آیا همه دوربین‌های مداربسته با همه DVR ها سازگار هستند؟

همه دوربین‌های مداربسته برای ارسال و ذخیره فیلم ضبط شده خود به یک دستگاه ضبط ویدئو مرکزی نیاز دارند. دستگاه DVR (دستگاه‌های ضبط ویدئو دیجیتال) از مدل‌های VCR قدیمی تکامل یافته‌تر است، و دستگاه NVR (ضبط کننده‌های ویدئویی شبکه‌ای) گام بعدی در تکامل فناوری ضبط ویدئو است. اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا همه دوربین‌ها با همه DVR یا NVR ها سازگار هستند؟ پاسخ سریع و کوتاه این است: خیر، همه دوربین‌های مداربسته با همه دستگاه‌های ضبط ویدئو سازگار نیستند.

برای انتخاب دوربین‌ های سازگار با DVR و NVR، هنگام انتخاب دستگاه ضبط ویدئو، باید به موارد زیر توجه کنید:

  • نوع دوربین مداربسته (IP یا آنالوگ)
  • مارک / مدل دستگاه ضبط و دوربین‌ها

برای کمک به شما در انتخاب تجهیزات سازگار، در ادامه مطلب دو نکته بالا را توضیح می‌دهیم.

تفاوت در فناوری دوربین ‌های سازگار با DVR و NVR

تفاوت در فناوری دوربین ‌های سازگار با DVR و NVR

تعیین اینکه آیا شما به DVR یا NVR برای ضبط ویدئوی مرکزی خود نیاز دارید، در نهایت به نوع دوربین‌های مداربسته مورد استفاده شما بستگی دارد. در گذشته انواع دی وی آر منحصراً با دوربین‌های آنالوگ سازگار بودند. اما با پیشرفت تکنولوژی، در حال حاضر DVR‌های ترکیبی وجود دارند که می‌توانند علاوه بر انواع دوربین مدار بسته آنالوگ، دوربین‌های IP را نیز پشتیبانی کنند. (رجوع شود به مقاله معرفی انواع DVR). متنوع بودن دوربین ‌های سازگار با DVR‌ های ترکیبی آنها را بسیار مطلوب می‌کند. به ویژه برای صاحبان مشاغلی که قصد دارند سیستم قدیمی خود را ارتقا دهند و در عین حال نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند تمام دوربین‌های آنالوگ قدیمی خود را با دوربین‌های IP جایگزین کنند. تطبیق‌پذیری این سیستم‌ها می‌تواند به شما  کمک کند که برای انتقال به سیستم کاملاً IP در آینده آماده شوید.

به همین ترتیب، NVR‌های جدیدتر نیز می‌توانند با هر دو دوربین‌های آنالوگ و IP ادغام شوند. همچنین NVRها از دوربین مداربسته بیسیم نیز پشتیبانی می‌کنند. اما این سازگاری به تنهایی کافی نیست، زیرا دوربین‌های آنالوگ و IP ویژگی‌های متفاوت زیادی دارند که روی انتخاب دوربین ‌های سازگار با DVR یا NVR مورد نظر تاثیر می‌گذارد.

تفاوت اصلی بین فناوری آنالوگ و IP، کیفیت تصویر است. با دوربین IP، تصاویر با رزولوشن 1080p HD ضبط می‌شوند که وضوح بسیار بالاتری دارد. در نتیجه، آنچه در زمان پخش فیلم‌ها مشاهده می‌کنید بسیار واضح‌تر و آسان‌تر رمزگشایی می‌شود، از جمله جزئیاتی مانند پلاک، چهره و حروف. اما وضوح تصویر دوربین‌های آنالوگ فقط D1 است. بنابراین کیفیت پخش تصویر چندان پر جنب و جوش یا واضح نیست. ( تفاوت‌های بیشتر را در مقاله تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه بخوانید)

“تفاوت اصلی بین DVRها و NVRها کیفیت تصویر است.”

اگر در مورد تفاوت‌های سیستم‌های NVR و DVR سوالات بیشتری دارید، مقاله ” تفاوت DVR و NVR” را بررسی کنید.

..

چگونه دوربین‌ های سازگار با DVR یا NVR مورد نظر را پیدا کنیم؟

همانطور که گفتیم هر ضبط کننده ویدئویی با هر دوربینی کار نخواهد کرد. DVRها با دوربین‌های آنالوگ سازگارتر هستند، در حالی که NVRها از دوربین‌های IP پشتیبانی می‌کنند. اما سوال سازگاری دوربین‌ها با ضبط کننده‌ها فراتر از این تمایز است. برخی از سیستم‌های NVR فقط با دوربین‌های IP برند خاصی سازگار هستند. هنگام خرید دستگاه ضبط ویدئو، ابتدا باید مطمئن شوید دستگاه NVR یا DVR با دوربین‌هایی که خریداری کرده‌اید کار می‌کنند. به همین منظور از فروشگاه یا شرکت معتبری خرید کنید و از آنها بخواهید اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

