9 عامل تاثیرگذار بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

افراد اکثرا می‌خواهند برای کاهش ریسک نظارت بر کسب و کار خود، از جدیدترین فناوری‌ها در دوربین مداربسته استفاده کنند. اما این ویژگی های پیشرفته دوربین مداربسته، پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی زیادی را اشغال می‌کنند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای مدت زمان ضبط دوربین مداربسته و همچنین رشد فضای ذخیره‌سازی خود برنامه‌ریزی کنید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

  • دوربین مداربسته چند روز ضبط می‌کند؟
  • نحوه محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته
  • 9 عامل تاثیرگذار بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته
  • سوالات متداول

دوربین مداربسته چند روز ضبط می‌کند؟

دوربین مداربسته چند روز ضبط می‌کند؟

هنگام نصب دوربین مداربسته و سیستم امنیتی، داشتن ایده‌ مدت زمان مورد نیاز برای ضبط دوربین مداربسته، موضوع مهمی است. علاوه بر تعداد دوربین‌ها و وضوح آنها؛ میزان فضای هارد دیسک نیز روی تعداد روزهای ضبط و ماندگاری فیلم شما تاثیر می‌گذارد. به طور مثال یک هفته فضای ذخیره‌سازی هارد دیسک برای ضبط انواع دوربین‌ مداربسته در خانه می‌تواند مناسب باشد، اما اگر صاحب کسب و کار یا صنعت بزرگی هستید مسلما نیاز به زمان بیشتری دارید.

در سیستم‌های نظارت تصویری بزرگ، فضای ذخیره‌سازی با توجه به نیاز کسب و کار و یا اینکه بخواهند ویدیو را با بالاترین کیفیت و حداکثر نرخ فریم ذخیره کنند، افزایش می‌یابد. بنابراین در این حالت، عنصر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته می‌تواند هزینه کل سیستم را تحت سلطه خود قرار دهد (از هزینه تعویض هارد دیسک در طول عمر پروژه تا امنیت داد‌ه‌های ذخیره‌شده مثل خرابی‌های دیسک و تجهیزات که منجر به از دست رفتن داده‌ها شوند).

اما قبل از اینکه بخواهیم کلیه عوامل تاثیرگذار در مدت زمان ضبط دوربین مداربسته را شرح دهیم، ابتدا باید با نحوه محاسبه آن آشنا شویم.

نحوه محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

نحوه محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

1- استفاده از نرم افزار یا وب سایت

یکی از راهکارهای موجود برای محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته استفاده از نرم‌افزارها و وب‌سایت‌ها برای این منظور است. وب‌سایت و نرم‌افزارهای کاربردی در زمینه ارزیابی و تحلیل پروژه‌های دوربین مداربسته وجود دارد. مانند cctvcalculator یا  Storage Calculator

با اینکه نرم‌افزار محاسبه‌گر دوربین‌مداربسته بصورت آنلاین می‌تواند پاسخ سریع به ظرفیت ضبط دوربین مداربسته شما بدهد. اما نتایج بسیار دقیق نیستند. محاسبه‌گرهای مختلف ذخیره‌سازی دوربین مداربسته می‌توانند نتایج متفاوتی را به شما ارائه دهند. مهمتر از همه، آنها برای همه سیستم‌ها قابل اعمال نیستند.

2- استفاده از فرمول

بنابراین، ما فرمول محاسبه ذخیره‌سازی دوربین مداربسته DIY، برای محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته، را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

فرمول محاسبه ذخیره‌سازی دوربین مداربسته:

Storage Space (GB) = Bitrate (Kbps) * 1000/8 * 3600 * 24 * Cameras * Days/1000 000 000

*1000/8= برای تبدیل kbps به بایت

*3600= برای تبدیل از ثانیه به ساعت

*24= برای تبدیل از ساعت به روز

دوربین ها = تعداد کل دوربین‌ها

روزها = تعداد کل روزهایی که می‌خواهید ضبط کنید

با فرمول محاسبه مدت زمان ذخیره‌سازی دوربین مداربسته در بالا، اکنون می‌توانید مدت زمان ضبط دوربین مداربسته یا ظرفیت هارد دیسک مورد نیاز دوربین مداربسته را محاسبه کنید.

به عنوان مثال

اگر 2 دوربین دارید که حداکثر میزان بیت ریت آنها 1024 کیلوبیت بر ثانیه است و می‌خواهید به مدت 7 روز بدون توقف ضبط کنید، طبق این فرمول محاسبه ذخیره‌سازی دوربین مدار‌بسته به صورت زیر است:

فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز=

7/1000000000 * 2 * 24 * 3600 * 8/1000 * 1024

154.8288 گیگابایت=

هنگامی که از فرمول محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که این فرمول بر اساس روز محاسبه می‌شود، بنابراین اگر دوربین در چند ساعت ضبط می‌کند، باید ساعت‌ها را به روز تبدیل کنید.

توجه داشته باشید که نتایج حاصل از فرمول محاسبه‌ مدت ذخیره‌سازی دوربین مداربسته فوق، ممکن است دقیقاً با نیاز واقعی ذخیره‌سازی شما یکسان نباشد، زیرا محاسبات ذخیره‌سازی دوربین مداربسته تحت تأثیر عوامل مختلف است.

9 عامل تاثیرگذار بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

ظرفیت ضبط تصاویر در دوربین مداربسته به عواملی متعددی بستگی دارد و ظرفیت ذخیره می‌تواند از یک روز تا چند ماه متغیر باشد. عواملی که بر میزان ذخیره‌سازی هارد دیسک تأثیر می‌گذارند شامل:

  • تعداد دوربین‌ها
  • وضوح تصویر
  • نرخ فریم
  • و کیفیت فناوری فشرده‌سازی هستند.

بنابراین هنگام مقایسه سیستم‌ها، متغیر اصلی، فناوری فشرده‌سازی یا کدک دوربین مداربسته است، زیرا همه عوامل دیگر ثابت هستند.

در ادامه کلیه پارامترهای تاثیرگذار بر مدت زمان ضبط دوربین مداربسته را به صورت کامل بررسی می‌کنیم:

1- دوربین

 بدیهی است تعداد دوربین‌هایی که دارید تفاوت زیادی در نیازهای ذخیره‌سازی شما ایجاد می‌کند. اگر از چند دوربین به طور همزمان استفاده می‌کنید، فضای بیشتری برای ضبط دوربین مداربسته مورد نیاز است.

2- وضوح تصویر

منظور، کیفیت ضبط تصویر برای هر دوربین است و هرچه رزولوشن دوربین بالا باشد، به پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی بیشتری در روز نیاز است.

3- فریم بر ثانیه (میزان فریم ریت یا  FPS)

تصاویر متحرک از کنار هم قرار گرفتن فریم‌های متعدد تشکیل شده‌اند و هرچه تعداد فریم‌ها بیشتر باشد تصاویر روان‌تر و واضح‌تری خواهیم داشت.

یک فریم در ثانیه، یک ضبط تصویر معمولی ارائه می‌دهد و مناسب اماکنی است که نیاز  به دید کلی دارند. در ضبط به صورت سه یا پنج فریم در ثانیه شما هیچگونه فعالیتی را از دست نخواهید داد، نظارت تصویری شما کامل است و حجم ضبط شده نیز کاملا بهینه شده‌است. 25 فریم در ثانیه حداکثر تعداد فریم‌ها برای ضبط تصویر در هر کانال ویدئوی است و بیشترین زمان نگهداری فیلم دوربین مداربسته را نیاز دارد. ولی برای اکثر پروژه­های دوربین مداربسته ۱۵ FPS کافی است.

 4- الگوریتم فشرده‌سازی (CODEC)

همانطور که گفته شد انتخاب الگوریتم فشرده‌سازی یا کدک دوربین مداربسته به طور چشمگیری بر میزان ظرفیت هارد دیسک مورد استفاده برای ضبط تاثیر می­گذارد.

با یک مثال تاثیر نحوه فشرده‌سازی در میزان ذخیره‌سازی تصاویر دوربین مداربسته را شرح می‌دهیم:

در مثال زیر نیازهای ذخیره‌سازی برای یک سیستم معمولی را نشان می‌دهیم، و تجهیزات را که دارای فشرده‌سازی متوسط هستند با بهترین تجهیزات موجود مقایسه می‌کنیم.

  • مقدار داده‌های دیجیتال تولید شده توسط فقط یک دوربین:

بهترین فشرده‌سازی: 20 گیگابایت در روز

فشرده‌سازی متوسط: 40 گیگابایت در روز

در این مثال و برای فقط یک دوربین، کنترل و محاسبه فضای ذخیره‌سازی با هر نوع از الگوریتم فشرده‌سازی خیلی تفاوت ایجاد نمی‌کند. زیرا برای این مقدار حجم فایل، هارددیسک زیادی لازم  نیست و دیسک‌های 750 گیگابایتی با هزینه مناسب به راحتی پاسخگوی نیاز هستند

اما تصور کنید سیستمی با 100 دوربین وجود دارد و فضای ذخیره‌سازی به این صورت است:

بهترین فشرده‌سازی: 2 ترابایت در روز

فشرده‌سازی متوسط: 4 ترابایت در روز

  • بایگانی کردن ضبط ها به مدت 60 روز:

بهترین فشرده‌سازی: 120 ترابایت

فشرده‌سازی متوسط: 240 ترابایت

در این مثال تفاوت بین فشرده‌سازی متوسط و بهترین حالت، 1200 ترابایت فضای ذخیره‌سازی اضافی است. این فقط برای یک سیستم نسبتاً بزرگ با 100 دوربین است.

5- کیفیت ویدیو ارسالی برای ضبط

کیفیت ویدئوی ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته، روی مدت زمان ضبط و ظرفیت هارد مورد نیاز تاثیر می‌گذارد. با انتخاب کیفیت پخش متوسط می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد. یا می‌توانید بهترین کیفیت ضبط‌ها را داشته باشید، که در این صورت فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی فیلم‌ها نیاز خواهید داشت.

6- فعالیت صحنه

اگر صحنه‌ای که دوربین در آن نصب شده شلوغ باشد، یعنی حرکات افراد و اشیاء زیاد باشد، نیاز به پهنای باند بیشتر و فضای بیشتری برای ضبط دوربین مداربسته است. به این دلیل که در زمان فشرده‌سازی، دوربین سعی می‌کند فقط قسمت‌هایی از تصاویر را که نسبت به آخرین فریم تغییر کرده‌اند ذخیره کند. ولی وقتی صحنه غیرفعال باشد، می‌توان فیلم را با نرخ فریم بسیار پایین‌تری ذخیره و پخش کرد.

7- چند ساعت در روز؟ (ضبط پیوسته یا فقط رویداد)

اکثر افراد خواهان ضبط 24/7 روزانه هستند. اما می‌توان تصمیم به‌صرفه‌تری گرفت و آن تصمیم فقط ضبط تصاویر برای رویدادهاست. شما زمانی که تنظیمات DVR را انجام می‌دهید، می‌توانید ضبط پیوسته را انتخاب کنید. در این حالت، دوربین حتی در صورت عدم وقوع رویدادی، تصاویر را به طور پیوسته ذخیره می کند. اما می‌توانید کار بهینه‌تر را انجام دهید و دوربین فقط زمانی شروع به ضبط کند که حرکتی تشخیص داده شود. در این صورت مدت زمان ضبط دوربین مداربسته و ظرفیت هارد مورد نیاز کمتر خواهد شد.

8- روزها

 هرچه مدت زمان ماندگاری فیلم ضبط شده توسط دوربین مداربسته بیشتر باشد، ظرفیت بیشتری برای ذخیره‌سازی دوربین مداربسته مورد نیاز است. مثلا اگر بخواهید فیلم‌های یک ماه گذشته تا کنون را ذخیره کنید، به فضای بیشتری نسبت به ذخیره فقط یک هفته گذشته دارید.

9- عملکرد NVR و DVR

همانطور که در مقاله تفاوت DVRو NVR توضیح دادیم، دستگاه DVR فقط در سیستم‌های نظارت تصویری متمرکز استفاده می‌شود. اما دستگاه NVR، پس از ذخیره تصاویر دیجیتالی در شبکه IP، می‌تواند فیلم‌ها را در شبکه ارسال کند.

در سیستم‌هایی که از DVR استفاده می‌کنند با افزایش اندازه سیستم و افزایش تعداد روزهای ضبط، گزینه دیگری به جز افزودن DVR های اضافی وجود ندارد. این به خودی خود مشکل هزینه‌های اضافی مربوط به DVR را به وجود می‌آورد. یک DVR پیشرفته معمولاً می‌تواند 16 تا 32 دوربین را روی هارد دیسک 2 ترابایتی ضبط کند. واضح است که فناوری DVR برای کاربردهای ضبط دیجیتال در مقیاس بزرگ بسیار گران است.

با اینکه محل ذخیره فیلم های دوربین مداربسته معمولا بر روی هارد دیسک است، اما در سیستم‌های تحت شبکه، NVR ها می‌توانند با یک سوئیچ به شبکه اصلی وصل شوند. و فیلم‌ها می‌توانند روی یک سرور ضبط و ذخیره شوند. با این همه میزان داده‌های ارسالی از دوربین‌ها به NVR ها بسیار زیاد و مداوم است، ولی میزان داده‌های ارسالی از NVR به کاربران بسیار کم و دوره‌ای است. بنابراین پردازش سربار برای نوشتن و خواندن جریان‌های ویدئویی در هارد دیسک، عامل مهمی در عملکرد کلی NVR است.

در نهایت، اگر تمام موارد بالا را بررسی و بهترین حالات را انتخاب کرده باشید، اما همچنان به فضای بیشتری برای ضبط دوربین مداربسته نیاز دارید، نگران نباشید، می‌توانید با افزایش ظرفیت هارد دیسک در NVR / DVR، فیلم بیشتری ذخیره کنید.

سوالات متداول:

برای چه مدت فیلم‌های ضبط شده را نگه داریم؟

بعد از آگاهی از نحوه محاسبه و تنظیم مدت زمان ضبط دوربین مداربسته، الان مقدار فضای موجود در هارد دیسک است که تصمیم می‌گیرد تا چه مدت فیلم روی هارد باقی بماند. مثلا می‌توانید سیستم را برای سه روز ضبط طراحی کنید. در این صورت از زمان یک رویداد مهم سه روز فرصت دارید تا آن فیلم را مرور و کپی کنید. یک استاندارد راحت و کلی برای مدت زمان ضبط فیلم حدود دو هفته است.

ولی در حالت کلی ۳۰ روز برای اکثر پروژه‌ها، حداکثر دو ماه برای مغازه‌ها و یک تا سه ماه برای کارخانجات توصیه می‌شود. همچنین بانک‌ها فیلم‌های دوربین‌های امنیتی را تا شش ماه نگه می‌دارند.

.

اگر هارد دیسک پر شود چه اتفاقی می افتد؟

در حالت معمول بیشتر NVR  و DVRها فیلم‌ها را به صورت FIFO ذخیره می‌کنند. درست مثل مار که دم خودش را می‌خورد! یعنی اگر هارد دیسک شما پر شود آخرین اطلاعاتی که در حال ضبط شدن است جایگزین اولین و قدیمی‌ترین اطلاعات ضبط شده می‌شود. اما می‌توانید این ویژگی را خاموش کنید تا مانع حذف حافظه دوربین مداربسته شوید. و تنظیم کنید که مثلا  هنگام پر شدن هارد دیسک، هشدار ارسال کند.

.

برای انتخاب الگوریتم فشرده‌سازی نیاز به کمک دارید؟

اگر نمی‌دانید کدام الگوریتم فشرده‌سازی را انتخاب کنید معرفی کدک های دوربین مداربسته و تفاوت های آن‌ها را بخوانید.

الگوریتم فشرده‌سازی H265 جدیدترین کدک دوربین مداربسته بعد از H264 است. در کل، الگوریتم فشرده‌سازی H26x فشرده‌سازی ویدئویی مبتنی بر حرکت-جبران محور است. به زبان ساده، به جای به روزرسانی کل فریم در هر بار به روزرسانی، صفحه را به شبکه‌های افقی و عمودی تقسیم می‌کند و فقط شبکه‌ها را با تغییر به روز می‌کند. در حال حاضر رایج‌ترین کدک دوربینم مداربسته H264 است.

در آخر

اگر هنوز در مورد محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته سوال دارید و یا نیاز به شخصی آگاه و فنی برای مشورت یا راهنمایی در زمینه مدت زمان ضبط دوربین‌های مداربسته دارید با خیال راحت با مشاوران خبره ما در رایکانت تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − سه =