رک شبکه چیست؟

پیشرفت ‌های تکنولوژیکی در عصر اطلاعات منجر به افزایش تقاضای محاسبات کامپیوتری به خاطر تغییر در توزیع جغرافیایی و افزایش نیاز به سیستم‌ های فناوری اطلاعات شده‌ اند. به همین منظور مدیران فناوری اطلاعات به دنبال توسعه زیرساخت هایی هستند که قابل ‌اعتماد، انعطاف ‌پذیر، ایمن و عملیاتی باشند. یکی از این موارد که حفاظت و دسترسی مطمئن را برای سیستم های فناوری اطلاعات مهیا می کنند، رک های سرور شبکه هستند. در این مقاله رایکانت با این قطعه حیاتی در ساختار شبکه، انواع آن و مزایای استفاده از آن آشنا می شویم.

رک شبکه چیست؟

رک شبکه محفظه ای است که از آن برای اسکان تجهیزات شبکه مانند سرور مرکزی، هاب و سوئیچ استفاده می شود. رک به منظور بهبود عملکرد و افزایش بهره وری شبکه های بزرگ طراحی می شود و هنگام نصب و راه اندازی شبکه به اجزای مهم شبکه کمک می کند تا در یک محیط مشخص و در امنیت کامل نگهداری شوند. رک های سرور معمولا توسط شرکت ها و سازمان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. هر چند بسیاری از دیتا سنتر های کوچک نیز نیازمند به کار بردن رک برای سازماندهی شبکه خود هستند. همچنین از رک شبکه برای نصب دوربین مدار بسته استفاده می شود.

استفاده از رک شبکه

ویژگی های یک رک استاندارد شبکه

رک ها انواع مختلفی دارند اما به طور معمول از یک قفسه 19 اینچی تشکیل می شوند. ارتفاع رک ها معمولا بین 1800 میلی متر تا 2200 میلی متر متغیر است. عرض رک در بازه 600 میلی متر تا 800 و عمق آن نیز بین 1000 میلی متر تا 1200 میلی متر، ساخته می شود. این قفسه به قطعات سخت افزاری مختلف اجازه می دهد تا به صورت متراکم و بدون اشغال فضای زیادی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. اگر قصد نصب و راه اندازی شبکه هایی مانند دوربین مدار بسته را دارید که به تعداد کمی از سرور ها احتیاج دارند، رک ها بهترین گزینه برای کاهش هزینه ها محسوب می شوند.

استفاده از رک در شبکه چه مزایایی به همراه دارد؟

پیاده سازی رک به عنوان یکی از خدمات پسیو شبکه، مزایای زیادی دارد که بدون استفاده از آن بهره مندی از این ویژگی ها امکان پذیر نیست. مهمترین مزایای به کار بردن رک در شبکه به شرح زیر است:

مزایای استفاده از رک

رک ها، بهترین وسیله برای سازمان دهی شبکه های بزرگ

رک های سرور به طور معمول سازه های بلندی هستند که می توانند بسیاری از تجهیزات شبکه را در یک محیط نگهداری کنند. این امر به نظم بخشی به اجزا و استفاده حداکثری از فضای کمک می کند. رک های چندگانه نیز می توانند در ردیف های طولانی به صورت پهلو به پهلو نصب شوند.

مدیریت بهتر سیم های شبکه به کمک رک های سرور

ساختار اسکلتی رک برای کمک به مدیریت کابل های مختلف در شبکه طراحی شده است. شما می توانید سیم های انواع و اقسام گره های موجود در مجموعه شبکه را از طریق این محفظه ها به صورت ایمن ساماندهی کنید.

رک، خنک کننده ای کارآمد

خنک نگه داشتن تجهیزات شبکه چالش بزرگی است که رک سرور همیشه به این امر کمک می کند. این قفسه ها به گونه ای طراحی شده اند که عبور جریان هوا را آسان می کنند و در صورت لزوم می توانند فن و سایر تجهیزات خنک کننده را نیز شامل شوند.

