مشخصات مهم دستگاه DVR که قبل از خرید باید بدانید

بعضی از DVR ها آپشن‌های مختلفی دارند که می‌تواند انتخاب را کاملا پیچیده کند. پیدا کردن DVR مناسب در بین انواع DVR با ویژگی‌هایی که بسیاری از آنها به ندرت استفاده می‌شود، کار آسانی نیست. ما انواع مدل دی وی آر را بررسی و مشخصات dvr خوب را گردآوری کردیم تا با توجه به آنها بتوانید مشخصات دستگاه DVR متناسب با نیازتان را انتخاب کرده و با خیال راحت برای نصب DVR اقدام کنید.

1- رزولوشن ضبط DVRه (DVR recording resolution)

رزولوشن ضبط DVR

اگر می‌خواهید فقط به یک مورد از مشخصات دستگاهDVR  اهمیت دهید، آن مورد حتما باید رزولوشن تصویرDVR  باشد. چون اگر DVR ویدئوها را با کیفیت پایین ضبط کند، تولید تصاویر با کیفیت بالا توسط دوربین‌ها فایده‌ای ندارد.

در زیر استانداردهای اصلی رزولوشن تصویر DVR  به ترتیب از کمترین تا با کیفیت‌ترین معرفی شده‌اند:

Standard definition

ردیفرزولوشنتوضیحات
1CIFکمترین کیفیت مورد استفاده است. در استاندارد CIF اندازه فریم یا رزولوشن تصاویر  288×352 پیکسل است.  
2Half D1به عنوان “Field” یا 2 CIF نیز شناخته می‌شود. 288×704 پیکسل
3D1 576×704 پیکسل است.  
4H960576×960 پیکسل است.  960H و D1 در واقع رزولوشن یکسانی دارند. D1 دارای نسبت ابعاد 4: 3 و 960H با ابعاد 16: 9 است و پیکسل‌های اضافی فضای لبه تصویر را پر می‌کند. رزولوشن یا تراکم پیکسل یکسان است.  

High definition

ردیفرزولوشنتوضیحات
1720P  720×1280 پیکسل یا 0.9 مگاپیکسل است. این کمترین وضوح تصویر HD است.
21080P  1080×1920 پیکسل یا 2.1 مگاپیکسل است. تمام محصولات HD ما 1080P هستند.  

1080N resolution

این رزولوشن کمی گول‌زننده است. HD 1080P و HD 1080N کاملاً شبیه به نظر می‌رسد اما بسیار متفاوت هستند. HD 1080 دارای 1920در 1080 پیکسل یا 2.1 مگاپیکسل است. از طرف دیگر 1080N فقط 1080 در 960 پیکسل یا 1 مگاپیکسل است. پس اشتباه نکن!

3MP, 4MP & 4K

فقط استفاده از دوربین‌های با زاویه دید عریض، مانند این است که بخواهید خانه خود را با باز بودن درها و پنجره‌ها گرم کنید! مسلما موفق نخواهید شد. علاوه بر تنظیمات ضبط تصاویر دوربین مداربسته، شما باید DVR مناسب و مشخصات دستگاه DVR که برای سیستم‌تان بهتر است را انتخاب کنید.

DVR  با رزولوشن HD1080P از وضوح کافی برخوردار است تا در صورت بزرگنمایی دوربین‌ها بتواند تصاویر عالی ضبط کند.

4MP با اینکه زمان ذخیره‌سازی تصاویر را به نصف کاهش می‌دهد اما فقط 40٪ “بهبود” در تصویر به شما می‌دهد.

4K از لحاظ تئوری، کیفیت تصویر را دو برابر می‌کند اما به 8 برابر فضای هارد دیسک بیشتر احتیاج دارد. به طور مثال ضبط فیلم 21 روزه با کیفیت HD 1080P اگر این بار با رزولوشن 4K  ضبط شوند ناگهان تبدیل به 2.6 روز می‌شود. نه تنها این، بلکه اگر از دوربین‌های با دید عریض استفاده کنید با دور شدن از دوربین، وضوح تصاویر به سرعت پایین می‌آید.

مراقب باشید!

