دوربین P2P چیست؟ نحوه کار، مزایا و معایب

دوربین P2P چیست و چگونه کار می‌کند؟ چگونه تصاویر دوربین P2P را به موبایل انتقال دهیم؟

امروزه فناوری‌های مختلفی برای انتقال تصویر انواع دوربین مداربسته وجود دارد. یکی از ساده‌ترین راه‌حل‌ها استفاده از دوربین مداربسته P2P  و انتقال تصویر به روش P2P  است. اگر می‌خواهید با اسکن ساده یکQR  کد یا زدن یک دکمه روی تلفن همراه، به راحتی تصاویر دوربین را مشاهده کنید، دوربین P2P بهترین گزینه است.

در این مقاله همه چیزهایی که باید در مورد دوربین P2P بدانید و همچنین روش کار و نقاط قوت و ضعف آن را بررسی می‌کنیم.

دوربین P2P چیست؟

دوربین P2P چیست

به زبان ساده، دوربین P2P یک دوربین IP  یا دوربین تحت شبکه است که به لطف نرم‌افزار داخل آن، می‌تواند بدون استفاده از آدرس IP استاتیک یا جایگزین‌های آن (مانند DDNS)، اتصالات از راه دور را با استفاده از یک شماره (ID number) منحصر به فرد، شناسایی و دریافت کند.

P2P مخفف peer-to-peer است. P2P یک فناوری تحت شبکه است که اتصال دوربین IP و تلفن همراه را تا حد امکان ساده می‌کند. در نتیجه، می‌توانید فیلم دوربین مداربسته را به راحتی، به صورت محلی یا از راه دور، در چندین دستگاه (تلفن همراه، تبلیت، لپ تاپ و‌…) مشاهده کنید.

هر دوربین P2P و هر NVR یا DVR، منحصر به فرد هستند. یعنی کد P2P منحصر برای هر دستگاه DVR یا NVR وجود دارد. برای اتصال با سرور P2P نیز از نرم‌افزار ( App) رایگان تلفن همراه استفاده می‌شود. پس از نصب نرم‌افزار و اتصال دوربین P2P به سرور، می‌توانید فیلم‌های دوربین مداربسته را مشاهده کنید. به همین سادگی!

نکته 1: دوربین‌های آنالوگ قدیمی به سیستم P2P مجهز نیستند.

نکته 2: یکی از راه‌های راه‌اندازی و نصب دوربین مداربسته بدون DVR، استفاده از دوربین با فناوری P2P است.

چرا دوربین P2P مجبوب است؟  

راز محبوبیت دوربین‌های P2P ساده است: آنها برای ساده‌سازی نصب دوربین IP توسط کاربر نهایی، حتی یک کاربر غیر متخصص و بدون مهارت شبکه، طراحی شده‌اند. طبق آمار، راه‌اندازی و اتصال دوربین P2P تنها حدود 10 دقیقه طول می‌کشد.

فناوری دوربین P2P یک ارتقاء ضروری برای ساده‌سازی مشاهده از راه دور دوربین‌های مداربسته است. قبل از این فناوری، مشاهده از راه دور دوربین‌ها چندان آسان نبود. شبکه دوربین P2P بسیاری از مشکلاتی را که در انواع روش انتقال تصویر دوربین مداربسته در گذشته بود، بر طرف می‌کند. در روش‌های قبلی، کاربران ملزم به تنظیمات نسبتا پیجیده روی دوربین و دستگاه ضبط تصاویر، اتصال از طریق DDNS سرور، تنظیمات و کانفیگ  port forwardingروی مودم یا روتر، تنظیمات فایروال شبکه و موارد دیگر بودند. اما اکنون انتقال تصویر با دوربین‌های P2P، با فرآیندهای نصب آسان کاملاً بهینه شده‌اند.

مزایای دوربین P2P

مزایای دیگر دوربین P2P شامل موارد زیر می‌شود:

  • انتقال تصویر دوربین مداربسته p2p بسیار ساده و آسان است.
  • هزینه کلی ساخت و نگهداری این نوع شبکه بسیار پایین است.
  • عدم وابستگی در روش انتقال تصویر p2p وجود دارد. به این معنی که عدم دسترسی یک کاربر، تاثیری بر عملکرد سایرین ندارد.
  • نیازی به مدیریت تمام وقت سیستم نیست و هر کاربری مدیر دستگاه خود است.

همچنین وجود ویژگی‌های زیر در دوربین‌های p2p نسبت به دیگر دوربین‌ها، انتقال تصویر را بسیار راحت کرده است:

  • راه‌اندازی ساده با اسکن QR کد.
  • Port forwarding/mapping غیر ضروری است.
  • DDNS سرور ضروری نیست.
  • دوربین‌های P2P را از راه دور، در هر زمان و هر مکان وصل کنید.
  • یک جریان رمزگذاری شده به شما امکان ضبط و مشاهده ایمن را می‌دهد.
  • فید ویدیویی قابل اعتماد و سازگار است.

