انتخاب بهترین کابل شبکه اترنت (Cat5/5e/6/6a)

معمولاً اتصالات سیمی مبتنی بر کابل‌های اترنت در مقایسه با اتصالات Wi-Fi سرعت بیشتر و تأخیر کمتری دارند. کابل‌های اترنت امروزی به دلیل فناوری پیشرفته می‌توانند حتی با سرعت‌های بیشتری ارتباط برقرار کنند. قیمت هر متر کابل شبکه با توجه به جنس آن قیمت گذاری می شود. اگر بخواهید خانه، محل کار یا شرکت خود را بصورت اصولی کابل‌کشی شبکه کنید، در این صورت ممکن است با این پرسش‌ها مواجه شوید: با وجود انواع مختلف کابل‌های شبکه کدام کابل اترنت برای من بهترین انتخاب است؟ Cat5, Cat5e, Cat6 یا Cat6a، غلاف دار، بدون غلاف، UTP یا STP؟ به همین دلیل می‌خواهیم در این مقاله به این سؤالات رایج پاسخ دهیم.

مقایسه‌ی انواع کابل های شبکه: Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a:

تفاوت-کابل-Cat5e-Cat6-Cat6a

کابل‌های اترنت بر اساس مشخصات مختلف به دسته‌های (“cat”) عددی پشت سرهم استانداردسازی شده‌اند؛ مانند Cat4، Cat5، Cat6 و … . کابل‌هایی که عدد بزرگ‌تری دارند استاندارد جدیدتری دارند و این کابل‌ها اصطلاحاً دارای سازگاری عقب رو هستند.

در برخی مواقع این دسته‌ها را می‌توان با توضیح بیشتر و یا با کمک استانداردهای آزمایشی مانند Cat5e و Cat6a به زیر دسته‌های بیشتری تقسیم کرد. با شناخت کابل‌های Cat5، Cat5e، Cat6، Cat6a پیدا کردن بهترین کابل اترنت آسان‌تر می‌شود.

آیا می‌دانید که چگونه متناسب با نیاز خود بهترین کابل اترنت را انتخاب کنید؟

کابل های شبکه مانند سرور مرکزی و سوئیچ ها، بر بازدهی و ارتباطات کلی اثرگذار هستند. از Cat5e می‌توان در بسیاری از خانه‌ها و دفاتر کار استفاده کرد. Cat6 و Cat6a در برپا کردن یک شبکه‌ی بزرگ مانند مراکز داده و سرورهای پرسرعت کاربرد دارند. به هر حال تصمیم نهایی شما به نیاز شما و تقاضای شبکه‌ی شما بستگی دارد. قبل از تصمیم‌گیری لطفاً موارد زیر را در نظر بگیرید.

خدمات پسیو شبکه

شرکت خدمات شبکه رایکانت با توجه به نیاز شما و بر اساس استانداردهای کابل کشی ساختاریافته، بهترین کابل های شبکه را در پروژه های پسیو شبکه به شما ارائه می‌دهند.

بیشتر بدانید
Image Description

کابل Cat5 چیست؟

کابل Cat5 یا همان کابل دسته‌ی 5 نوع قدیمی‌تری از کابل‌های شبکه‌ی اترنت است. طراحی این کابل به گونه‌ای است که می‌تواند از سرعت‌های نظری 10 تا 100 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی کند. سرعت این کابل به ویژه زمانی که کابل کوتاه‌تر است می‌تواند به گیگابیت نیز برسد. با این حال تضمینی در این امر وجود ندارد. در حال حاضر این کابل را به ندرت می‌توان در بازار پیدا کرد، هرچند که این کابل همچنان در برخی از روترها، سوییچ‌ها و یا دستگاه‌های شبکه‌ای دیگر کاربرد دارد. قیمت کابل شبکه Cat5 به نسبت کابلCat5eکمتر می‌باشد.

