20 نکته کاربردی درمورد کابل کشی شبکه برای مهندسان شبکه – بخش اول

در حال حاضر به نظر می‌رسد بسیاری از مهندسان شبکه به موضوع کابل کشی شبکه و ترانکینگ آن اهمیتی زیادی قائل نمی‌شوند و یا اطلاعات درستی از آن ندارند. از نظر بسیاری از کارشناسان و مهندسان شبکه، شبکه یعنی یک سیمی که میزنی به پریز و بعد شروع میکنی به کار کردن، همین و بس!

البته شاید این تصور از جهاتی دیگر درست به نظر برسد. چرا که در طی سال‌های اخیر استانداردهای اترنت و محصولات تولید شده و عرضه شده‌ی معتبر و “نسبتا خوبی” را شاهد هستیم. اما واقعیات همچنان به قوت خود باقی هستند. برای کابل کشی شبکه بایستی به جزییات توجه داشته و به آنها دقت کرد تا کابل کشی استاندارد و با کیفیتی انجام شود.

شبکه خود را به ما بسپارید

کابل کشی ساخت یافته‌ای که توسط شرکت خدمات شبکه رایکانت به درستی طراحی و با نصب و راه‌اندازی زیر ساخت کابل کشی قابل ارائه می‌باشد دارای انعطاف‌پذیری برای جابجایی، اضافه کردن و تغییر دادن را نیز می‌باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه خدمات زیرساخت، پسیو شبکه و کابل کشی شبکه و اطلاع از تمامی تعرفه‌های خدمات پسیو شبکه با متخصصان ما تماس بگیرید.

نکات فراموش شده

1- طول کابل مهم است

در استاندارد EIA/TIA طول حداکثری کابل 100 متر ذکر شده است. این اندازه شامل کابل پچ کورد هم می‌شود. در صورتی‌که از کابل پچ‌کورد 10 متری برای هر یک از انتهای نودها استفاده می‌کنید، پس میزان کابل افقی مورد استفاده‌تان بایستی تنها 80 متر باشد. در صورتی که 20 متر کابل پچ کورد دارید پس باید صرفاً از 60 متر کابل در دیوار استفاده کنید.

2- پچ کوردهای طولانی ممکن است دردسر آفرین باشند

پچ کورد بلند
پچ کورد بلند

می‌توانید از کابل‌های بلندتر هم استفاده کنید، شاید مشکلی هم پیش نیاید. البته به احتمال زیاد تنها در صورتی به مشکل برنمی‌خورید که کابل مورد استفاده، اتصالات و سیستم اجرایی کابل کشی شبکه کیفیت خوبی داشته باشد زیرا در چنین محیطی سیگنال الکتریکی کمترین میزان افت کیفیت را پیدا خواهد کرد. اما در مقابل استفاده از مواد ارزان‌تر و بی‌کیفیت مشکل آفرین خواهد بود.

به همین خاطر است که استفاده از پچ کوردهای طولانی در برخی مکان‌ها مناسب نیست اما مثلاً در اداره محل کار شما خوب است و در سایر مکان‌ها خیر. مثلاً کابلی به طول 150 متر کار نمی‌کند و یا بدتر از آن اگر هم کار کند قابل اعتماد نیست.

ملاحظات فیزیکی

3- اضافه بار بر روی سینی کابل‌ها

سینی کابل‌ها نباید اضافه بار داشته باشند. سینی‌های کابل معلق را باید در جای خود محکم ثابت کرد – حال یا به گیره‌های سقفی یا آنکه از رَکی (rack) که در زیر قرار دارد به این منظور استفاده می‌شود. درصورتی که سینی بسیار سنگین وزن باشد، امکان دارد از دیوار یا سقف بر روی وسایل و تجهیزات گران قیمت افتاده و به آنها آسیب بزند.

سینی کابل شبکه

4- فضایی را برای جمع کردن کابل‌های اضافه باقی بگذارید

زیاد بودن تعداد کابل‌ها نه تنها ممکن است مشکلات امنیتی را بوجود آورد، بلکه در بخش‌های عملیاتی و نگهداری نیز مشکلاتی را ایجاد می‌کند. چرا که ممکن است کارمندان و کاربران شبکه، به خاطر مزاحمت ایجاد شده ، کابل‌های اضافه را بکشند و یا پاره کنند.

5- بار اضافی بر روی سینی‌ ، ترانک و یا داکت به کابل‌ها آسیب می‌زنند

کابل‌هایی که در انتهای سینی کابل قرار می‌گیرد ممکن است به واسطه سنگینی بار کابل‌های دیگر آسیب ببینند. این مسئله مخصوصاً در مورد کابل‌ کشی‌های Cat6 صدق می‌کند که ضخیم تر بوده و نسبت به کابل‌های مسی قدیمی، سنگین‌تر می‌باشند. کابل‌هایی که آسیب دیده‌اند انتشار سیگنال را تضعیف می‌کنند.

