آشنایی با مفاد قرارداد پشتیبانی شبکه و سیستم ها

در مقاله قبل با عنوان “دلایل نیاز شرکت ها به پشتیبانی شبکه” اشاره‌ای به مزایای بهره‌گیری از خدمات شرکت های پشتیبانی شبکه در حوزه‌های سرویس‌ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و همچنین نگرانی‌های موجود در این راستا پرداختیم. همچنین اشاره‌ای هم به برخی از فعالیت‌های قابل اجرا توسط مجریان و پیمانکاران در حوزه خدمات پشتیبانی شبکه داشتیم و قراردادهای فی ما بین شرکت پشتیبان شبکه و کارفرما می‌تواند در قالب و با محتویات که شرایط کارفرمایان و مجریان در آن بطور واضح لحاظ شده باشد تهیه گردد. در ادامه نمونه‌ای از مفاد قرارداد پشتیبانی  و نگهداری شبکه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خدمات رایکانت

بندهایی که می‌تواند در یک نمونه قرارداد پشتیبانی شبکه و کامپیوتر لحاظ گردد بطور تیتروار عبارتند از :

قرارداد پشتیبان شبکه

 • ماده (1) طرفین قرارداد  پشتیبانی
 • ماده (2) موضوع قرارداد پشتیبانی و نگهداری
 • ماده (3) مدت قرار داد پشتیبانی
 • ماده (4) مبلغ قرارداد پشتیبانی
 • ماده (5) تعهدات مجری
 • ماده (6) تعهدات کارفرما
 • ماده (7) فسخ قرارداد پشتیبانی
 • ماده (8) حل اختلاف
 • ماده (9) مواقع ضروری و یا فورس ماژور در قرارداد سرویس و نگهداری کامپیوتر
 • ماده (10) خدمات جانبی در نمونه قرارداد خدمات و نگهداری شبکه کامپيوتری
 • ماده (11) حق امتیاز و یا کپی رایت در قرارداد پشتیبانی شبکه
 • ماده (12) ضمائم قرارداد سرویس و نگهداری کامپیوتر
 • ماده (13) کسورات قانونی

بطور کلی در اکثر قراردادها و از جمله قرار داد پشتیبانی کامپیوتر و شبکه موضوعاتی که در بالا به آن اشاره شد، در ماده‌ها و تبصره‌های مختلف مطرح می‌گردد و آنچه که مسلم است ، شفافیت در تمام بندهای قرارداد و خالی بودن از هر گونه ابهام و موارد خاص است .

در زیر بصورت خلاصه اشاره‌ای به مفاد قرارداد پشتیبانی شبکه و کامپیوتر شده است، همراه یک نسخه کامل از قرارداد پشتیبانی شبکه شرکت رایکانت که به صورت فایل PDF ارائه شده است.

دانلود فایل PDF نمونه قرارداد پشتیبانی شبکه شرکت رایکانت:


نمونه قراداد پشتیبانی شبکه

نمونه قرارداد پشتیبانی شبکه، سرویس و نگهداری کامپیوتر

       بسمه تعالی

تاریخ :…………………..

شماره :…………………..

قرارداد پشتیبانی شبکه  و نگهداری کامپیوتر

ماده ۱) طرفین قرارداد پشتیبانی شبکه :

این قرارداد بین آقا/خانم و یا شرکت ………… به آدرس: ………………………………………………………………… شماره تماس: …………………… تلفن همراه ……………………………. و آدرس ایمیل : ………………. که مجری و پیمانکار نامیده می‌شود و آقا/خانم و یا شرکت …………. به آدرس: ……………………………………… شماره تماس: ………………. تلفن همراه: ……………….. و آدرس ایمیل : …………………………………… که کارفرما نامیده می‌شود، منعقد می‌گردد.