کابل Cat5e چیست؟

کابل Cat5e (نسخه‌ی ارتقاءیافته‌ی دسته‌ی 5) به نسخه‌ی بهبودیافته‌ی Cat5 معروف است. این کابل با توجه به ظرفیت بیشتر حمل سیگنال از کابل Cat5 سریع‌تر است. Cat5e به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند در فواصل کوتاه اترنت سریع و اترنت دارای سرعت گیگابیت را پشتیبانی کند. این کابل نیز در کنار کابل Cat5 دارای سازگاری عقب رو است. در عین حال Cat5e احتمال کراستاک(CrossTalk) را کاهش می‌دهد؛ کراستاک به تداخلی گفته می‌شود که در برخی مواقع به صورت اجتناب‌ناپذیر بین سیم‌ها اتفاق می‌افتد. این کابل دوام بهتری نیز دارد، زیرا کیفیت پوشش حفاظتی PVC آن نسبت به Cat5 بهتر است. این کابل برای برطرف کردن اغلب نیازهای سیم‌کشی داده بسیار مناسب است.

کابل Cat6 چیست؟

کابل Cat6 یا همان دسته‌ی 6 یک مرحله بهتر از Cat5e است و به ویژه برای انتقال مداوم داده در سرعت‌های گیگابیتی طراحی شده است. زمانی که بحث تداخل در میان باشد، این کابل مشخصات سخت‌گیرانه‌تری دارد. با توجه به این که بهبود تداخل در استفاده‌ی منظم تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کند، عجله‌ای برای ارتقاء کابل Cat6 وجود ندارد. به هر حال اگر می‌خواهید کابل جدیدی خریداری کنید، می‌توانید این کابل را که نسبت به کابل‌های قبلی بهتر است، امتحان کنید.

کابل Cat6a چیست؟

کابل CAT6a ‌که همان تقویت شده CAT6 است برای سرعت 10 گیگابیت طراحی شده و در کنار تمامی استانداردهای حاضر دارای قابلیت سازگاری با تجهیزات قدیمی‌تر را نیز دارد. علاوه بر این از کابل Cat6a می‌توان در صنایعی که در راستای پشتیبانی از برنامه‌های دارای پهنای باند بسیار زیاد و فشرده از پلتفرم‌های محاسبه‌ای دارای عملکرد بالا استفاده می‌کنند، بهره گرفت. مزارع سرور Server Farm، شبکه‌های ذخیره‌سازی، مراکز داده و قابلیت اتصال بهتر به بخش‌های بهتر شبکه از جمله کاربردهای رایج G10 یا Cat6a هستند.

اگر در انتخاب کابل مناسب برای شبکه خود نیاز به مشاوره دارید می‌توانید با کارشناسان رایکانت تماس بگیرید.

عواملی که باید در زمان انتخاب بهترین کابل اترنت متناسب با نیاز خود در نظر گرفت:

با توجه به انقلاب کابل‌های اترنت می‌توان دریافت که هر چه این استانداردها جدیدتر می‌شوند، سرعت بیشتر و کراستاک بسیار کمتری با خود به ارمغان می‌آورند. اما چگونه می‌توان این دسته‌ها را تفکیک کرد؟ و چه زمانی باید از کابل‌های بدون غلاف، غلاف دار، به هم تابیده یا تک‌رشته‌ای استفاده کرد؟ قبل از خرید بهترین کابل اترنت در نظر داشتن عوامل زیر ضروری است.

کابل بدون غلاف (UTP) در مقایسه با غلاف دار (STP)

تمامی کابل‌های اترنت به هم تابیده‌شده‌اند. به همین دلیل با کمک غلاف می‌توان بیش از پیش از بروز تداخل در کابل جلوگیری کرد. کابل های شبکه نوعاً در دو نوع اساسی وجود دارند: STP (جفت پیچیده شده‌ی غلاف دار) و UTP (جفت پیچیده شده‌ی بدون غلاف).

کابل UTP چیست؟

این کابل متشکل از 4 جفت از جفت‌های پیچیده شده از سیم مس است. این جفت‌های پیچیده شده با بهترین مواد مناسب برای پهنای باند بالا و میرایی و کراستاک پایین عایق‌بندی شده‌اند.

به کمک کابل‌ UTP می‌توان به راحتی کامپیوتر خود را به پریز دیوار متصل کرد. همچنین از این کابل‌ها میتوان برای ارتباط کامپیوترها به شبکه استفاده کرد.

فرق کابل UTP و STP

کابل STP چیست؟

کابل‌های جفتی (نه کابل‌های تکی) مانند کابل‌های STP توسط مواد فلزی غلاف دار شده‌اند و بعد از آن کل 4 جفت در حفاظ فلزی دیگری پیچیده شده‌اند. هدف از انجام این کار جلوگیری از بروز تداخل از طریق 3 تکنیک زیر است: غلاف بندی، لغو و پیچیدن سیم.

مشکلی که کابل‌های STP دارند این است که نصب آن‌ها سخت است. این کابل‌ها در مکان‌هایی که تداخل زیادی دارند و کابل‌ها در فضای باز و یا داخل دیوار کشیده شده‌اند مناسب هستند.

روکش PVC در مقایسه با پلنوم

کابل‌های PVC و Plenum هر دو دارای مزایا و معایبی هستند که بسته به نوع پروژه، از آن‌ها استفاده می‌شود. عواملی مانند بودجه مالی مشتری، مکان دقیقی که کابل نصب می‌شود و اهمیت نوع دود ایجاد شده ناشی از آتش سوزی، می‌تواند در انتخاب نوع روکش کابل تاثیرگذار باشد.

کابل PVC چیست؟

رایج‌ترین کابل شبکه PVC است. PVC معمولاً به عنوان روکش کابل‌های رابط و اغلب در کابل‌های حجیم کاربرد دارد. مشکل کابل‌های دارای روکش PVC این است که این کابل‌ها زمان سوختن از خود دود سمی آزاد می‌کنند. در این حالت اغلب استانداردهای آتش‌نشانی محلی استفاده از این نوع کابل‌ها در مسیرهای جریان هوا را ممنوع می‌کنند. اما استفاده از این کابل‌ها جهت نصب‌های دیواری مشکلی ندارد. برای در نظر گرفتن نکات ایمنی، استانداردهای آتش‌نشانی محل خود را چک کنید.

کابل پلنوم (Plenum) چیست؟

کابل پلنوم روکشی دارد که سوختن آن دود سمی به همراه ندارد. در ساختمان، پلنوم به فضایی مجزا جهت گردش هوا، گرمایش و تهویه گفته می‌شود. در ساختمان‌های تجاری استاندارد، پلنوم به فضای بین سقف کاذب و سقف ساختمان گفته می‌شود. این در حالی است که در محیط‌های مسکونی پلنوم به مکان‌های معدودی مانند کف در زمان گردش هوا گفته می‌شود.

کابل به هم تابیده‌شده در مقایسه با کابل تک رشته:

کابل‌های اترنت به هم تابیده‌شده و تک رشته یعنی از رساناهای مسی واقعی در جفت‌ها استفاده شده است. تفاوت این دو در کابل تک‌رشته‌ای نهفته است. این کابل برای بخش رسانای برقی خود تنها از یک قطعه از مس استفاده می‌کند. این در حالی است که کابل‌های به هم تابیده‌شده از مجموعه‌ای از کابل‌های مسی به هم پیچیده شده بهره می‌برند. دو کاربرد اصلی برای هر یک از این دو کابل وجود دارد که بهتر است آن‌ها را به خوبی درک کنید.

کابل به هم تابیده‌شده:

این کابل انعطاف بیشتری دارد و می‌توانید از آن در میز کار خود و یا هر جایی که نیاز به حرکت دادن بسیار کابل است، استفاده کنید. در کابل‌های رابط که انعطاف‌پذیری اهمیت دارد، بهتر است از این کابل‌ها بهره بگیرید.