ممکن است تبلیغات بسیاری در مورد مشخصات دستگاه DVR و DVR های 1080P صورت بگیرد. و به عنوان مثال از دوربین‌های 3 مگاپیکسلی یا 4 مگاپیکسلی در سیستم نظارت تصویری هم استفاده شود. اما اگر دقیق‌تر نگاه کنید، در حالی که دوربین از نظر تئوری می‌تواند 4 مگاپیکسل فیلمبرداری کند، DVR فقط با رزولوشن 1080P ضبط می‌کند و بخشی از کیفیت از بین می‌رود. وجود این مشکلات در صنعت دوربین مداربسته غیر معمول نیست.

در این حالت احتمالا برای بدست آوردن مزیت بیشتر، از رزولوشن 2.1MP  (1080P) به سمت روزولوشن  8.4MP بروید. این تغییر رزولوشن از از 2.1MP به 4MP تأثیر چندانی نخواهد داشت جز دو برابر کردن اطلاعاتی که شما روی هارد دیسک ذخیره می‌کنید.

راه موثرتر این است که در حالی که رزولوشن ضبط DVR را همان 1080P حفظ کرده‌اید، از دوربین‌هایی با لنز ثابت و بزرگنمایی سوژه برای افزایش تراکم پیکسل استفاده کنید. این کار یک تعادل عالی بین تصویر با کیفیت و طول عمر ذخیره‌سازی برقرار می‌کند.

این تصاویر تفاوت بین رزولوشن CIF و D1 را نشان می‌دهد.

تفاوت بین رزولوشن CIF و D1 در DVR

رزولوشن 960H

960H معمولاً با عنوان رزولوشن و وضوح بالاتر از استاندارد D1 فروخته می‌شود اما اینطور نیست. وضوح 960H دقیقاً همان وضوح D1 است. اما با نسبت ابعاد 16:9 و نه نسبت ابعاد 4:3. این تعریف استاندارد صفحه عریض است (widescreen standard).

وضوح ضبط 960H و D1 دقیقاً یکسان است.

وضوح ضبط 960H و D1 در DVR

کیفیت بالا 1080P

HD1080P وضوح 2.1 مگاپیکسلی را ارائه می‌دهد. که به شما امکان می‌دهد در مقایسه با دوربین مداربسته معمولی، ضبط جزئیات را افزایش داده یا مساحت تحت پوشش با رزولوشن مشابه را افزایش دهید.

رزولوشن 1080P در DVR

2- Real time DVRs

حواستان به ویژگی Real time دی وی آر باشد.

بسیاری از افراد که آشنایی زیادی با انواع دوربین مدار بسته و مشخصات دستگاه DVR ندارند، دستگاه‌های DVR با ویژگی Real time یا همان ضبط در زمان واقعی را به عنوان یک گزینه خوب تبلیغ می‌کنند. اما بزرگترین اشتباهی که می‌توانید هنگام خریدن DVR مرتکب شوید، به ویژه در DVR های با کیفیت بالا، انتخاب انواع دی وی آر با ویژگی زمان واقعی است.

اول از همه Real time  یا زمان واقعی چیست؟

وقتی به سینما می‌روید، آنچه در واقع می‌بینید یک سری عکس ثابت است که به سرعت و پشت سر هم نشان داده می‌شوند. و شما فکر می‌کنید سوژه در حال حرکت است. پروژه سینماها با سرعت 24 فریم در ثانیه اجرا می‌شود، این سرعت به اندازه کافی سریع است تا مغز را فریب دهد. با این سرعت شما دیگر نمی‌توانید عکس‌های منفرد را از هم تشخیص دهید. اما مشکل استفاده از 24 فریم در ثانیه برای دوربین مداربسته این است که داده‌های زیادی برای ذخیره‌سازی در هارد تولید می‌کند. این امر به ویژه در مورد دوربین مداربسته HD بسیار مهم است.

شما برای دوربین‌های مداربسته به 24 فریم در ثانیه احتیاج ندارید. ما برای استفاده از دوربین مداربسته بین 3 تا 6 فریم در ثانیه توصیه می‌کنیم. با این سرعت فریم، بدون صرف هزینه زیادی از نظر جمع‌آوری شواهد، فضای کمتری نیز روی هارد دیسک DVR اشغال می‌شود.

