آموزش تصویری نصب DVR

نصب DVR به طور صحیح، یکی از اولین و مهم‌ترین کارهایی است که برای ضبط و مشاهده تصاویر انواع دوربین مداربسته متصل به DVR لازم است.

در مقاله‌های قبل به طور کامل به معرفی دستگاه DVR و نحوه ضبط dvr و همچنین مشخصات دستگاه DVR پرداختیم. در این مقاله قصد داریم با آموزش نصب dvr، تمام اطلاعات مورد نیاز قبل و حین نصب DVR را در اختیارتان قرار دهیم. اگر دوبین‌های مداربسته خود را از قبل نصب کرده باشید، این کار 10 تا 15 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.

لطفاً برای نصب دستگاه DVR همانطور که در تصاویر نشان داده‌ایم، دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

اطلاعات لازم قبل از نصب DVR

  1. معرفی پورت‌های دستگاه DVR
  2. برنامه‌ریزی مکان نصب DVR
  3. جاگذاری DVR

مراحل لازم در حین نصب DVR (روش نصب dvr)

  1. نصب هارد روی dvr
  2. اتصال کابل‌ها در نصب DVR

اطلاعات لازم قبل از نصب DVR

1-آشنایی با پورت‌های دستگاه DVR

در نگاه اول ممکن است ورودی و خروجی‌های دستگاه DVR برای شخص تازه‌کار پیچیده به نظر برسد​. اگر چه ویژگی‌های مختلف انواع DVR و بعضی از پورت‌های خاص، بین مدل‌های مختلف متفاوت است. اما معمولا در تمام DVR ها اجزای استاندارد و ثابتی وجود دارد. در اینجا ما پورت‌های دستگاه dvr 8 کانال و 16 کانال را به عنوان نمونه به شما معرفی می‌کنیم. همانظور که گفتیم این ورودی و خروجی‌ها در اکثر DVR ها مشترک است.

شکل زیر ورودی و خروجی‌های مختلف در قسمت پشت یک DVR معمولی را نشان می‌دهد.

پورت‌های دستگاه DVR

1 – ورودی صدا – همه انواع مدل دی وی آر به ورودی صدا مجهز نیستند. و در برخی موارد تعداد ورودی‌های صدا از ورودی‌های تصویر کمتر است. 

2- خروجی صدا – این پورت معمولا به برای نصب بلندگو به dvr و نصب هدفون استفاده می‌شود. از طریق آن می‌توانید صدای ضبط شده یا در حال ضبط دستگاه را بشنوید.

3- ورودی‌های ویدئو ( پورت BNC ) – هر دوربین، کابل ویدئو اختصاصی خود را دارد. که در دستگاه dvr آنالوگ دوربین‌ها با کابل کواکسیال به هر یک از پورت‌های BNC در پشت دستگاه  DVR متصل می‌شود. تعداد پورت‌های ویدئو در پشت DVR، اصطلاحا تعداد کانال‌های آن را مشخص می‌کند: مثلا دی وی ار ۴ کانال، دی وی آر 8 کانال، 16 کانال و 32 کانال.

4- خروجی HDMI – این خروجی نسل جدیدتر از خروجی تصویر در دستگاه DVR است. که می‌تواند رزولشن بالاتری را به نمایشگر منتقل کند.

5- خروجی VGA – VGA رایج‌ترین پورت در مانیتور کامپیوترها و یا ال سی دی و تلویزیون‌های LED است.

6- پورت شبکه یا RJ45 پورت شبکه برای اتصال DVR به شبکه محلی از طریق کابل CAT5 یا CAT6 می‌باشد.

7- پورت USB – پورت USB معمولا برای اتصال موس یا فلش مموری استفاده می‌شود. تا با آن فیلم را در دی وی آر عقب و جلو کنیم و یا فیلم مورد نظر را در فلش یا هارد اکسترنال ذخیره کنیم .

8- محل اتصال دوربین های PTZ – کابل اضافی دوربین‌های PTZ برای کنترل موتور دوربین، به این پورت وصل می‌شود.

9- ورودی برق

2- برنامه‌ریزی مکان نصب DVR

اولین نکته در نصب DVR و سیستم دوربین مداربسته، انتخاب نقاط مناسب برای جاگذاری دوربین و DVR است. این کار برای به حداکثر رساندن پوشش دوربین و به حداقل رساندن طول کابل است (که به نوبه خود باعث کاهش تلفات خطی می‌شود که بر کیفیت فیلم تأثیر می‌گذارد).