دوربین P2P چگونه کار می‌کند؟

دوربین P2P چگونه کار می‌کند؟

در دوربین P2P و انتقال تصویر به روش p2p‌، سرور واسطی وجود دارد. معمولا شرکت‌های تولیدکننده دوربین‌های مداربسته آن سرورها را برای انتقال تصویر محصولات خود در کشوری ثالت ایجاد می‌کنند. کاربران با نصب نرم‌افزار مربوط به هر دوربین، و اتصال از راه دور به آن سرور (از طریق شناسه P2P اختصاصی برای هر دستگاه NVR یا DVR)، می‌توانند تصاویر را مشاهده کنند.

معمولا اکثر  دوربین‌های P2P نرم‌افزارهای مخصوص خود را دارند. این نرم‌افزار برای انتقال تصویر دوربین مداربسته روی تلفن همراه یا روی کامپیوتر است. کاربران با نصب نرم‌افزار مربوطه، می‌توانند تصاویر دوربین‌ها را روی تلفن همراه یا کامپیوتر خود ببینند. تنها کاری که شما بعد از نصب نرم‌افزار باید انجام ‌دهید این است که کد P2P به همراه نام‌کاربری و رمز عبور را در نرم‌افزار وارد کنید. و یا QRکد دستگاه DVR  را از طریق نرم‌افزار مربوطه اسکن کنید تا به DVR  انتخابی دسترسی پیدا کرده و تصاویر برای شما قابل مشاهد شود.

بعد از وارد کردن شماره سریال و پسورد، نرم‌افزار، سرور P2P را پینگ می‌کند که آن هم به نوبه خود به دنبال شناسه دستگاه و محل قرارگیری آنها می‌گردد. اگر دوربین فعال باشد،IP  لحظه‌ای آن دوربین یا دستگاه، در اختیار نرم‌افزار قرار می‌گیرد و تصاویر دوربین به صورت آنلاین نشان داده می‌شود.

معایب شبکه P2P

دوربین‌های P2P نسبت به دیگر دوربین‌ها، مزایای زیادی دارند. با این حال، آنها چند نقطه ضعف قابل بررسی هم دارند:

امنیت و پایداری- از آنجایی که P2P فناوری است که در داخل یک شبکه کار می‌کند، امنیت اطلاعات مالک دوربین P2P، اغلب با برندی که سرور ابری را در اختیار دارد، گره می‌خورد. به عبارتی دیگر یعنی سرور واسط، امکان دیدن تصاویر را، در صورت لزوم، دارد. همچنین فرایند انتقال تصویر دوربین، تا حدودی می‌تواند دستخوش تغییرات سرور p2p  قرار گیرد.

مقیاس‌پذیری – مقیاس‌پذیری از مسائل اصلی است که شبکه‌های P2P یا همتا به همتا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این یعنی در برنامه‌های شخص ثالث، اتصال P2P کار نمی‌کند. و افزودن همتایان جدید به شبکه و حفظ سطوح عملکرد عالی در همان زمان، دشوار است. بنابراین برای گسترش عملکرد دوربین‌ها با استفاده از آنها در سایر برنامه‌ها، تنها باید از برنامه‌هایی استفاده کرد که کار با همان سرور ابری P2P را پشتیبانی می‌کنند.

بد افزارها – شبکه‌های P2P، مانند برنامه‌های به اشتراک‌گذاری فایل، مکان‌هایی هستند که می‌توانند به راحتی به بدافزارهای مخرب آلوده شوند.

غیر متمرکز بودن کل سیستم- به این معنی که یک نفر نمی‌تواند تنظیمات قابلیت دسترسی کل شبکه را تعیین کند.

خلاصه دوربین P2P چیست؟

هنگامی که یک دوربین P2P به اینترنت متصل می‌شود (از طریق مودم یا اتصال 4G)، دوربین به طور خودکار درخواستی را به یک سرور راه دور ارسال می‌کند. و این سرور، دوربین را با شماره شناسه منحصر به فرد خود شناسایی می‌کند. برای دسترسی به دوربین و مشاهده ویدیو، کاربر نیاز به نصب نرم‌افزار مخصوص همان دوربین P2P دارد، این نرم‌افزار را روی دستگاه خود (رایانه یا تلفن همراه) نصب می‌کند. در این اپلیکیشن، کاربر شماره ID دوربین را وارد می‌کند (یا کد QR دوربین را اسکن می‌کند – کد را به صورت دستی وارد نکنید). و به همین سادگی می‌توانید ویدیو را از دوربین به صورت آنلاین تماشا کند یا آرشیو ویدیو را از روی SD کارت یا هارد مشاهده کنید. سرور در این مورد به عنوان واسطه‌ای عمل می‌کند که دوربین IP و دستگاه کاربر را مستقیماً به یکدیگر متصل می‌کند.

اما همانظور که گفتیم استفاده از فناوری P2P علاوه بر مزایای بسیار، معایبی نیز دارد. بنابراین باید بر اساس نیاز و سناریوی مخصوص خود اقدام به تهیه آنها و نصب دوربین مداربسته کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 10 =