در ویدئوی زیر می‌توانید مقایسه بین 3 ، 6 و 24 فریم در ثانیه را مشاهده کنید.

یک هارد دیسک 1 ترابایتی درون دی وی ار ۴ کانالHD 1080P  با سرعت 6 فریم در ثانیه، حدود 12 روز فیلم می‌دهد. تنظیم مشخصات دستگاه DVR برای ضبط در زمان واقعی، این میزان را به 3 روز کاهش می‌دهد که مسلما مدت خیلی کمی است و کافی نیست.

3- کدک مورد استفاده در DVRها

کدک DVR

h.264 در مشخصات دستگاه DVR به چه معناست؟

چگونه DVR اطلاعات را به فضای کوچکتر تقسیم می‌کند؟

همانظور که در مقاله قبل در مورد دستگاه DVR و نحوه کار آن گفتیم؛ بدون استفاده از فشرده‌سازی، فیلم خام دوربین وارد DVR می‌شود و خیلی زود هارددیسک را پر می‌کند. برای حل این مشکل از کدک برای فشرده‌سازی استفاده می‌شود تا فیلم‌ها فضای کمتری اشغال کنند. رایج‌ترین کدک مورد استفاده در DVR ها H.264 است.

علاوه بر کدک h.264، فرمت H.265 نیز یکی از استانداردهای فشرده‌سازی محبوب و کارآمد است. در مقاله انواع کدک دوربین مداربسته می‌توانید بیشتر در مورد آنها بخوانید.

4- حالت‌های ضبط DVR

DVRها می‌توانند به روش‌های مختلف ضبط کنند. انواع حالت‌های ضبط که در مشخصات دستگاه DVR وجود دارد در زیر معرفی کرده‌ایم.

حالت‌های ضبط DVR

– ضبط مداوم (Continuous)

 ما این روش ضبط را توصیه می‌کنیم. در این روش، DVR تمام مدت ضبط می‌کند. و وقتی هارد پر می‌شود به ابتدا برمی‌گردد و ویدئوهای جدید جایگزین اولین ویدئوها می‌شوند.

– ضبط حساس به حرکت (Motion sensing)

با این ویژگی، DVR تصویری که از دوربین می‌آید را کنترل می‌کند. . اگر حرکتی تشخیص بدهد، شروع به ضبط می‌کند. شما می‌توانید انتخاب کنید که DVR در کدام مناطق صفحه به دنبال حرکت باشد، لازم نیست برای چک کردن حرکت از کل صفحه استفاده کنید.

اما ما توصیه نمی‌کنیم در انتخاب مشخصات دستگاه DVR فقط از حالت سنجش حرکت استفاده کنید. زیرا این خطر وجود دارد که فیلم‌های مهمی را از دست بدهید و متوجه نشوید چه اتفاقی در این فاصله افتاده است.

به طور مثال

اگر شما نصب دوربین در منزل خود انجام داده باشید، ممکن است با این مشکل مواجه شوید: تصور کنید که چیزی را از اینترنت سفارش داده‌اید و پس از کار به خانه می‌رسید ، اما بسته خود را پیدا نمی‌کنید. شما با شرکت تحویل تماس می‌گیرید که به شما می‌گوید ساعت 13.30 ظهر آن را تحویل داده‌اند. اما سیستم مداربسته شما که فقط ضبط با سنحش حرکت آن فعال بوده، هیچ ویدئویی ضبط نکرده است. شرکت تحویل می‌گوید که حتما دوربین شما این صحنه را از دست داده یا به درستی کار نکرده است. و خوب در این صورت برای پیگیری کار خاصی از شما بر نخواهد آمد. اما اگر DVR خود را روی ضبط مداوم تنظیم کنید و تصاویر را 24/7 ضبط کنید، می‌توانید با اطمینان بگویید که بسته تحویل داده نشده است. زیرا فیلم‌هایی دارید که کل دوره زمانی را پوشش می‌دهند، بنابراین دیگر نمی‌توان گفت سیستم به درستی کار نکرده است.