کشیده شدن کابل آویزان

6- کابل‌های آویزان کش خواهند آمد

وقتی کابل‌ها درون رک و یا در هر جای دیگری، معلق باشند به این معناست که نیروی جاذبه فشار فیزیکی را بر روی هسته مسی کابل وارد خواهد کرد که به مرور زمان موجب کش آمدن و  آسیب دیدن  کابل می‌شود. در صورتی که طول کابل بیشتر باشد سنگینی آن هم بیشتر بوده و موجب فشار بیشتر بر کابل‌ها می‌شود. به این ترتیب به مرور زمان با افت سیگنال روبرو خواهد شد و به تدریج منتهی به خرابی کابل شبکه می‌شود. مدیریت پچ کوردها و کابل های شبکه صرفاً به معنای تمیز و مرتب نگه داشتن آن نیست، بلکه اهداف مکانیکی را باید در نظر گرفت.

7- کابل ها را خیلی محکم نکشید

کشیدن کابل‌ها به واسطه فشاری که به هسته مسی آنها وارد می‌آورد ممکن است موجب آسیب زدن به کابل‌ها شود. تحت فشار قرار دادن هسته مسی کابل می‌تواند کش آمدن و نازک شدن سیم مسی را در پی داشته باشد که بر عملکرد سیگنالی کابل اثر منفی دارد.  در موارد شدید موجب بازشدن پیچ خوردگی‌های داخل کابل هم می‌شود. به همین خاطر است که در استاندار‌های کابل کشی شبکه حداکثر نیروی کشش کابل‌ها 110 نیوتن ، در زمان نصب ذکر شده است. تولیدکنندگان کابل شبکه بایستی اطمینان حاصل کنند که کابل‌های تولیدی می‌توانند در برابر این فشار تاب بیاورند (کابل های ارزان قیمت غالب اوقات تست نمی‌شوند، بلکه صرفاً تولید می‌شوند).

کارشناس کابل کشی شبکه بایستی برای کشیدن کابل‌ها از متر نیرو بر طبق استانداردهای CAT6 استفاده کند تا اطمینان یابد که قدرت کشش فراتر از حداکثر ذکر شده نرود.

8- مسیرهای عبور کابل‌های برق را نباید برای کابل‌های داده مورد استفاده قرار داد

مجراهای الکتریکی و جعبه‌های ترمینال برای کابل کشی CAT6 قابل استفاده نیست، زیرا شعاع خم شدن مناسب برای مجرای کابل برق کوچکتر از شعاع خمش مجاز برای کابل‌های مسی CAT6  است. آسیب‌های ناشی از خمش زیاد کابل، موجب تغییرات در استاندارد پیچ خوردگی کابل‌ها و وارد آمدن فشار به هسته مسی کابل می‌شود که در نهایت منتهی به افت سیگنال خواهد شد.

کابل کشی ساختاریافته شبکه

کابل های ارزان قیمت

9- استفاده از مس کمتر

کابل شبکه مسی

در کابل‌های ارزان قیمت‌تر نسبت به انواع استاندارد، هسته مسی قطر کمتری دارد که موجب از دست رفتن سیگنال و در نتیجه سیگنال به صورت کامل منتقل نمی‌شود. وقتی هسته‌های مسی غیر استاندارد با هسته‌های استاندارد پیوند می‌خورد تداخل بیشتری هم بوجود می‌آید که دلیل آن عدم تطابق امپدانس است که بازتاب‌های سیگنال را به خاطر عدم تطابق مزبور به وجود می‌آورد.

هسته‌هایی که قطر نازک‌تری دارند هم به لحاظ فیزیکی ضعیف بوده و احتمال بیشتری می‌رود که به مرور زمان موجب پارگی کابل شوند یا کش بیایند که بازهم کارایی‌شان را تحت تأثیر منفی قرار خواهد داد.

10- پچ کوردهای ارزان قیمت

 از پچ کوردهای ارزان قیمت استفاده نکنید. تأکید می‌کنیم که غالباً کابل‌های ارزان قیمت با استانداردها تطابق کامل ندارند و می‌توانند افت سیگنال بوجود بیاورند. سایر روش‌هایی که تولیدکننده‌های این قبیل کابل‌ها برای کاهش هزینه‌هایشان بدان متوسل می‌شوند عبارتند از:

  • استفاده  از هسته‌های مسی غیر خالص
  • کنترل کیفیت ضعیف در زمینه نسبت‌های پیچ خوردگی
  • بسته‌بندی ضعیف
  • غلاف غیر استاندارد

همه این موارد منتهی به صدمه به کابل‌ها می‌شود.

۲۰ نکته کاربردی درمورد کابل کشی شبکه برای مهندسان شبکه – بخش دوم

بررسی نکات کاربردی در کابل کشی – کاهش سیگنال، کابل های فیبر نوری و …

بیشتر بدانید
Image Description

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =