بولت لنز وریفوکال دارای زاویه دید متغیر است و امکان زوم و بزرگنمایی در آنها  به صورت دستی وجود دارد. اما دردوربین با لنز موتورایز این تغییر زاویه با استفاده از موتوری کوچک و از راه دور صورت می‌گیرد.

کیفیت تصاویر دوربین مداربسته بولت متغیر بوده و می‌توان بین 1 تا 12 مگاپیکسل باشد. اما بیشترین استفاده از دوربین مداربسته بولت برای مناطق حساس، دوربین بولت 2 مگاپیکسل و دوربین بولت 4 مگاپیکسل است.

مزایای اصلی دوربین بولت چیست؟

در زیر 7 مزیت امنیتی دوربین مداربسته بولت را جمع‌بندی کرده‌ایم.

1- تنوع دوربین بولت

دوربین‌های بولت در مقایسه با دوربین‌های دام از نظر عملکرد کارایی بیشتری دارند. دوربین‌های بولت از نظر فنی می‌توانند انواع دوربین بولت آنالوگ، دوربین بولت تحت شبکه، دوربین بولت وایرلس و … باشند. اما عموما تمام دوربین‌های بولت دارای دید در شب IR هستند. برد دید در شب این دوربین‌ها به تعداد و نوع  LEDهای آن دوربین بستگی دارد. همچنین این دوربین‌های مداربسته می‌توانند سایر فناوری‌های پیشرفته مانند بزرگنمایی نوری، سنسورهای حرکتی یا سنسورهای حرارتی نیز داشته باشند.

و بسیار جالب است که بدانید اکثر دوربین‌های مورد استفاده در سیستم نظارت تصویری، که مجهز به WiFi هستند در دسته دوربین‌های مداربسته بولت قرار می‌گیرند.

تنوع دوربین بولت

به دلیل اینکه فناوری‌ها و تکنیک‌های امنیتی در طی سال‌های اخیر در حال تکامل هستند، دوربین بولت وای فای یا بیسیم محبوبیت بیشتری در بین مصرف‌کنندگان دارد. دوربین‌های بولت WiFi نیز انواع مختلفی دارند، مثلا دوربین بولت 360درجه بیسیم یکی از این دوربین‌های محبوب است.

2-  محل قرارگیری دوربین بولت

سوال متداول در بین اکثر افرادی که به تازگی قصد تجهیز خانه یا محل کار خود به دوربین مدار بسته را دارند، این است که: دوربین‌های مداربسته خریداری شده خود را باید کجا نصب کنیم؟ و همیشه سوال بعدی که پیش می‌آید: که آیا دوربین مدار بسته بولت و دوربین‌های دام در محل نصب تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بله مسلما تفاوت دارند. همانطور که در مقاله تفاوت دوربین دام و بولت توضیح دادیم، دوربین‌های دام به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در حالت ایده‌آل به صورت سقفی نصب شوند تا به حداکثر ظرفیت و دید رسیده و به نظارت بهینه‌ای در مناطق وسیع داشته باشند.

محل قرارگیری دوربین مداربسته

در حالی که دوربین‌های مداربسته بولت از نظر محل نصب انعطاف‌پذیرتر هستند. آنها می‌توانند بر روی دیوارها، جلو آمدگی سقف، یا زیر سقف نصب شوند.

نصب دوربین بولت

خاصیت منحصر به فرد دوربین‌های مداربسته به سبک بولت این است که؛ بهترین کاربرد برای پوشش مناطق نسبتا کوچکتر یا مناطق اصطلاحا در “تنگنا” را دارند. مانند راهرو، درب ورودی، راه پله و …

3- قدرت مانور دوربین بولت

طراحی مهندسی منحصربه‌فرد دوربین مداربسته بولت زمینه را برای تنظیم زاویه دید، به راحتی ایجاد می‌کند. و هرگونه محاسبه غلط یا بازسازی زاویه دید پس از نصب را هموارتر می‌کند. دوربین بولت به عنوان یک انتخاب انعطاف‌پذیر و امکان حرکت دادن دوربین بعد از نصب، قدرت مانور بالایی دارد.

اگر زاویه دید دوربین مداربسته بولت به طور نامناسبی تنظیم شده‌باشد، می‌توانید جهت دوربین خود به راحتی تغییر دهید؛ بدون نیاز به تغییر مکان نصب دوربین، سوراخکاری مجدد یا تخریب نمای زیبایی که ایجاد کرده‌اید.

قدرت مانور دوربین بولت

این قدرت مانور دوربین‌های بولت بیشتر از اکثر دوربین‌های مدرابسته دیگر از جمله از دوربین‌های دام است، که به طور معمول پیچ یا ثابت می‌شوند و تنظیم مجدد زاویه دید آنها پس از نصب غیرممکن است. اما دوربین‌های امنیتی بولت می‌توانند از چنین محدودیت‌هایی مصون باشند.

4- مناسب فضای خارجی

دوربین‌های مداربسته که در فضای باز استفاده می‌شوند، ضروری است که قادر به تحمل شرایط مختلف آب و هوایی باشند. به عنوان مثال باید قابلیت تحمل سرما و بارش‌های زمستان و یا گرمای تابستان سوزان را داشته باشند.

از آنجا که اکثر دوربین‌های مداربسته بولت در فضای باز استفاده می‌شوند، نوع طراحی و ساخت آنها به گونه‌ای است که شرایط سخت آب و هوایی را بهتر تحمل کنند. عموما دوربین‌های بولت با استاندارد  IP66 یا  IP67 هستند. به این معنا که در برابر نفوذ آب و گرد و غبار مقاوم‌اند. همچنین مقاومت بالاتری دارند. زیرا جنس بدنه آنها اغلب فلزی است، به همین دلیل دوربین بولت فلزی نیز نامیده می‌شوند. 

دوربین بولت ضد آب

البته دوربین مداربسته بولت در فضای باز امکان دستکاری یا خرابکاری‌هایی مانند تغییر زاویه دید، سرقت و غیره را دارند. که می‌توان آنها  را با قرار دادن در محدوده دور از دسترسی افراد غیر مجاز و یا محصور کردنشان در محفظه‌‌ای مخصوص، در برابر خرابکاری محافظت کرد.

5- قابلیت دیده شدن و بازدارندگی دوربین بولت

حتی اگر یک جسم مزاحم در نمای ساختمان به نظر بیاید، اما قابلیت دیده شدن دوربین‌های بولت در بسیاری از مکان‌ها، به عنوان یک عامل بازدارنده مانع از ورود سارقین یا مزاحم می‌شود. همین ویژگی، دوربین مداربسته بولت را مورد توجه بسیاری از صاحب‌خانه‌ها و کسب‌وکارها کرده‌است.

بررسی‌هایی که روی طرز فکر سارقین صورت گرفته نشان می‌دهد وجود دوربین مداربسته قابل مشاهده، تا حدودی سارقین را از ارتکاب جرم منصرف می‌کند.

6- بازتاب نور دوربین بولت

بسیاری از دارندگان دوربین مداربسته ممکن است در مورد بعضی مشکلات شاکی باشند. به عنوان مثال وقتی دوربین مداربسته از سطحی بازتابنده فیلم بگیرد، تصاویر سفید و نامعلوم می‌شوند. انعکاس نور باعث نامعلوم شدن و سفید شدن فیلم‌ها و تصاویر می‌شود. مانند زمان فیلم‌برداری از پنجره یا گودال آب.

به طور کلی لنز دوربین‌های بولت خانگی به دلیل اینکه هنگام نصب عمدتا به سمت پایین قرار می‌گیرند، کمتر دچار بازتاب نور درون فیلم‌ها می‌شوند.

7- نقض کمتر حریم خصوصی همسایگان

دوربین‌های بولت به دلیل امکان تنظیم میدان دید آنها بر روی محدوده خاص، معمولا کمتر به طور ناخواسته به حریم خصوصی همسایگان تجاوز می‌کنند. زیرا با تنظیم صحیح می‌توان محدوده زمین و حریم خصوصی شما را تحت پوشش قرار داد که باعث اعتراض یا نقض حریم خصوصی همسایگان نشود.

حتی اگر دوربین بولت شما به طور تصادفی در جهت اشتباه قرار گرفته و در نتیجه حریم خصوصی همسایه خود را نقض کرده باشید، بعداً به راحتی می‌توانید آن را دوباره تنظیم کنید.

سخن آخر

دوربین‌های بولت با وجود مزایای بسیاری که دارند، نقاط ضعف قابل توجهی در آنها وجود ندارد. تنها نقطه ضعف قابل توجه دوربین مداربسته بولت می‌تواند امکان دستکاری آن در صورت نبود مخافظ برای دوربین باشد.

انواع دوربین‌های مداربسته بولت در هر دو دسته دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین تحت شبکه وجود دارند. دوربین‌های بولت اندازه‌های متفاوتی دارند، اما به طور کلی قطر دوربین‌های بولت مادون قرمز بیشتر است تا فضای اضافی مورد نیاز برای LED IR فراهم شود. اگر نیاز به نصب دوربین مداربسته در فضای باز دارید و به دنبال دوربینی با شرایط ضد آب و ضد گرد و غبار هستید، توضیه می‌کنیم از دوربین بولت مادون قرمز استفاده کنید. که در نور کم و یا فضای کاملا تاریک نیز به خوبی کار می‌کند. همچنین  جهت هر گونه مشاوره برای انتخاب یا نصب دوربین مداربسته‌تان می‌توانید از کارشناسان ما در رایکانت کمک بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 2 =