البته DVR های وجود دارند که هر دو قابلیت را دارند و می‌توانید از هر دو روش در کنار هم استفاده کنید.

– ضبط با حالت هشدار فعال  (Alarm triggered )

دستگاه DVR هنگامی که توسط یک سنسور خارجی مانند سنسور حرکت PIR (passive infra-red) یا “reed switch” تماس مغناطیسی، تحریک می‌شود شروع به ضبط می‌کند.

این روش از نظر عدم ایجاد محرک‌های کاذب قابل اعتماد است. اما نیاز به سیم‌کشی و سخت‌افزار سنسور اضافی دارد.

– ضبط برنامه‌ریزی شده  (Scheduled )

با این ویژگی DVR، می‌توانید تصمیم بگیرید که ضبط در زمان‌های مختلف در طول روز و در روزهای خاصی از هفته انجام شود. این امر به کاهش فضای اشغال شده در هارد کمک می‌کند. اما نکته منفی در این مشخصات دستگاه DVR این است که اگر رویدادی رخ دهد که در روزهای برنامه‌ریزی DVR برای ضبط نیست، آن را از دست خواهید داد.

5- عوامل تاثیرگذار بر روی مدت زمان ضبط

در جواب این سوال که “دوربین مداربسته من چند روز فیلم روی هارد ذخیره می‌کند؟” باید گفت:

عوامل زیادی روی این مسئله تاثیر می‌گذارند که بعضی آنها مربوط به مشخصات دستگاه DVR است. موارد اصلی که باید در نظر گرفت شامل:

– کیفیت ضبط

 هرچه کیفیت ضبط تصاویر بالاتر باشد، DVR مدت زمان کمتری را روی هارد ثبت می‌کند. به عنوان مثل DVR با کیفیت ضبط بالا HD 1080P، 5 برابر بیشتر از کیفیت معمولی D1 داده تولید می‌کند. و این یعنی با HD 1080P هارد زودتر پر شده و مدت زمان کمتری روی هارد ثبت می‌شود.

– تعداد فریم در ثانیه

این ویژگی DVR چیزی است که می‌توانید بدون به خطر انداختن سیستم دوربین مدار بسته خود آن را تغییر دهید. به پاراگراف مربوط به DVR های Real Time در همین مطلب مراجعه کنید.

– تعداد دوربین‌هایی که روی سیستم خود دارید

با اضافه شدن هر دوربین، به فضای ذخیره‌سازی بیشتر نیاز است.

جدول زیر مدت زمان ضبط ویدئو با حالت ضبط 6 فریم در ثانیه در DVR های HD 1080P را نشان می‌دهد.

تعداد دوربینضرفیت هارد دیسکمدت زمان ضبط دوربین مداربسته (روز)
41 TB12
42 TB24
83 TB18
84 TB24
166 TB *18
168 TB *24

* با استفاده از دو درایو و کاهش نرخ فریم به 3 فریم در ثانیه، زمان ضبط فوق را دو برابر می‌کند.

نکته: استفاده از دوربین‌های با وضوح D1 یا 960H در مناطقی که کمتر نیاز به امنیت بالا دارند، به معنای کاهش میزان داده‌های روی هارد دیسک و افزایش زمان ضبط است.

عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته گسترده‌تر از مواردی است که در بالا اشاره شد. برای دانستن تمام عوامل موثر و نحوه محاسبه مدت زمان ضبط برای سیستم خود، به مقاله ” محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته” مراجعه کنید.

سخن آخر

ما در رایکانت کار را ساده کرده‌ایم، DVRهای ما در عین اینکه عملکرد بالایی دارند و همه انواع مشخصات دستگاه DVR را ساپورت می‌کنند، از بهترین برندهای دنیا یعنی هایک ویژن و داهوا هستند. علاوه بر تجهیزاتی که تمام نیازهای شما را برآورده می‌کند، تمرکز ما بر روی نصب تخصصی و حرفه‌ای است. متخصصان ما نیازهای امنیتی شما را ارزیابی می‌کنند و سپس کمک می‌کنند دوربین‌ها و DVR های خاصی که خانه یا محل کار شما را کاملاً محافظت می‌کند انتخاب و نصب کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + سه =