دوربین تحت شبکه بیسیم چیست؟ انواع دوربین مداربسته بیسیم

دوربین مداربسته بیسیم با عنوان دوربین Wi-Fi نیز شناخته می‌شود. دوربین بیسیم تصاویر خود را از طریق وای فای منتقل می‌کند و با استفاده از برق AC روشن می‌شود. این یعنی دوربین‌های بیسیم به کابل برق برای اتصال به پریز برق یا به باتری نیاز دارند. بنابراین دوربین مداربسته بیسیم الزاما بدون سیم نیست. اصطلاح بی‌سیم بیشتر به طریقه ارسال اطلاعات آن‌ها اشاره می‌کند.

دوربین مداربسته بیسیم

نصب دوربین مداربسته بی سیم نسبت به انواع دوربین مداربسته راحت‌تر است و انعطاف‌پذیری بیشتری برای محل قرارگیری آن وجود دارد.

تفاوت دوربین مداربسته بیسیم و دوربین مداربسته معمولی

انواع دوربین تحت شبکه می‌توانند به صورت بیسیم یا باسیم باشند. اصطلاح “بی‌سیم” به چگونگی انتقال تصاویر دوربین اشاره دارد نه انتقال برق آن. اشاره دارد. دوربین‌های بی‌سیم از طریق Wi-Fi ارتباط برقرار می‌کنند، در حالی که دوربین‌های معمولی سیمی از سیم برای انتقال تصاویر خود استفاده می‌کنند. دوربین‌های بی سیم می‌توانند از طریق برق متناوب (مانند پریز برق خانگی) یا باتری تغذیه شوند. اگر از باتری استفاده کنند آنوقت این دوربین مداربسته بیسیم واقعا به یک دوربین بدون سیم تبدیل می‌شود.

در زیر یک توضیح ساده از سه اصطلاحی که استفاده کردیم آورده شده‌است:

 • دوربین سیمی: توسط کابل به منبع برق و اینترنت متصل می‌شود.
 • دوربین بیسیم یا دوربین وایرلس(Wireless): از طریق Wi-Fi اطلاعات را انتقال می‌دهد و توسط کابل برق به منبع برق متصل می‌شود.
 • دوربین بدون سیم (Wire-free): دوربین‌های بی سیمی که از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل شده و به وسیله باتری کار می‌کنند.

ویژگی‌های دوربین مداربسته بیسیم

ویژگی های دوربین مداربسته بیسیم

اکثر دوربین‌های بیسیم هنگام تشخیص حرکت یا صدا، ویدئو ضبط می‌کنند. اما می‌توان بعضی از آنها که به برق متصل می‌شوند را نیز برای ضبط 24/7 تنظیم کرد. دوربین مداربسته بیسیم وضوح بالایی دارد و می‌تواند دارای قابلیت دید در شب نیز باشند. دوربین‌های بیسیم معمولاً دارای قابلیت‌های صوتی دو طرفه هستند تا بتوانید با شخصی که در دوربین می‌بیند صحبت کنید. و در نهایت برخی از مدل‌های مدرن دوربین بیسیم از یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند. این فناوری به دوربین‌ها امکان می‌دهد کارهای مانند هشدار هنگام شناسایی شخص یا بسته را انجام بدهند.

انواع دوربین مداربسته بیسیم

همانطور که دوربین‌های مداربسته معمولی به انواع دوربین بولت، دوربین دام، دوربین اسپید دام، و … تقسیم‌بندی می‌شوند، انواع دوربین مداربسته بیسیم نیز قابلت دسته‌بندی به انواع دوربین بولت وای فای، دوربین اسپید دام وای فای و … را دارند.

اما این دوربین‌ها را از نظر ویژگی‌های دیگری که مختص دسته دوربین‌های بیسیم است نیز می‌توان تقسیم‌بندی کرد. مانند:

روش تامین برق

 1. دوربین‌های مدرابسته بیسیم که با باتری کار می‌کنند و کاملا بدون سیم هستند. عمر باتری‌های آنها معمولاً سه تا شش ماه است و معمولاً برنامه تلفن همراهتان کم شدن عمر باتری را به شما هشدار می‌دهد. همچنین برای صرفه‌جویی در مصرف باتری، بیشتر دوربین‌های بدون سیم دارای سنسور حرکت هستند. یعنی فقط زمانی که حرکتی را تشخیص می‌دهند روشن شده و ضبط می‌کنند و تا زمانی که دوباره به آنها احتیاج پیدا شود در حالت خاموش باقی می‌مانند.
 2. حالت دوم دوربین‌های بی‌سیمی هستند که به برق متصل می‌شوند. این دوربین‌ها به فناوری حسگر حرکت احتیاج ندارند و جریان ویدئوی شما می‌تواند به طور مداوم کنترل و ضبط شود.
انواع دوربین بیسیم

روش ذخیره ویدئو

بعضی از انواع دوربین مداربسته بیسیم حافظه داخلی دارند و می‌توانند تصاویر را مستقیماً روی کارت micro SD ضبط کنند. این مدل دوربین مدار بسته بیسیم حافظه دار اگر باتری و فضای ذخیره‌سازی محلی داشته باشد، حتی اگر برق و اینترنت نیز قطع شود، می‌تواند همچنان کار کرده و ضبط کند.

بعضی دیگر به جای استفاده از  حافظه داخلی، از فضای ذخیره‌سازی ابری استفاده می‌کنند. برخی از سرویس‌های ابری قابلیت ذخیره تصاویر برای حداکثر 60 روز را دارند. اما برای استفاده از فضای ابری باید هزینه پرداخت کنید.

دوربین مداربسته بیسیم برای چه افرادی مناسب است؟

موارد استفاده دوربین بیسیم

دوربین مداربسته تحت شبکه بیسیم می‌تواند برای افراد و اماکن زیر بهترین انتخاب باشد:

 • مستاجران
 • صاحبخانه‌ها
 • صاحبان خانه‌های هوشمند
 • خانواده‌ها

مزایا و معایب دوربین مداربسته بیسیم

مزایا:

نصب و تنظیم آسان‌تر

یک مزیت اصلی دوربین تحت شبکه بیسیم این است که نصب آنها بسیار راحت‌تر از دوربین‌های سیمی است. شاید نهایتا لازم باشد آنها را با استفاده از مته به دیوار یا سقف نصب کنید، ولی مراحل دیگر نصب دوربین تحت شبکه بیسیم بسیار راحت‌تر از انواع دیگر است.

دوربین تحت شبکه وایرلس یک گزینه بسیار عالی برای مستاجرهاست. زیرا نصب یا حذف آنها بسیار آسان است. همچنین اگر فکر می‌کنید  ممکن است در آینده بخواهید جای آنها را تغییر دهید، انعطاف‌پذیری خوبی برای جابه‌جایی دارند.

کاربری راحت‌تر

استفاده از دوربین تحت شبکه بیسیم بسیار ساده است؛ می‌توانید ویدئوهای زنده یا دخیره‌شده را به راحتی در یک برنامه تلفن هوشمند یا کامپیوتر مشاهده کنید. همچنین می‌توانید تنظیمات و کنترل دوربین خود بر روی این برنامه‌ها انجام دهید و یا فیلم‌هایی را که می‌خواهید به طور بلند مدت ذخیره کنید، دانلود کنید.

دارای ویژگی‌های پیشرفته

اغلب این دوربین‌ها دارای ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند یادگیری ماشین و نرم‌افزارهای نوآورانه هستند.

جف ولچ، افسر اصلاحات سابق و بنیانگذار مشاوران امنیتی Grab The Axe LLC می‌گوید: “دوربین‌های بی‌سیم می‌توانند تعیین کنند که موجود دورن ساختمان شما، یک شخص است یا حیوان.  یا یک شخص چندین بار به عقب و جلو می‌رود.”

امکان استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری نیز به شما امکان می‌دهد فیلم‌های خود را از هرجای دیگر مشاهده کنید.

معایب:

کیفیت Wi-Fi می‌تواند کیفیت فیلم را تحت تاثیر قرار دهد

کیفیت فیلم دوربین‌های بیسیم به شبکه Wi-Fi خانگی شما بستگی دارد. اگر Wi-Fi شما خیلی کند است یا دوربین شما فاصله زیادی با روتر دارد، ممکن است دچار مشکلاتی مانند کند یا قطع شدن جریان ویدئو شوید. یا گاهی اوقات به هیچ وجه نمی‌توانید به صورت زنده ویدئو را مشاهده کنید.

تداخل رادیویی سایر دستگاه‌های بی‌سیم در خانه نیز می‌توانند روی کیفیت فیلم تاثیر بگذارند.

بنابراین ممکن است تصاویر دوربین‌های 4K شما گاهی اوقات فقط با کیفیت 720p انتقال پیدا کنند. زیرا پهنای باند کافی برای ارائه فیلم با کیفیت بالاتر وجود ندارد.

باید باتری به طور منظم تعویض شود

با اینکه دوربین‌های بدون سیم (دوربین بی‌سیمی که با باتری کار می‌کند) از نظر محل قرارگیری بسیار انعطاف‌پذیر هستند، اما باید همیشه به خاطر داشته باشید که باتری‌های آنها را شارژ کنید. اگر باتری آنها تمام شود ممکن است لحظات مهم را از دست بدهید.

اما دوربین‌های بیسیم که به پریز برق متصل می‌شوند می‌توانند 24/7 ساعته ضبط کنند.

مستعد هک شدن هستند

از آن جهت که دوربین مداربسته بیسیم مستقیماً به اینترنت متصل می‌شود و امکان دسترسی از راه دور را فراهم می‌کند، می‌تواند هک شوند و حریم خصوصی و امنیت شما را به خطر بیندازد.

بهترین دوربین مداربسته بیسیم

بهترین دوربین مداربسته بیسیم

با توجه به اندازه مکان مورد نظرتان، ممکن است یک دوربین مدار بسته بیسیم با برد بالا بهترین انتخاب برای شما باشد و یا یک دوربین تحت شبکه بیسیم کوچک گزینه بهتری باشد. انتخاب بین انواع دوربین تحت شبکه بیسیم می‌تواند گیچ‌کننده باشد و تصمیم‌گیری در مورد ویژگی‌های مورد نیاز یا بهترین دوربین مداربسته بیسیم را دشوار کند. ویژگی‌هایی مانند قابلیت تشخیص حرکت، امکان صحبت دو طرفه یا ذخیره سازی ویدئو به صورت ابری.

در زیر ما شش عملکرد استاندارد دوربین‌های مداربسته بیسیم را معرفی کرده‌ایم تا با توجه به آنها بتوانید بهترین دوربین مداربسته بیسیم را برای محل مورد نظر خود انتخاب کنید:

 1. INDOOR یا OUTDOOR
 2. قابلیت تشخیص حرکت
 3. نیاز به سیم برق یا امکان استفاده از باتری
 4. ضبط برنامه‌ریزی شده
 5. مشاهده و کنترل از راه دور
 6. صدای دو طرفه

سخن آخر

پس از خرید دوربین مورد نظرتان ، باید تصمیم بگیرید که آن را کجا نصب کنید و چگونه از آن در برابر هکرها محافظت کنید. شرکت رایکانت با سابقه ده ساله، به صورت حرفه‌ای در زمینه نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته فعالیت می‌کند. تکنسین‌های نصب ما آماده کمک به شما در زمینه برنامه‌ریزی سیستم نظارت تصویری، یافتن بهترین دوربین مداربسته بیسیم مناسب شما و روش‌های راه‌اندازی و نصب دوربین مداربسته بیسیم هستند.

SVG

تماس با مشاورین رایکانت

برای اطلاع از موجودی انواع مدل‌ها، اطلاع از آخرین قیمت‌ها و تخفیفات با ما (مرکز فروش، نصب و راه اندازی دوربین مداربسته در تهران) در ارتباط باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 8 =