بهترین مکان قرارگیری دوربین‌های مداربسته در منزل، گوشه‌ای از اتاق است که در آن بیشتر نقاط ورود به اتاق پیدا باشد. پریز برق نیز باید در نزدیکی آن باشد. همچنین برای فضای باز، یک مکان در ارتفاع بالا را انتخاب کنید که در، پنجره‌ها، پارکینگ و غیره را پوشش دهد. محل قرارگیری DVR نیز باید در محل امنی در نزدیک‌ترین فاصله به دوربین‌ها باشد.

بعد از انتخاب محل مناسب تجهیزات، مسیر را برای همه کابل‌ها از دوربین‌ها گرفته تا دستگاه DVR برنامه‌ریزی کنید.

3- جاگذاری DVR

محفظه دستگاه DVR

دورن دستگاه DVR هارد دیسکی قرار دارد که تمام ویدئوهای ضبط شده شما بر روی آن ذخیره می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم دستگاه DVR خود را درون یک محفظه که قابلیت قفل شدن داشته باشد نگه دارید. این یک گام حیاتی برای اطمینان از یک سیستم امنیتی ضد خرابکاری برای خانه شما است.

مراحل لازم در حین نصب DVR (روش نصب dvr)

حال به سراغ روش نصب DVR می‌رویم و آن را در دو مرحله آموزش می‌دهیم. ابتدا نحوه نصب هارد به دستگاه DVR و سپس نحوه اتصال دوربین و تجهیزات به DVR و مدیریت کابل‌ها را توضیح می‌دهیم.

1- نصب هارد روی DVR

نصب هارد روی DVR

برای آشنایی با نحوه نصب هارد در dvr (دی وی آر)، باید قبل از نصب دستگاه DVR  درون محفظه، ابتدا پیچ‌های بدنه DVR را باز کنید. سپس هارد دیسک را داخل آن قرار دهید. در این مرحله باید دو کابل بین هارد و مادربود DVR وصل شود. یکی کابل ساتا (SATA) که برای انتقال دیتا استفاده می‌شود و دیگری کابل برق است. پورت ساتا و برق بر روی مادربورد کاملا متفاوت و مشخص هستند و نگران جابه‌جا وصل کردن آنها نباشید. بعد از نصب هر دو کابل به هارد و مادر بورد، اکنون باید هارد دیسک را به کف دستگاه DVR پیچ کنید. پیچ‌های مخصوص را که داخل دستگاه قرار داده‌شده بردارید و هر 4 پیج را به خوبی محکم کنید تا از لرزش هارد دی وی ار و در نتیجه کاهش عمر آن جلوگیری کنید.

– چک کردن شناخته شدن هارد DVR

چگونگی نصب کابل‌های DVR و روشن کردن آن را در زیر مفصل توضیح داده‌ایم. اما بعد از روشن کردن دی وی آر (به روش گفته شده در پایین)، لازم است شناخته شدن هارد توسط دستگاه را چک کنید و بعد از آن که اطمینان پیدا کردید هارد dvr به درستی نصب شده، درب دستگاه را ببندید. برای چک کردن شناخته شدن انواع هارد دی وی آر به این صورت عمل کنید که بعد از روشن کردن مانیتور و دستگاه  DVR، سیستم عامل دستگاه dvrبر روی مانیتور نمایش داده می‌شود. در این لحظه می‌توانید تاریخ و زمان دستگاه را نیز تنظیم کنید. اما برای چک کردن هارد در برخی  DVRها در همین مرحله اول، هاردِ شناخته‌شده نیز به نمایش در می‌آید و با فرمت کردن آن، ضبط ویدئو شروع می‌شود. اما اگر چیزی در مورد هارد نمایش داده نشد، در حالی که شما آن را به درستی نصب کرده باشید، برای رفع مشکل نشناختن هارد در dvr کافی است درون نرم‌افزار به منوی ضبط یا منوی هارد دیسک رفته و هارد را فرمت کنید تا ضبط دستگاه فعال شود. اکنون بعد از اطمینان از درست بودن عملکرد هارد می‌توانید درب دستگاه را ببندید.

2- مراحل اتصال کابل‌ها در نصب DVR

  برای مدیریت کابل‌ها در نصب دی وی آر همانطور که در شکل نشان داده شده‌است، دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

مراحل اتصال کابل‌ها در نصب DVR

اول از همه، قبل از نصب DVR، همه دوربین‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می‌کنند. سپس دوربین‌ها را مرحله به مرحله به دستگاه وصل می‌کنیم و تصاویر آنها را چک می‌کنیم.

– نصب دوربین‌ها

جریان ویدئو در DVR از طریق فیش BNC منتقل می‌شود. همانطور که در شکل نشان داده شده‌است، کابل‌ها و فیش‌های برق و ویدئو BNC را به ترتیب وصل کنید. اتصال زرد رنگ در شکل، دوربین های دام و دوربین های بولت را به کابل ویدئو DVR وصل می‌کند. و فیش قرمز رنگ به عنوان اتصال برق از دوربین‌ها و DVR  به کانکتور برق 12 ولت DC متصل است.

کانکتور زرد رنگ ویدئویی را که با عنوان “DVR ONLY” نامیده می‌شود، به کانال‌های ورودی در پشت DVR وصل کنید. در شکل، این اتصال با سیم‌کشی و کانکتور زرد رنگ و با عنوان “Video to DVR” نشان داده شده‌است، که می‌توانید این فیش را به یکی از 16 کانال ورودری ویدئو در DVR متصل کنید.

– طریقه نصب میکروفن به dvr

برای نصب میکروفن به dvr، در دوربین‌هایی که قابلیت ضبط صدا را دارند، کابل RCA سفید باید به ورودی صدا در DVR برای انتقال سیگنال صوتی متصل شود. و در کنار آن، کابل قرمز رنگ RCA، برای نصب بلندگو به dvr استفاده می‌شود.

اکنون که دوربین‌ها و سیستم‌های صوتی را به دی وی آر متصل کردید، حالا باید فیش قرمز رنگ نر و مادگی برق دوربین را به یکدیگر متصل کنید. همچنین آداپتور 12 ولت DC را به منبع تغذیه (برق شهری) وصل کنید. تا جریان برق در DVR  و دوربین‌ها برقرار شود.

– طریقه نصب دی وی آر به کامپیوتر

از طرف دیگر برای نصب دی وی آر به لب تاب یا کامپیوتر خود، از کابل VGA یا HDMI استفاده کنید. به این روش اتصال dvr به لپ تاپ ایجاد می‌شود. این کابل ها در DVR به پورت‌های PCMI و DVR HDMI متصل می‌شوند.

– نصب dvr به اینترنت

جهت نصب dvr به اینترنت نیز، پورت‌های اتصال dvr به مودم یا روتر در شکل نشان داده شده‌است. همچنین در شکل پورت usb برای اتصال موس یا فلش نیز مشخص شده است.

اکنون که تمام اتصالات DVR و دوربین‌ها به یکدیگر وصل شده‌اند، می‌توان گفت نصب DVR به اتمام رسیده است. حالا با اتصال کابل برق DVR  به پریز برق؛ در صورتی که سیستم به درستی کار کند، انتقال تصویر دوربین انجام شده و می‌توانید در صفحه مانیتور، تصاویر زنده ضبط شده را مشاهده و بررسی کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای تکمیل اطلاعاتتان در زمینه راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته مقالات زیر را نیز مطالعه نمایید:

سخن آخر

در این مطلب نحوه نصب dvr دوربین مدار بسته به طور کامل و مفصل توضیح داده شد. اما روش تنظیم dvr جهت نمایش تصاویر از راه دور و راه اندازی دی وی ار ، نیاز به آموزش دیگری دارد. اگر علاقه‌مند به یادگیری بیشتر هستید، برای آشنایی دقیق با طریقه تنظیم dvr و منوهای آن مقاله راه‌اندازی و تنظیمات DVR را مطالعه کنید. اما در صورتی که فقط به راه‌اندازی سیستم‌های نظارت تصویری و امنیتی برای کسب‌وکار یا محل زندگی خود نیاز دارید، آن را به متخصصین این حوزه بسپارید تا با کوچکترین دغدغه به رصد امنیت ایجاد شده بپردازید. جهت مشاوره و نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته و شبکه‌های کامپیوتری با متخصصان ما در رایکانت تماس بگیرید.   

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − یک =