کابل تک رشته و به هم تابیده

کابل تک‌رشته‌ای:

این کابل‌ها نه تنها انعطاف‌پذیر هستند، بلکه دوام بالایی نیز دارند. به همین دلیل به گزینه‌ای مناسب برای نصب دائمی و نصب بر روی دیوار و سقف تبدیل می‌شوند. با وجود هسته‌ی تک‌رشته‌ای این کابل خاتمه دادن به آن آسان‌تر و مطمئن‌تر است. از این گذشته این کابل مشخصات میرایی بهتری از خود نشان می‌دهد و به دنبال آن ارسال سیگنال برای آن آسان‌تر است. به همین دلیل هسته‌ی تک‌رشته‌ای بهترین گزینه برای کاربردهای بلندمدت است.

کابل های شبکه به عنوان هسته اصلی شبکه، تأثیر مهمی در ارتباط و بهره‎‌وری دارد. Cat5e بیشتر برای شبکه های خانگی و اداری استفاده شود. Cat6 و Cat6a برای ایجاد یک شبکه بزرگ مانند سرورهای با سرعت بالا و مراکز داده استفاده می شود. با این حال، تصمیم نهایی شما بر اساس نیاز و تقاضای شبکه شما است. قبل از تصمیم گیری، لطفا به یاد داشته باشید که عوامل فوق را در نظر گرفته‌اید.

13 دیدگاه

سلام
کابل های شبکه از لحاظ روکش در دوسته هستند – یک دسته دارای روکش pvc و یک دسته دارای روکش lszh .lszh مخفف کلمات Low smoke zero halogen است که به معنی دود کم بدون هالوژن می باشد. این نوع کابل ها در هنگام آتش سوزی دود کمتری ایجاد می کند و گاز هالوژن (این نوع گاز سمی می باشد) تولید نمی کند. از کابل lszh در مکان هایی که حساسیت بیشتری وجود دارد، استفاده شود . ولی دلیل اینکه از این کابل کمتر استفاده می شود این است که در مقایسه با کابل دارای روکشpvc قیمت بالایی دارد .امروزه اکثر کابل های مرغوب با روکش lszh عرضه می شود .

سلام خسته نباشین . بزرگوار ممنون میشم منو یه راهنمایی کنید راجب این کابل های شبکه . من برای کاراهای روزمره و دانلود و انجام بازی های انلاین با کمترین افت سیگنال و سرعت انقال بالا بازی از کامپیوتر به ps4 واقعا نمیدونم کدوم کابل رو باید انتخاب کنم . در صورتی که قبلا از کابل cat5 استفاده میکردم . مثلا یه بازی ps4 رو 1 ساعت طول میکشید که از روی کامپیوتر بریزم روی کنسول . چون درواقع یجور انتقال بهضورت دانلود انجام میشه اما خیلی طول میکشید بخاطر همین بعدا رفتم کابل cat 7 خریدم اما به نظرم شدیدا افت سیگنال پیدا کدم و یه مقدار لک داره تو سرعت انتقالم . به نظر شما کدوم یکی ازین کابل هارو بگیرم که واقعا بتونم افزایش چشمگیر سرعت انتقال نسبت به کابل cat 5 داشته باشم . سیستمم هم خوبه کارت شبکم بالا هستش . سرعت نت هم 8 مگ adsl هستش .

ببخشید من یه اشتباهی تو پیام قبلیم داشتم میخواستم تصحیحش کنم . من از کابل cat 5e استفاده میکردم از یه برند متفرقه . که به اشتباه گفتم cat 5 .. و اینکه در حال حاظر هم از کابل cat 6a استفاده میکنم از برند rex که به اشتباه گفتم cat 7 حالا ممنون میشم شما راهنماییم کنید که چه کابلی استفاده کنم که انتظاراتمو براورد کنه و اینکه از کدوم برند باشه . ایا برند هم تاثیر تو کیفیت داره

سلام

در جواب سوالی که پرسیدید باید بگم که با توجه به فعالیت و استفاده‌ای که شما از شبکه دارید ، نوع کابل تأثیر محسوسی در کیفیت ارتباط شما ندارد. برای انجام کارهای روزمره با کامپیوتر و استفاده از اینترنت مطمئناً ارتباط کابلی از ارتباط وایرلس بهتر عمل میکند. و نوع کابل هم اگر یک کابل با کیفیت CAT6 باشد برای شما کافیست. ولی هرچقدر هم که ارتباط کامپیوتر شما تا مودم و یا سوییچ شبکه از سرعت بالایی برخوردار باشد اما برای استفاده از اینترنت نهایتاً شما یک اینترنت ADSL خواهید داشت که بیشترین سرعت دانلود آن 16Mbps است و یا اگر از اینترنت های 4G استفاده می‌کنید باز هم حداکثرسرعت 40 یا 60 Mbps خواهد بود. در حالی که شما در ارتباط بین کامپیوتر و مودم خود با یک کابل معمولی حداقل سرعت 100Mbps در شبکه را دارید. پس شما کامپیوتر و PS4 را با کابل به یک سوییچ و یا مودم وصل کنید.

سلام داداش من گیم انلاین بازی میکنم خیلی نتم ازیتم میکنه ایا میتونم خودم یه کابل خوب بسازم یا این که بخرم بهتره. و این که راهی رو میتونید برای ما گیمر ها راه رو نشون بدید که بتونیم سرعتمون رو به هد اکثر برسونیم ممنو داداش

سلام ، سرعت اینترنت رو با تغییر کابل نمیشه بالا برد. بهترین راه استفاده از سرویس های dedicate است که سرعت آپلود و دانلود بهتری ارائه میدن. اینترنت های TD-LTE هم اگر آنتن دهی خوبی در محل شما داره میتونه گزینه بهتری نسبت به ADSL باشه.

سلام وقت بخیر.
نت از مخابرات شانزده مگ گرفتم .سرعتم رو چهار قفله .زنگ زدم پشتبانی میگن تا ۱۹ مگابیت بازه براتون ک استفاده کنین.مودم عوض کردم اسپیلیتر و تمام سیم ها غیر از سبکهای داخلی ساختمون.اونارو ب نظرتون باید عوض کنم؟
مشکل از چیه

سلام
اینکه خط سرعت اینترنت شمارو بروی 19Mbps گذاشته اهمیت نداره در هر صورت شما روی ADSL بالاتر از 16Mbps نمیتونید سرعت بگیرید.

سلام فاصله مودم من با کامپیوتر ۱۲ متر هستش خواستم بپرسم چه کابلی متناسب با این فاصله انتخاب کنم؟
با سپاس فراوان

با سلام اینترنت ۲۰ مگ دارم که تا ۱۴ بیشتر نمیکشه و کارشناس گفته با تعویض کابل ساختمان حداکثر ظرفیت خط را میتونم استفاده کنم، چون خطم بسیار نویز داره ، انتقال داده های سنگین و تصاویر دایکام با این خط انجام میدم که هر ده دقیقه قطع و وصلی دارم
حدود ۴۰ متر فاصله تا مودم باید کابل کشی شود ، محبت میفرمایید بهترین نوع و همچنین مارک کابلی را که باید تهیه کنم معرفی کنید و حتما shielded هم باشه که کیفیتش اگر از کنار کابلهای برق رد بشه مشکلی در نویز ایجاد نکنه .
با تشکر

سلام خسته نباشی من نتم قطعی زیاد داره زنگ که میزنم به شزکت میگه که خط نویز داره کابل عوض کنم چه کابلی بگیرم ؟ یل اصن راه کاری شما سراغ دارید ؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − نوزده =