قرارداد پشتیبان شبکه

مفاد قرارداد پشتیبانی شبکه:

ماموریت ما

ماده ۲) موضوع قرارداد نگهداری شبکه :

“در این قسمت موضوع قرارداد نگهداری شبکه با توجه به فیلدهای مورد پشتیبانی می‌تواند مطرح گردد بطور نمونه”

موضوع قرارداد پشتیبانی شبکه عبارت است از پشتیبانی نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، عیب‌یابی کامپیوترها و بروزرسانی نرم‌افزارها و مشاوره کارفرما در حوزه IT یا موضوع قرارداد عبارت است از پشتیبانی شبکه، زیرساخت و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شامل تعمیر و رفع عیب، مستندسازی، کابل‌کشی، ارتقاء و توسعه، آموزش و…

در ضمن می‌توان موارد زیر را نیز بطور کامل در قرارداد مشخص کرد:

شرح مجموعه تعداد دستگاه سرور، دستگاه کامپیوتر، تجهیزات جانبی و مواردی از این قبیل, همچنین در بخش تبصره می‌توان موارد زیر را لحاظ کرد:

تبصره ۱: پشتیبانی از تجهیزات و یا سامانه‌های نرم‌افزاری خاص نظیر دوربین‌های مداربسته، سیستم گردش مکاتبات، اتوماسیون اداری، نرم افزار‌های مالی و اداری به عهده فروشنده و شرکت مذکور می‌باشد.

تبصره ۲: اشاره به ساعت کاری در طی هفته، ایام تعطیل و ……….. می‌تواند در این بند لحاظ گردد.

آیکون زمان

ماده 3) مدت قرارداد پشتیبانی شبکه :

مدت قرارداد پشتیبانی شبکه از تاریخ ………………. تا ……………… به مدت …………… می باشد .

تبصره ۳ : ادامه این قرارداد پس از پایان مدت زمان قرارداد با توافق مجدد طرفین امکان‌پذیر می باشد .

آیکون پول

ماده 4) تعرفه قرارداد پشتیبانی شبکه :

تعرفه قرارداد پشتیبانی و نگهداری شبکه با توجه به فاکتورهای مورد پشتیبان می‌تواند بصورت ریز و یا کلی در این قسمت اشاره گردد، بطور نمونه:

مبلغ قرارداد پشتیبانی شبکه به صورت ماهیانه و یا فصلی و … به مبلغ ……………… ریال, به حروف ………………… ریال (از سوی کارفرما) پرداخت می‌شود. که این هزینه پشتیبانی شبکه به منزله رضایت کارکرد کارفرما از خدمات ارائه شده ماه قبل می‌باشد.

تعرفه قرارداد پشتیبانی شبکه خالص بوده و در صورت کسر مبلغ از سوی کارفرما، کسورات به عهده کارفرما می‌باشد.

 در ادامه به بندهای مربوط به تعهدات مجری و کارفرما و همچنین شرایط فسخ قرارداد می‌پردازیم.

مجری پشتیبان

ماده 5) تعهدات مجری پشتیبانی شبکه:

در این بند تعهدات مجری و پیمانکار جهت ضمانت انجام فعالیت‌های خود و حصول اطمینان و جلب رضایت مشتری بیان می‌گردد که می‌توان به برخی از آنها اشاره کرد:

 •  مجری متعهد می‌گردد که در بازه‌های زمانی مشخص به منظور سرویس و نگهداری شبکه های کامپیوتری و بررسی وضعیت به محل کارفرما مراجعه کند.
 • مجری متعهد می‌گردد که آمادگی ارائه پاسخگویی و مشاوره تخصصی شبکه به صورت تلفنی  را دارد.
 •  مجری متعهد می‌گردد که امکان رفع مشکلات شبکه از راه دور را برای تسریع در انجام کار دارد.
 •  مجری متعهد می‌گردد که کلیه‌ دارایی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و حتی پرسنلی افراد را نظیر فایل‌ها، اطلاعات سخت‌افزاری و نرم‌افزار، مکاتبات ایمیلی، رمز‌ها و POLICY‌ها، تنظیمات مودم، اکسس پوینت و رمز‌های مربوط به بانک‌های اطلاعاتی SQL و سایر اطلاعات مربوط به کارفرما و سیاست‌های کاری در حوزه IT را که در اختیار دارد، چه در زمان اجرای قرارداد و چه بعد از اتمام قرارداد محرمانه تلقی نموده و از افشای آن به دیگران خودداری نماید.
 •  مجری تعیین می‌کند که چه هزینه‌هایی در تجهیزات شبکه و تعمیرات سیستم ها، بر‌ عهده او می‌باشد و چه هزینه‌هایی بر‌ عهده کارفرما.
 •  مجری مواردی نظیر حوادث غیر مترقبه و اشتباهات انسانی نظیر آتش‌سوزی، جابجایی غلط، نوسانات برق، تخریب عمدی را باید بطور کامل تفهیم نماید که در بحث هزینه‌ها موردی بوجود نیاید.

