VOIP چیست و چه کاربردی دارد؟

صدا در بستر پروتکل اینترنت یا Voice over Internet Protocol یکی از آن فناوری هایی است که حتما از آن استفاده کرده اید، حتی اگر تا به حال اسم آن را نشنیده باشید. اگر با هر یک برنامه های Skype، WhatsApp ، Google Hangouts و یا Viber تا به حال کار کرده باشید، پس با تکنولوژی VOIP آشنایی دارید. در این مقاله به معرفی VOIP و کاربرد های آن می پردازیم. با ما در رایکانت همراه باشید.

برقراری تماس دیجیتالی از VOIP

VOIP چیست؟

به طور خلاصه، VoIP برقراری تماس دیجیتالی از طریق اینترنت است. با توسعه اینترنت و ایجاد پروتکل های مختلف، بسیاری از نوآوران عرصه نت متوجه شدند که می توان از این فناوری جدید برای ارسال سیگنال های صوتی به صورت رایگان استفاده کرد تا اینکه به طور کامل به خطوط تلفن ثابت متکی بود. از آنجا که VOIP از شبکه های Packet Switching با ماهیت انتقال داده استفاده می کند در مقابل برقراری سنتی تماس تلفنی که از شبکه Circuit Switching بهره می برد، از پهنای باند بیشتر و قابلیت استفاده توسط تعداد بالای کاربر برخوردار است.

VOIP چگونه کار می کند؟

یکی از اصول اصلی VOIP تبدیل سیگنال های صوتی به سیگنال های دیجیتالی است.VOIP  داده ها را از طریق اینترنت منتقل می کند و هنگام استفاده، تماس صوتی را ارسال و دریافت می کند. VOIP برای برقراری تماس تلفنی به یک فضای ابری مبتنی بر تلفن احتیاج دارد.

فضای ابری مورد نیاز برای تماس VOIP

سیستم VOIP به عنوان یکی از خدمات شرکت شبکه به خطوط تلفن سنتی متکی نیست. همه چیز با اتصال به پهنای باند اینترنت تغذیه می شود. با برخورداری از یک وای فای با کیفیت و با سرعتی معقول، کاربران از قابلیت ها و ترکیب متنوعی از ویژگی های این فناوری برخوردار هستند.

به این تکنولوژی مانند ایمیل خود نگاه کنید؛ تا زمانی که دستگاهی با قابلیت اتصال به اینترنت داشته باشید، می توانید برای ارسال و دریافت پیام ها به هر جای دیگری از طریق VOIP استفاده کنید. این انعطاف پذیری جغرافیایی چیزی است که VoIP را به عنوان یک ابزار تجاری ایده آل معرفی می کند.

VOIP چه کاربرد هایی دارد؟

کاربرد ها و ویژگی های متنوعی می توان برای VOIP برشمرد که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

1.      انعطاف پذیری بیشتر نسبت به خطوط سنتی تلفن

علاوه بر قابلیت استفاده شخصی از VOIP، شرکت ها بیشترین استفاده را از این فناوری می کنند. شرکت ها می توانند از بسیاری از ویژگی های تلفن های VoIP برای توسعه در ارتباطات روزانه خود استفاده کنند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با خدمات راه‌ اندازی شبکه به صفحه اکتیو شبکه مراجعه بفرمایید.

 انعطاف بیشتر VOIP نسبت به تماس تلفنی سنتی

خطوط آنالوگ سنتی برای مشاغل کوچک با تعداد محدودی از کارمندان مناسب است، اما مشاغلی که مرتبا مکالمه های تلفنی با مسافت های طولانی در برنامه کاری خود دارند و یا به مخاطبین زیادی سرویس دهی می کنند، بهتر است از VOIP استفاده کنند. علاوه بر این موارد، این تکنولوژی قابلیت انعطاف پذیری و چابکی بیشتری را در مقایسه با سیستم های تلفن آنالوگ ارائه می دهد.

2.      برقراری تماس تلفنی در هر نقطه ای که قرار دارید

با وجود ارتباطات ابری، دیگر نباید نگران از دست دادن یک تماس فوری به خاطر دور بودن از محیط کاری بود. تلفن های VOIP در انواع مختلف شبکه های کامپیوتری، از اتصال اینترنتی استفاده می کنند، بنابراین نیازی به سیم کشی اختصاصی مس مانند تلفن ثابت نیست.

3.      مقرون به صرفه تر از تماس سنتی

یکی از بزرگترین برتری های استفاده از VOIP به جای خدمات تلفن آنالوگ، کاهش هزینه ها است. به عنوان مثال، تماس نامحدود و ارسال فکس از طریق این فناوری می تواند به شما در دور زدن هزینه های مصرفی و عوارض برقراری تماس های تلفنی بین المللی و از راه دور کمک کند. همچنین تلفن های VOIP در طول تماس فقط از مقدار لازم داده استفاده می کنند و به شما امکان می دهند در مصرف هزینه ها صرفه جویی کنید.

4.      گپ و گفت و برگزاری کنفرانس ویدیویی به صورت همزمان

ارتباطات دیجیتالی باعث می شود تا کارکنان راحت تر از هر زمان دیگری بتوانند با یکدیگر و مشتریان ارتباط برقرار کنند. با استفاده از تلفن VOIP، می توانید اطلاعات، ایده ها و افکار را به موقع به اشتراک بگذارید.

برگزاری ویدیو کنفرانس بوسیله فناوری VOIP

تلفن های VOIP به حساب های کاربر پیوند داده می شوند و نه شماره تلفن ها، به گونه ای که می توانید در کمترین زمان ممکن بین حساب های کاربری جا به جا شده و تماس دیگری را تنظیم کنید علاوه بر این با به اشتراک گذاری صفحه نمایش، تماسی یکپارچه و چندگانه ایجاد کنید.

5.      امنیت بیشتر در مقایسه با ارتباطات سنتی

امنیت یکی از بزرگترین نگرانی های صاحبان مشاغل است. دارایی های شما با ارزش است و روی آوردن به فناوری جدید می تواند شما را آسیب پذیر کند. برای بهره مندی از خدمات مشاوره ای شبکه می توانید به صفحه شرکت پشتیبانی شبکه مراجعه فرمایید.

امنیت شبکه VOIP

برخلاف بسیاری از عقاید و تصورات، VOIP امن است. چندین ویژگی در سیستم های تلفنی این تکنولوژی وجود دارد که به امنیت کمک می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از روترهای VOIP دارای ویژگی های امنیتی پیشرفته هستند. اطمینان از ایمن بودن شبکه شما اولین قدم برای اتصال تلفن در فضای ابری است.

زمان استفاده از VOIP فرا رسیده است

با استفاده از VoIP، ما به دنیایی واحد تر نزدیک می شویم. علاوه بر استفاده شخصی، با اتخاذ استراتژی مناسب و استفاده از فناوری VOIP، می توانید به توسعه کسب و کار خود کمک کنید. هنگامی که با دنیای VoIP آشنا شوید، تعجب خواهید کرد که چگونه تاکنون در دنیایی بدون آن زندگی می کردید. در انتهای مقاله پیشنهاد می کنیم برای استفاده از خدمات رایکانت با شماره های اعلام شده در سایت تماس حاصل کنید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =