اگر کمی درباره اینترنت پرسرعت مطالعه کنیم، حتما به اسم ماژول SFP برمی خوریم. ماژول SFP یکی از راه هایی است که می تواند سرعت اتصال به اینترنت را افزایش دهد. در این مقاله به بررسی ماژول SFP و کاربردهای آن می پردازیم. در ادامه مقاله همراه رایکانت باشید.

ماژول SFP چیست؟

پورت SFP به عنوان یک پلاگین کوچک یا فاکتور قابل اتصال استفاده می شود. اس اف پی یک ماژول فرستند نوری جمع و جور است که به راحتی می توان آن را جا به جا کرد. ماژول SFP یک ماژول تبدیل کننده سیگنال دیجیتال به سیگنال نوری است. SFP مخفف عبارت Small Form-Factor Pluggable است. برای آشنایی با خدمات متنوع رایکانت به صفحه مشاوره نصب دوربین مداربسته مراجعه بفرمایید.

ماژول SFP چیست و چه کاربردی دارد؟

ماژول SFP چگونه کار می کند؟

ماژول SFP در دسته تجهیزات Transceiver قرار می گیرد. این تجهیزات عمدتا برای تقویت سیگنال به کار برده می شوند. تجهیزات Transceiver وسایلی است که برای Transmit کردن و Receive کردن سیگنال ها مورد استفاده قرار می گیرند. تقریبا همه دستگاه های الکترونیکی که برای برقراری ارتباط استفاده می شوند از تجهیزات Transceiver استفاده می کنند. SFP Transceiver ها امروز بیشتر در شبکه های زیرساخت و انتقال داده به کار می روند. سوییچ ها و روترها از جمله تجهیزاتی هستند که از ماژول SFP استفاده می کنند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با مفاهیم شبکه حتما مقاله lan چیست مطالعه بفرمایید.

چرا استفاده از ماژول SFP گسترش پیدا کرده است؟

SFP کار متخصصین و کارشناس شبکه را بسیار راحت کرده است. ماژول های SFP تاثیر خوبی بر روی تقویت سیگنال ها دارند. ماژول های SFP از جنس فیبر نوری هستند. در فیبر نوری می توان اطلاعات را با سرعت بسیار زیادی انتقال دارد. همان طور که می دانیم سرعت نور بسیار بسیار بیشتر از سرعت برق یا امواج است. از طرف دیگر استفاده از ماژول های SFP بسیار به صرفه است. در مقیاس کلان استفاده از این ماژول ها هزینه های ارتباطی را در دراز مدت کاهش می دهد.

تفاوت ماژول های SFP و SFP+

ماژول های SFP+ نوع ارتقاء یافته ماژول های SFP است. ماژول های اس اف معمولی تنها تا 4.25 Gbps را پشتیبانی می کند. اما با استفاده از ماژول SFP+ می توان سرعت 16Gbps را نیز تجربه کرد. در حال حاضر شرکت ها یا کاربرانی که نیاز به سرعت بالایی دارند از نوع SFP+ استفاده می کنند.

انواع ماژول های اس اف پی

3 عامل اثرگذار بر روی SFP

 کیفیت و سرعت SFP به موارد زیادی بستگی دارد. نوع ارتباط فیبر نوری، پهنای باند و نوع اتصال فیبرنوری از جمله موارد اثر گذار بر روی ماژول SFP هستند که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد می پردازیم.

1. نوع ارتباط فیبر نوری

به طور کلی فیبرهای نوری را می توان به دو دسته Multimode و Single Mode تقسیم کرد. تفاوت مهم Multimode و Single Mode اندازه ظرفیت و هسته مورد استفاده در آن ها است. هسته مورد استفاده در فیبرهای نوری Single Mode برابر با 5 میکرومتر است. در حالی که این عدد در فیبرهای نوری Multimode 10 برابر بیشتر است. در حقیقت هسته مورد استفاده در فیبر نوری Multimode 50 میکرومتر است. به همین دلیل فیبرهای نوری Multimode پالس ها و سیگنال های بیشتری را با پهنای باند بیشتر منتقل می کنند. در حال حاضر بیشتر از فیبرهای نوری Multimode به جای Single Mode استفاده می شود. استفاده از Multimode ها بیشتر در شبکه های داخلی کاربرد دارد.

2. پهنای باند ، مشخص کننده سرعت انتقال

در ارتباطاتی که از طریق کابل های مسی صورت می گیرد، کامپیوترها قبل از ارسال اطلاعات سرعت ارتباطات را بررسی می کنند. به عنوان مثال یک ارتباط 10/100/1000 به این معنی است که هر ارتباطی از این بازه را می تواند پشتیبانی کند. یعنی اگر در یک ارتباط 1000Mbit/s باشد و طرف ارتباط دیگر 100Mbit/s باشد. این ارتباط به صورت خودکار به 100Mbit/s تنظیم می‌گردد. در صنعت ارتباطات ماژول های 1.25G و 10G بیشترین استفاده را دارند.

کاربردهای ماژول SFP

3. نوع اتصال فیبر نوری

معمولا در اتصالات مسی اترنت کابل ها با استفاده از کانکتور آشنای RJ45 متصل می شود ولی در اتصالات فیبر نوری از نوع SC، ST و LC می باشند، کانکتور های ساخته شده در اتصالات فیبر فقط به عنوان اتصالات ثابت شناخته می شوند و فقط تفاوت آن ها در برش زاویه پرتاب نور مورد توجه قرار می گیرند که با توجه به اتصالات مورد متداول کانکتور های LC بیشتر از بقیه مورد استفاده قرار می گیرند.

نصب SFP بر روی سوئیچ های گیگابیتی

SFP می توان بر روی سوئیچ های گیگابیتی نصب کرد. با کمک SFP امکان اتصال تعداد زیادی از فیبرهای نوری و کابل های اترانت را فراهم می کند. به همین دلیل ماژول SFP موجب افزایش عملکرد و توان عملیاتی شبکه خواهد شد. ابزارهایی که قابلیت پشتیبانی از پورت SFP را دارند به راحتی از کابل های مسی پرسرعتی مثل CAT5e و CAT6 پشتیبانی می کنند. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مفاهیم شبکه مقاله تعریف شبکه را مطالعه بفرمایید.

ماژول SFP چیست

SFP به همراه ماژول ویژه امکان مانیتور کردن را به کاربر می دهد

نسل آخر ماژول های SFP مانند  GLC-BX-D و GLC-BX-U امکان مانیتور کردن نور دیجیتالی را فراهم کرده اند. مانیتور کردن کابل نوری امکانات زیادی را در اختیار کاربر قرار می دهد. به کمک مانیتور کردن می توانیم دما، توان خروجی کابل نوری، توان ورودی کابل نوری، ولتاژ پشتیبانی کننده ترانسیوسرها و جریان پایه را ردیابی کنیم. سرعت انتقال داده نیز بسته به نوع پورت متفاوت است. برای مثال پورت SFP می تواند بسته به رنج های مختلف انتقال مثل 10 کیلومتر با پورت 1000BASE-BX10-D، 40 کیلومتر با پورت GLC-BX40-D یا 80 کیلومتر با پورت GLC-BX80-D، سرعتی تا یک گیگابیت بر ثانیه داشته باشد.

پورت SFP، انتقال اطلاعات با بیشترین سرعت ممکن

در این مقاله نگاهی به پورت SFP داشتیم. SFP درگاه پرسرعتی است که بر روی سوئیچ ها یا روترها نصب می شود. به کمک پورت اس اف پی امکان تبادل سریع اطلاعات از طریق فیبر نوری وجود دارد. پورت SFP بسیار منعطف است و امکان تبادل اطلاعات در حالت های مختلف را فراهم می کند. در انتهای مقاله پیشنهاد می کنیم برای استفاده از خدمات شبکه رایکانت با شماره های اعلام شده در سایت تماس بگیرید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *