7 نکته کلیدی در خرید دوربین مداربسته + سوالات متداول

هنگام انتخاب یک سیستم دوربین مدار بسته، انتخاب نوع دوربین، دستگاه ضبط، کابل‌کشی، قیمت مناسب و متناسب با بودجه و درک اصطلاحات به کار رفته برای سیستم دوربین مداربسته، نکات اساسی است که باید در نظر گرفته شوند. در این مطلب که به عنوان راهنمای خرید دوربین مداربسته آماده کرده‌ایم، تمامی نکاتنکات مهم در خرید دوربین مدار بسته را بررسی و سوالات متدوال در این زمینه را پاسخ داده‌ایم.

راهنمای خرید دوربین مداربسته

7 نکته کلیدی در راهنمای خرید دوربین مداربسته:

1. فناوری جدید

ترجیحا فناوری جدید HD یا IP را در نظر بگیرید. خرید دوربین تحت شبکه، نسبت به خرید دوربین آنالوگ مانند 700TVL و 960H انتخاب مناسب‌تری است.

2. قیمت و گارانتی

صرفاً بر اساس قیمت، فریفته خرید فناوری قدیمی یا سیستمی نشوید که نتواند نیازهای شما را براورده کند. می‌توانید از فروشنده معتبر کمک بگیرید تا با مشاوره خرید دوربین، به شما در انتخاب سیستم مناسب و متناسب با بودجه‌تان کمک کند. اما قبل از انتخاب نهایی، نیازهای خود را مجدد بررسی کنید و گارانتی آن را نیز در نظر بگیرید. دوربین‌های مداربسته با کیفیت، معمولا بین یک تا سه سال گارانتی دارند.

3. نوع دوربین‌ها

انتخاب نوع دوربین در خرید دوربین مداربسته

از جمله سوال‌هایی که باید در راهنمای خرید دوربین مداربسته به آن اشاره کرد این است که؛ می‌خواهید دوربین را در داخل خانه نصب کنید یا در خارج از خانه؟ آیا باید دوربین دور از نظر باشند؟ و یا قابل مشاهده باشند که بازدارندگی بهتری داشته باشند؟ آیا به قابلیت دید در شب نیاز دارید، اگر اینطور است چند متر را باید پوشش دهد؟

انوع دوربین مداربسته وجود دارد که هر کدام مناسب موقعیت یا شرایط مختلف هستند. نکته مهم در راهنمای خرید دوربین مداربسته این است که قبل از اقدام به خرید، حتما در مورد مدل دوربین خود تحقیق کنید. و دوربین مداربسته مناسب با تجارت و شخصیتان را انتخاب کنید.

پیشنهاد: در مقاله انواع دوربین مداربسته می‌توانید با انواع دسته‌بندی دوربین‌های مداربسته، ویژگی‌ها و تفاوت‌های آنها با یکدیگر آشنا شوید.

4. ویژگی‌های دوربین مداربسته

انتخاب ویژگی های دوربین مداربسته قبل از خرید دوربین

همانطور که در شماره 3 راهنمای خرید دوربین مداربسته گفتیم، انواع دوربین‌ مداربسته برای کارهای مختلف مناسب هستند. در عین حال، دوربین‌های مداربسته از یک نوع نیز ویژگی‌ها و گزینه‌های متعددی دارند. وجود انواع ویژگی پیشرفته دوربین مداربسته باعث می‌شود برای پیدا کردن بهترین دوربین مداربسته، انتخاب‌های زیادی در اختیار داشته باشید. ویژگی‌هایی مانند کیفیت تصویر، ویژگی Pan/Tilt، سنسورهای حرکت و صدا، دید در شب، دسترسی از راه دور و….

اما بهترین روش انتخاب این است که در مورد نیازها و گزینه‌های مدنظر خود با متخصصین این حوزه صحبت کنید تا نوع و مدل دوربین‌های مداربسته بر اساس نیازتان را معرفی کنند.

پیشنهاد: مطالعه مقاله 6 ویژگی پیشرفته در دوربین‌های مداربسته که باید بشناسید.

5. دستگاه ضبط

انتخاب دستگاه ضبط مناسب در خرید دوربین مداربسته

یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید دوربین مداربسته، انتخاب دستگاه ضبط مناسب است. به طور کلی سیستم دوربین مداربسته برای ضبط و ذخیره تصاویر از دستگاه DVR یا دستگاه NVR استفاده می‌کند. هر چند، دوربین مدار بسته بدون DVR نیز کار می‌کند، اما اگر از نصب دوربین مداربسته بدون DVR استفاده کنید، نمی‌توانید از همه قابلیت‌های سیستم نظارت تصویری خود بهره ببرید.

در انتخاب دستگاه ضبط، ظرفیت ذخیره سازی DVR یا NVR را در نظر بگیرید. دستگاه‌های DVR و NVR، تصاویر ظبط شده را بر روی هارد دیسک ذخیره می‌کنند. اما علاوه بر ظرفیت هارد دیسکی که درون دستگاه ضبط نصب می‌شود، عوامل دیگری نیز بر زمان ضبط دوربین مداربسته تاثیر می‌گذارند.

سایر ویژگی‌های قابل در نظر گرفتن در این قسمت، تعداد ورودی‌های دوربین، جستجوی هوشمند و فناوری‌های پشتیبانی‌شده در دستگاه‌های DVR و NVR است.

پیشنهاد: برای کمک به این انتخاب، می‌توانید از مقاله‌های بهترین DVR و مشخصات دستگاه DVR که قبل از خرید باید بدانید کمک بگیرید.

6. انتخاب روش نصب و راه‌اندازی

روش نصب و راه اندازی در خرید دوربین مداربسته

به طور کلی، نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته بی‌سیم ساده‌تر است. زیرا نیاز به کابل‌کشی ندارد. حتی در مواردی می‌توانید خودتان اقدام به این کار کنید، فقط کافی است نگاهی به روش نصب دوربین مداربسته بیسیم بیندازید.

اما سهولت نصب دوربین مداربسته عمدتاً به موقعیت و مکان نصب و هدف شما از راه‌اندازی سیستم بستگی دارد. دوربین‌های دارای پایه‌های مغناطیسی یا پدهای چسبنده به راحتی نصب می‌شوند، اما برای طولانی‌مدت، پیچ‌کردن دوربین روی دیوار یک راه مطمئن است.

پیشنهاد: بهتر است برای نصب اصولی و حرفه‌ای و همچنین برای حفظ زیبایی و جلوگیری از خسارت، از شرکت خدمات دوربین مدار بسته و متخصصان این حوزه کمک بگیرید. برای آگاهی از قیمت‌ها نیز لیست هزینه نصب دوربین مداربسته را مشاهده کنید.

7. پشتیبانی

هر سیستم دوربین مداربسته، نیاز به پشتیبانی دارد. بدون پشتیبانی و یک برنامه منظم نگهداری، سیستم شما به مرور فرسوده و دچار خرابی‌های متعدد می‌شود. به طور مثال برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم دوربین مدار بسته خانگی، نیاز به پشتیبانی و سرویس دوره‌ای حداقل یکساله دارید.

پیشنهاد: برای نصب و راه‌اندازی سیستم خود حتما از شرکتی کمک بگیرید که خدمات پشتیبانی دوربین مداربسته را نیز ارائه دهند تا خیالتان بابت رفع مشکلات آینده و همینطور اثربخشی سیستم آسوده باشد.

سوالات متداول در خرید دوربین مداربسته

سوالات متداول در راهنمای خرید دوربین مداربسته
1- آیا همه دوربین‌های مداربسته اسلات کارت SD داخلی دارند؟

با پیشرفت تکنولوژی دوربین مداربسته، امروزه بسیاری از دوربین‌های مداربسته با داشتن یک اسلات کارت  micro SD، به تنهایی یک سیستم‌های مداربسته هستند. کارت‌های حافظه که در دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شود، ظرفیت‌های مختلفی از 32 گیگابایت تا 64 گیگابایت و 128 گیگابایت دارند. اما بیشتر دوربین‌های موجود و پراستفاده در بازار، حافظه داخلی ندارند و به هارد دیسک موجود در DVR برای ضبط فیلم نیاز دارند.

2- قابلیت  Pan/Tilt در دوربین مداربسته چیست؟

به حرکت افقی و عمودی دوربین مداربسته، Pan/Tilt  می‌گویند. دوربین مداربسته با قابلیتPan/Tilt ، دوربین گردان یا  PTZ نیز نامیده می‌شود. این دوربین‌ها دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند.
همچین می توانند به صورت افقی و عمودی بچرخند تا فضای بزرگی را در اطراف خود پوشش دهند. برخی از بهترین دوربین‌های مداربسته، می‌توانند تا 355 درجه حرکت کنند و تا 90 درجه کج شوند. همچنین برخی از آنها را می‌توان از راه دور توسط نرم‌افزارهایشان چرخاند. بنابراین به منظور راهنمای خرید دوربین مداربسته، اگر می‌خواهید بخش بزرگی از فضای سه‌بعدی را نظارت کنید، دوربین مداربسته با قابلیت  Pan/Tilt را انتخاب کنید.

3- بهترین کیفیت تصویر برای دوربین مداربسته چقدر است؟

رزولوشن‌هایی مانند 1080P، 2MP، 4MP، 5MP و بالاتر، در انواع دوربین مداربسته وجود دارد. اما اکثر دوربین‌های مداربسته فیلم‌هایی با وضوح 720p (1MP)  و 1080p  تولید می‌کنند. درست است که هرچه رزولوشن بیشتر باشد، کیفیت بهتری خواهید داشت، اما این مسئله به این معنی است که برای ضبط ویدیوی یک روز، به فضای ذخیره‌سازی بیشتری هم نیاز دارید. اگر یک دستگاه DVR با هارد ظرفیت بالا دارید، خرید یک دوربین با وضوح بالا می‌تواند ایده خوبی باشد. اما دوربین‌های دارای حافظه داخلی، در صورت بالا بودن کیفیت تصویر به راحتی پر می‌شوند. البته قابلیت رونویسی که پس از پرشدن حافظه، میکرو SD را پاک می‌کند و ضبط را در حافظه آزاد شده ادامه می‌دهد، می‌تواند کمک خوبی باشد. اما این کار نیز مشکلاتی در ثبت رویدادها ایجاد می‌کند.
یک دوربین 1 مگاپیکسلی برای یک روز کامل، تقریباً 38 گیگابایت فضای داده را اشغال می‌کند. بنابراین قبل از انتخاب یک دوربین مداربسته خاص، علاوه بر کیفیت بصری، رزولوشن دوربین مدار بسته را نیز با فضای ذخیره‌سازی و زمان تهیه نسخه پشتیبان مرتبط کنید.

4- آیا سنسور حرکت و صدا، در دوربین مداربسته لازم است؟

سنسورهای حرکتی در واقع بخشی از دوربین‌های امنیتی هوشمند هستند. این دوربین‌ها در حال حاضر به دلیل قیمت بالایشان محبوبیت چندانی ندارند، اما قطعا در آینده جزء پرمصرف‌ترین دوربین‌های مداربسته خواهند بود. دوربین‌های مداربسته با حسگرهای حرکتی و صوتی، صداها و حرکات غیرعادی را با ارسال یک اعلان در اپلیکیشن موبایل، به صاحبان سیستم‌ها هشدار می‌دهند. اگر به یک سیستم امنیتی درجه یک نیاز دارید و می‌خواهید از خانه یا محل کار خود به بهترین شکل محافظت کنید، خرید یک دوربین مداربسته با سنسورهای حرکتی و صوتی ارزش سرمایه‌گذاری دارد.

5- آیا می‌توان از دوربین مداربسته برای ارتباط تصویری با خانواده خود استفاده کرد؟

در نکات راهنمای خرید دوربین مداربسته در بالا، در مورد دوربین دارای سنسور صدا توضیح دادیم. همچنین دوربین‌های مداربسته با میکروفن داخلی وجود دارد که امکان ارتباط دو طرفه را فراهم می‌کند. این دوربین‌ها برای افرادی مفید هستند که می‌خواهند با فرزندان خود در خانه در تماس باشند و ایمنی و امنیت آنها را تضمین کنند.

6- آیا به دوربین ضد آب نیاز داریم؟

برای نصب دوربین مداربسته در فضای باز، استفاده از عایق رطوبتی ضروری است. اگر می‌خواهید فضای روبروی مغازه، خانه یا هر فضای بیرونی دیگری را زیر نظر داشته باشید، بهتر است به دنبال دوربین‌های مداربسته ضد آب باشید.

7- چه لوازم جانبی در جعبه دوربین وجود دارد؟

قبل از اقدام به خرید، باید جزئیات مربوط به محتویاتی را که هنگام خرید دوربین مداربسته دریافت می‌کنید، بررسی کنید. محتویات مهمی که باید به دنبال آنها باشید؛ تجهیزات نصب مانند پایه نصب، پیچ‌های برق، کابل‌ها و آداپتور برق است. گاهی اوقات، دوربین‌های مداربسته ارزان قیمت، آداپتور برق ندارند و هزینه اضافی را به شما تحمیل می‌کنند. بنابراین مطمئن شوید که چه تجهیزاتی در جعبه دوربین وجود دارد.

8- تعداد LED‌های مادون قرمز در دوربین چه اهمیتی دارد؟

LED‌های مادون قرمز، لامپ‌های کوچکی هستند که در کناره‌های لنز دوربین قرار دارند. این LEDها نور مادون قرمز را در شب و برای دید در شب فراهم می‌کنند. هرچه تعداد LED ها بیشتر باشد، کیفیت ضبط در شب بهتر خواهد بود.

9- حداکثر برد دوربین مداربسته چقدر است؟

حداکثر برد دوربین مدار بسته به فاصله کانونی لنز و اندازه سنسور تصویر بستگی دارد. هر چه برد بیشتر باشد، تصاویر اشیایی که از فواصل دور گرفته می‌شوند واضح‌تر خواهند بود. برد بالاتر برای دوربین‌های مدار بسته در فضای باز ضروری است. دوربین مداربسته باید حداقل 20 تا 25 متر برد داشته باشد.

10- آیا می‌توان به صورت آفلاین از دوربین مداربسته استفاده کرد؟

وجود قابلیت هات‌اسپات داخلی در دوربین مداربسته به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به اینترنت وای فای، به پخش زنده ویدئو در تلفن همراه خود دسترسی داشته باشند. اما این روش در فاصله محدودی از دوربین کار می‌کند. دوربین‌های دارای Hotspot  داخلی به راحتی قابل شناسایی هستند زیرا دارای آنتن هستند. این می‌تواند یک ویژگی خوب در دوربین‌های مداربسته نصب شده در مغازه‌ها و مراکز خرید کوچک باشد. زیرا مدیران می‌توانند قسمت‌ها و طبقات مختلف ساختمان را بدون نیاز به اتصال به اینترنت کنترل کنند.

11- آیا دوربین جدید به DVR موجود متصل می‌شود؟

برخی از دوربین‌های مداربسته فقط با DVR‌های خاصی سازگار هستند. بنابراین اگر یک دوربین مداربسته برای دستگاه DVR موجود می‌خرید، مطمئن شوید که با آن سازگار است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله  آیا همه دوربین‌های مداربسته با همه DVR ها سازگار هستند؟ را مطالعه کنید.

12- تفاوت دوربین‌های فضای باز با دوربین‌های داخلی در چیست؟

دوربین‌های داخلی یا  indoor برای دفاتر و منازل مناسب هستند. اندازه آنها جمع و جور است و معمولاً شکل گنبدی دارند (معروف به دوربین دام یا دوربین اسپید دام).
اما دوربین‌های فضای باز یا outdoor برای فضاهایی از جمله باغ یا محوطه باز اطراف ساختمان، بیرون مغازه‌ها،  بازارها، فرودگاه، جاده‌ها و غیره استفاده می‌شوند. این دوربین‌ها دارای Pan/Tilt و زوم بالایی هستند که آنها را قادر می‌سازد فضاهای بزرگ را پوشش دهند.

13- دوربین مداربسته سیمی بهتر است یا بی‌سیم؟

دوربین‌های مدار بسته سیمی به دلیل قیمت پایین‌تر بسیار محبوب هستند. این دوربین‌ها از طریق یک کابل به DVR متصل می‌شوند. دوربین‌های مداربسته سیمی نسبت به دوربین‌های مداربسته بی‌سیم قابل اعتمادتر هستند، زیرا داده‌ها از طریق سیم منتقل می‌شوند.
خرید دوربین تحت شبکه بیسیم، مزایایی از نظر تحرک و مقیاس‌پذیری بالا ارائه می‌دهند.و همانظور که در نکات راهنمای نصب دوربین مداربسته گفتیم، نصب و جابجایی آنها معمولاً آسان است. دوربین‌های بی‌سیم با کیفیت خوب، نسبت به دوربین‌های سیمی گران‌تر هستند. امروزه مراکز و خانه‌هایی این دوربین‌ها را ترجیح می‌دهند که زیبایی محل نیز برای آنها اهمیت زیادی دارد. برای استفاده از دوربین‌های بی‌سیم، باید یک اینترنت وای فای با کیفیت، اتصال قابل اعتماد به اینترنت و سرعت بالا داشته باشید.

سخن آخر

دوربین‌های مداربسته در دهه اخیر به طور قابل توجهی تکامل یافته‌اند. از این رو برای خرید دوربین مداربسته، نگاه به جدیدترین فناوری‌ها، ویژگی‌ها و انواع دوربین‌های مداربسته می‌تواند ترسناک و گیج‌کننده باشد. اما انصافا دانستن اطلاعات تخصصی در مورد آنها، مورد نیاز همه افراد نیست. برای این کار می‌توانید به راحتی برای مشاوره خرید دوربین مداربسته از متخصص این حوزه

کمک بگیرید. اما با این همه، حتما قبل از اینکه بهترین دوربین مداربسته را برای خانه یا محل کار خود انتخاب و اقدام به خرید سیستم امنیتی منزل کنید، باید ایده مختصری در مورد آنها داشته باشید. شرکت خدمات شبکه رایکانت به دلیل سابقه طولانی در زمینه نصب و راه‌اندازی انواع دوربین‌های مداربسته، بهترین و کامل‌ترین راهنمای خرید دوربین مداربسته را در اختیار شما عزیزان قرار داده تا با خیال راحت پاسخ سوال‌های خود را پیدا کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + شانزده =