آیکون کارفرما

ماده 6) تعهدات کارفرما در قرارداد پشتیبانی  و نگهداری شبکه:

در این بند تعهدات کارفرما و درخواست دهنده جهت ضمانت پرداخت هزینه پشتیبانی شبکه و کامپیوتر بیان می‌گردد که می‌توان به برخی از آنها اشاره کرد:

 • کارفرما متعهد می‌گردد که درخواست‌های خود را به روش‌های از قبل تعیین شده توسط پیمانکار که می‌تواند ارسال ایمیل، شماره تلفن، همراه و یا خط مستقیم پشتیبانی فنی کارشناس باشد به اطلاع برساند.
 •  کارفرما متعهد می‌گردد که از هر گونه انجام فعالیت‌های غیر مرتبط که جزء مسئولیت‌های پشتیبان می‌باشد پرهیز کند و در ادامه از افراد متفرقه جهت عیب‌یابی و خدمات مربوطه استفاده ننماید.
 • کارفرما متعهد می‌گردد نسبت به پرداخت کلیه فاکتور‌ها و هزینه‌های گزارش شده از سمت مجری مطابق با بندهای قبل اقدام لازم را بعمل آورد و در صورت تاخیر، جریمه‌ای پرداخت نماید.

فسخ قرار داد

ماده ۷) فسخ قرارداد پشتیبانی شبکه:

در این بند می‌توان به مواردی که در صورت عدم رعایت تعهدات از هر یک از طرفین صورت گرفت اشاره کرد. بطور نمونه:
در صورتی که هر یک از طرفین به بخش یا تمامی تعهدات خود عمل ننماید، طرف مقابل می‌تواند با ارسال اخطار کتبی با اعلام مهلت اقدام به فسخ قرارداد نماید. در صورت فسخ این قرارداد، کارفرما متعهد می‌گردد که کارمزد خدمات ارائه شده توسط مشاور تا زمان فسخ را به وی پرداخت نماید.

موارد فسخ قرارداد پشتیبانی شبکه:

در این بند می توان اشاره به تعداد ماده ها و تبصره های تنظیم شده کرد که بعد از امضاء طرفین لازم به اجرا می‌باشد.

آیکون حل اختلاف

ماده 8) حل اختلاف:

در صورت بروز هرگونه اختلاف ناشی از این قرارداد، موضوع ابتدا از طریق مذاکره بین طرفین حل خواهد شد و در صورت عدم حل، قضیه بمدت ….. روز از تاریخ درخواست هر یک از طرفین، به مراجع ذیصلاح ارجاع خواهد شد.

آیکون اضطراری

ماده 9) مواقع ضروری و یا فورس ماژور پشتیبانی شبکه:

هرگاه بعلت حوادث قهری و غیرمترقبه، هر یک از طرفین پیمان نتوانند تعهدات خود را انجام دهند، عدم انجام تعهدات نقص پیمان نامه تلقی نخواهد شد و پیمان نامه بقوت خود باقی خواهد بود. جنگ، اعتصابات، شیوع بیماری، زلزله، سیل و طغیان‌های غیر عادی، خشکسالی و آتش‌سوزی که ناشی از کار پیمانکار نیست جزو حوادث قهری محسوب شده و در مورد خسارات ناشی از آنها به ترتیب ذیل عمل خواهد شد.

کارگزار در صورت بروز شرایط فورس ماژور بایستی بلادرنگ موضوع را به اطلاع کارفرما برساند. چنانچه مدت فورس ماژور بیش از سه ماه گردد، در آن صورت هر یک از طرفین چنانچه تمایل داشته باشد، اختیار فسخ پیمان را با ارائه یادداشت کتبی دارد.در این شرایط کارگزار محق به دریافت هزینه ها و مخارجی است که بطور واقعی تا آن لحظه در ارتباط با عملیات پیمان انجام داده است.

مهر و امضاء کارفرما                                                                                                                      مهر و امضاء مجری  

[banner id=”” text_icon=”” text_alignment=”left” border=”true” gradient=”true” button_text=”     تماس با ما     ” button_link=”https://raykanet.com/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7/” link_target=”_self” button_icon=”   icon-phone” button_size=”medium”] برای دریافت مشاوره آنلاین در زمینه قرارداد پشتیبانی و نگهداری از سیستم ها و اطلاع از تعرفه قرارداد پشتیبانی شبکه با متخصصان ما در تماس باشید.[/banner]

[space_box id=”” height=””]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + بیست =