حل مشکل نشناختن هارد در DVR هایک ویژن

اگر در دستگاه ضبط تصاویر هایک ویژن با مشکلی مانند مشکل نشناختن هارد در DVR مواجه شدید، این راهنما را بخوانید.

مشکل نشناختن هارد در DVR با پیغام خطایی مانند ” HDD not detected” قابل تشخیص است. و یا در مواردی پیغام‌هایی مانند “error” یا ” not exist” یا ” unformatted hdd” در ستون وضعیت در مدیریت تنظیمات هارد، نشان دهنده مشکلات هارد DVR هستند.

مشکل نشناختن هارد در DVR هایک ویژن

یکی از دلایل ذخیره نشدن تصاویر انواع دوربین مداربسته در  DVR، همین عدم تشخیص هارد دیسک توسط دی وی آر و ان وی آر است. این مشکل معمولا زمانی رخ می‌دهد که هارد دیسک درون دستگاه DVR یا NVR قرار داده شده است ولی دستگاه، هارد دیسک را شناسایی نمی‌کند. یا ممکن است در ابتدا هارد شناسایی شده و حتی ظرفیت آن را در منوی اطلاعات هارد مشاهده کنید، ولی ذخیره‌سازی تصاویر دوربین مداربسته روی آن انجام نشود.

چه پیغام‌هایی نشان دهنده مشکل نشناختن هارد در DVR است؟

به طور کلی، پیام خطای HDD not detected نشان می‌دهد که مشکل هارد دیسک در سیستم DVR یا NVR هایک ویژن شما به وجود آمده است. اما اگر این پیغام‌های خطا را هم دریافت کردید نشان دهنده مشکل نشناختن هارد در DVR شماست:

 • HDD not exist
 • HDD failure
 • HDD not available
 • Unformatted HDD

دلایل وجود چنین مشکلی متفاوت است. در زیر تمام دلایل اصلی را معرفی کرده‌ایم. همچنین چند راهکار کاربردی که می‌توانید برای رفع خطای هارد دوربین مداربسته خود انجام دهید، معرفی کرده‌ایم.

7 دلیل اصلی مشکل نشناختن هارد در DVR

 1. خرابی خود هارد‌دیسک (مشکل سخت‌افزاری)
 2. مشکل نرم‌افزاری هارد دیسک (مانند ایراد در پارتیشن‌بندی هارد)
 3. خراب یا سست بودن کابل تغذیه هارد 
 4. خراب یا سست بودن اتصالات کابل دیتا
 5. خرابی در پورت  SATA  روی برد DVR
 6. خرابی برد دستگاه DVR
 7. قرار گرفتن هارد در حالت  SLAVE

رفع ارور هارد در DVR  هایک ویژن

در زیر 7 نکته کاربردی که می‌توانید برای درست کردن هارد دستگاه دی وی آر و رفع مشکل نشناختن هارد در DVR امتحان کنید، آورده‌ایم:

1- مشکلات خود هارد دیسک

اگر هارد دیسک خراب یا معیوب باشد، ضبط کننده هایک ویژن قادر به تشخیص هارد نخواهد بود. اگر هاردتان را جدید خریده‌اید ابتدا آن را روی کامپیوتر امتحان کنید که سالم است یا خیر. اما اگر هارد dvr شما قدیمی است و قبلا استفاده می‌شده، ممکن است مشکل سخت‌افزاری داشته باشد. مخصوصا در هارد دیسک‌هایی با طول عمر 5 تا 7 سال. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که هارد دیسک‌های معمولی که برای کامپیوترها نیز استفاده می‌شود در مقایسه با هارد دیسک‌های که برای دوربین‌های مداربسته توصیه می‌شوند، عمر کوتاه‌تری دارند. بنابراین، حتما هارد دیسک‌های مناسب برای سیستم‌های دوربین مدار بسته (مانند Seagate یا WD بنفش) را تهیه کنید.

2- پشتیبانی نکردن DVR از ظرفیت هارد دیسک

باید مطمئن شوید ظرفیت هارد دیسک نصب شده، توسط دستگاه ضبط کننده پشتیبانی می‌شود یا خیر. ممکن است DVR یا NVR هایک ویژن شما از اندازه هارد دیسک پشتبانی نکند. به طور مثال فرض کنید شما یک هارد دیسک 6 ترابایتی نصب کرده‌اید، اما دستگاه ضبط کننده حداکثر 4 ترابایت را پشتیبانی می‌کند. در این حالت دستگاه DVR یا NVR، هارد دیسک را تشخیص نمی‌دهد یا پیغام «not exist» را نشان می‌دهد.

3- مشکل آداپتور برق

نرسیدن برق کافی به برد و دستگاه، یکی دیگر از مشکلاتی است که باعث می‌شود هارد DVR شناسایی نشود. یکی از دلایل این است که آداپتور برقی که DVR را روشن می‌کند نمی‌تواند هارد دیسک را نیز روشن کند. این مشکل به خصوص در مواردی که هارد دیسک برای استفاده در کامپیوتر ساخته شده است، دیده می‌شود. هارد دیسک کامپیوتر ممکن است جریان بیشتری از آداپتور برق خارج کند.

دلیل دیگر این است که پاور یا آداپتور برق خراب شده باشد ( مثلا به جای 5 آمپر، فقط 2 آمپر خروجی می‌دهد).

4- خرابی یا قطعی در اتصالات کابل‌ها

شل شدن کابل‌ها یکی دیگر از دلایل رایج مشکل نشناختن هارد در DVR است. اغلب اتفاق می‌افتد که کابل‌ها شل شده و هارد دیسک توسط سیستم شناسایی نمی‌شود. برای تشخیص این مشکل، ابتدا ضبط کننده هایک ویژن را خاموش کنید، سپس درپوش دستگاه را باز کرده و کابل‌های متصل به هارد دیسک را چک کنید. هارد از طریق دو کابل به دستگاه DVR متصل می‌شود. یکی کابل دیتا (کابل SATA) و دیگری کابل برق. هر دو کابل به برد DVR متصل می‌شوند. هر دو کابل را بررسی کنید و مطمئن شوید که شل نیستند. در موارد نادر ممکن است کابل برق یا کابل دیتا SATA خراب شده باشد. این مشکل خیلی رایج نیست، با این حال باید آن را نیز در نظر بگیرید و مطمئن شود که کابل شما آسیبی ندیده باشد.

مشکل نشناختن هارد در dvr

5- هارد را به اسلات دیگری وصل کنید

معمولا ضبط کننده‌های هایک ویژن از حداقل دو هارد دیسک پشتیبانی می‌کنند. برای تست هارد دستگاه dvr، بعد از خاموش کردن دستگاه، هارد را از اسلات آن جدا کنید و آن را به اسلات دیگری وصل کنید. همچنین کابل برق و کابل دیتا را نیز به سوکت‌های جدید روی مادربرد وصل کنید. دستگاه را روشن کنید و به تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته بروید و وضعیت هارد را مجدد بررسی کنید.

با این کار اگر علت ضبط نکردن دی وی ار مشکل پورت دستگاه باشد، مشکل نشناختن هارد حل می‌شود. مثل زمانی که پورت ورودی ساتا روی برد، دچار قطعی پایه‌های پورت شده باشد.

اما اگر خود برد دستگاه DVR دچار آسیب شده باشد، تنها راه‌حل تعمیر و یا تعویض دستگاه DVR خواهد بود.

6- ایراد نرم‌افزاری هارد ( مشکل پارتیشن‌بندی هارد)

در صورتی که ارور No hdd در دوربین به دلیل مشکل پارتیشن‌بندی هارد باشد، فقط کافی است هارد را از دستگاه جدا کرده آن را فرمت کنید. سپس آن در دستگاه DVR مجددا پارتیشن‌بندی کنید.

تنظیمات کامل  DVRهایک ویژن از جمله قسمت شناسایی هارد دیسک را در مقاله نحوه راه‌اندازی و تنظیمات DVR هایک ویژن بخوانید.

برای ورود به قسمت تنظیمات هارد در دستگاه NVR نیز از مقاله آموزش تصویری تنظیمات دستگاه NVR و تنظیمات شبکه NVR کمک بگیرید.

7- تغییر جامپر هارد

یکی دیگر از مشکلات هارد dvr مشکلی بسیار ساده است که معمولا دور از نظر قرار می‌گیرد. آن هم جابه‌جایی جامپر هارد است. اگر جامپر پشت هارد دیسک به اشتباه از حالت Master جابه‌جا شده و در حالت Slave قرار گرفته باشد، ممکن است دچار مشکل نشناختن هارد در DVR شوید.

بررسی کنید که تنظیمات جامپر روی هارد دیسک (که بین 2 کابل قرار دارد) روی MASTER تنظیم شده باشد.

سخن آخر

امیدواریم اطلاعات فنی ارائه شده در این مقاله بتواند به مشکل نشناختن هارد در DVR  شما کمک کند. اگر شما تجربه دیگری در زمینه تست هارد دی وی ار و رفع مشکل هارد DVR دارید خوشحال می‌شویم آن را با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید.

در صورت نیاز به کمک بیشتر و یا نیاز به دریافت خدمات و نصب دوربین مداربسته با کارشناسان ما در رایکانت تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 18 =