همچنین تصمیم‌گیری در مورد انواع دوربین مداربسته که برای اماکن خود انتخاب می‌کنید بستگی به کیفیت تصویری دارد که می‌خواهید ببینید. مارک‌ها و مدل‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد که ممکن است این روند را بسیار پیچیده کنند. در اینجا تعداد انگشت شماری از برندهای دوربین که بیشترین کاربرد را دارند معرفی کرده‌ایم:

  • Hikvision
  • Dahua
  • Viviotek
  • Axis
  • Samsung
  • LG
  • Panasonic

در جواب سوال اینکه آیا می‌توان این برندها را با سیستم‌های DVR یا NVR خود مخلوط کرده و مطابقت دهید، باید بگوییم متأسفانه هیچ پاسخ صریحی در این مورد وجود ندارد. همه چیز بستگی به تجهیزات موجود شما دارد. بهترین راه برای اطمینان از این امر و انتخاب دوربین ‌های سازگار با DVR، استفاده و مشاوره از ارائه دهنده معتبر خدمات دوربین‌های مداربسته است.

از آنجا که سیستم‌های نظارت تصویری روز به روز پیشرفته‌تر می‌شوند، لزوم ارتقاء سیستم‌های قدیمی به سیستم‌های امنیتی جدید بیشتر از قبل احساس می‌شود. از این رو بیشتر مشاغل و اماکن درصدد ارتقاء سیستم‌ خود به سیستم‌های مبتنی بر دوربین‌های IP هستند. هنگام انتخاب دوربین‌های تحت شبکه IP برای سیستم امنیتی مسکونی یا تجاری، چند نکته را باید در نظر گرفت. در ادامه در مورد گزینه‌های مختلف سازگاری دوربین IP صحبت خواهم کرد.

..

دوربین‌های IP و سازگاری با NVR ها

به این دلیل که هر دوربین IP دارای رابط کاربری خاص خود است و گزینه‌های دوربین در خود دوربین تعبیه شده است، بنابراین همه دوربین‌های IP با تمام NVR ها کاملاً سازگار نیستند. بهترین گزینه برای خرید دوربین‌هایIP، دوربینی است که دارای بیشترین سازگاری با انواع  NVR باشد. اولین و بهترین گزینه شما خرید دوربین‌های IP شبکه‌ای است که NVR سازگار با خود دارد. این بدان معناست که تولیدکننده دوربین‌ها به طور خاص NVR را طوری طراحی کرده است که با رابط کاربری، نرم‌افزار و گزینه‌هایی که در خود دوربین تعبیه شده است سازگار باشد.

پروتکل ONVIF

نقش پروتکل ONVIF در سازگاری دوربین و NVR

اما اگر از قبل دوربین‌های IP دارید و فقط می‌خواهید NVR جدیدی بخرید یا برعکس، NVR دارید اما می‌خواهید دوربین‌های IP جدیدی اضافه کنید برای سازگاری آنها با یکدیگر به این نکته توجه داشته باشید:

همه دوربین‌ها از پروتکل خاصی برای ارتباط بین NVR و خود دوربین استفاده می‌کنند. یکی از رایج‌ترین پروتکل‌ها ONVIF است. در بیشتر موارد اگر دوربین (از هر برندی) با ONVIF سازگار باشد، می‌تواند با NVR (از هر برندی) که با ONVIF نیز سازگار است ارتباط برقرار کند. این بدان معناست که وجود پروتکل ONVIF می‌تواند سازگاری دوربین IP با NVR را تا حدود زیادی تضمین کرد. فقط در بعضی موارد ممکن است که تمام گزینه‌ها و عملکرد دوربین‌ها مستقیما از طریق NVR در دسترس نباشد.

برای همین توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از ONVIF، قبل از نصب سیستم، ابتدا به هر دوربین به صورت جداگانه لاگین کنید تا به راحتی تنظیمات دوربین را پیکربندی کنید. پس از پیکربندی همه دوربین‌ها به روشی که دوست دارید، دیگر آماده نصب آنها هستید و فیلم‌ها به راحتی به NVR سازگار با ONVIF منتقل می‌شوند.

..

سخن آخر

دوربین‌های مداربسته در صورتی که به طور جداگانه به کار گرفته شوند، به مراتب کمتر می‌توانند مفید باشند. به منظور استفاده کامل از قابلیت‌های امنیتی آنها، باید دوربین‌ها با تجهیزات مناسب جفت و سازگار شوند. این مسئله یک سوال متداول را ایجاد می‌کند: آیا هر دوربین مداربسته‌ای با هر DVR یا NVRی سازگار است؟ همانطور که در بالا توضیح دادیم پاسخ این سوال کوتاه است: خیر، همه با هم سازگار نیستند.

همانطور که تصور می‌کنید، یکپارچه‌سازی سیستم‌های نظارت تصویری یا نصب دوربین مداربسته چندان ساده نیست و لازم است برای این کار از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره یا داشتن سوالات بیشتر، با متخصصین ما در شرکت خدمات شبکه و دوربین مداربسته رایکانت تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج − 3 =