بالا بردن امنیت شبکه به کمک رک

رک های شبکه از فلزات بسیاری محکمی تولید می شوند و معمولا برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز، قفل هایی بر روی درب آن ها نصب می شود. این درب ها جلوی لمس دکمه های برق یا کابل های شبکه را می گیرند که این مسئله به بالا بردن امنیت شبکه می کند.

معرفی انواع مختلف رک شبکه

با توجه به نیاز مجموعه و ظرفیت شبکه، یکی از 4 نوع رک سرور شبکه را می توانید برای کسب و کار خود برگزینید.

رک ایستاده دو پست ، ساده ترین نوع رک

رک دو پست (Two-post racks) طراحی ساده ای دارد. این رک از یک قاب باز تشکیل شده که به خاطر امکان نصب عمودی تجهیزات، دسترسی کامل و راحتی را ارائه می دهد. همانطور که از نام این محصول پیداست، دو پست فلزی آن انعطاف پذیری بیشتری را در هنگام تنظیم مجدد تجهیزات و کابل ها ارائه می دهند. با این حال استفاده از آن پایدارترین راه حل برای نصب تجهیزات نیست.

رک ایستاده دو پست

برخی از نکات برجسته رک دو پست:

 • مونتاژ سریع
 • وزن کم محفظه رک
 • ایده آل برای تجهیزات شبکه و ارتباط از راه دور (VoIP)

رک چهار پست، نسخه تکامل یافته رک دو پست

رک چهار پست (Four-post racks) نیز شبیه به رک دو پست است اما پایداری بیشتری را ارائه می دهد. فریم باز ساختار رک به عبور آزادانه جریان هوا کمک می کند. یک رک چهار پست نسبت به رک دو پست تحمل وزن بیشتری را دارا است و برای نگهداری قطعات شبکه مانند سرور ها و مدیریت کابل ها، واحدهای توزیع برق رک (PDU) و سایر لوازم جانبی گزینه بهتری محسوب می شود.

رک ایستاده چهار پست

مهمترین مزایای استفاده از رک چهار پست:

 • نصب آسان
 • دسترسی راحت به تجهیزات
 • ایده آل برای تجهیزات متراکم کابل

امنیت بیشتر قطعات به کمک رک محفظه

رک محفظه ای (Enclosures) در اصل رک چهار پستی است که با درب های جلو، عقب و پنل های جانبی محصور شده است. استفاده از محفظه باعث افزایش امنیت تجهیزات می شود و امکان جابجایی راحت تجهیزات را به داخل و خارج محفظه می دهد.

رک محفظه ای

متن جایگزین تصویر: رک محفظه ای

برخی از نکات برجسته محوطه شامل موارد زیر است:

 • امنیت پیشرفته
 • مدیریت حرارتی کنترل شده
 • ایده آل برای اتاق های سرور کوچک و دیتا سنتر های بزرگ

رک محفظه دیواری، بهترین انتخاب برای کاربردهای خانگی

رک های دیواری (Wallmount enclosures) گزینه ای مناسب برای شبکه کوچکتری هستند که گره ها و دستگاه های نهایی کمتری دارد. استفاده از رک دیواری، راه حلی مقرون به صرفه و مفید برای ایجاد یک فضای امن کابل کشی ارتباطات و تجهیزات مرتبط به آن است. همچنین با استفاده از این نوع از رک ها، تعمیر قطعات و نگهداری از تجهیزات از دو طرف قفسه امکان پذیر است.

رک دیواری

برخی از ویژگی های رک های دیواری:

 • تهویه کافی برای خنک نگه داشتن تجهیزات
 • امکان پیاده سازی کیت های فن و فیلترهای هوای ورودی
 • ایده آل برای محیط های تولیدی و دفاتر کوچک

رک، یکی از مهمترین اجزای طراحی شبکه

هنگامی که یک مرکز داده طراحی می شود، تصمیم گیری درباره استفاده از رک باید در صدر لیست شما باشد. مهم نیست شبکه ای که در حال شکل دهی است، چه ابعادی دارد. مهم توسعه زیرساختی است امکان توسعه، بهبود امنیت شبکه و مدیریت صحیح کابل ها را بدهد. در پایان می توانید برای برخورداری از خدمات شبکه با شماره های اعلام شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =