آیا دوربین‌های مداربسته جلوی جرم و جنایت را می‌گیرند؟

بسیاری از مردم هنوز متقاعد نشده‌اند که آیا انواع دوربین مداربسته می‌توانند نقش مهمی در پشیگیری از جرم و جنایت دارند یا خیر؟ اگر شما هم یکی از این افراد شکاک هستید، به شما حق می‌دهیم در این مورد بیشتر جست و جو کنید. به همین دلیل است که ما تحقیقات و مطالعات دانشگاهی را که پیرامون اثربخشی دوربین‌ مداربسته خانگی انجام شده است، برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم تا در این مورد بیشتر بدانید.

اثربخشی دوربین مداربسته در جلوگیری از جرم و جنایت چقدر است؟

درست است که دوربین‌ های مداربسته نمی‌توانند 100 درصد از جرایم جلوگیری کنند، اما مطالعات دانشگاهی نشان داده‌اند که دوربین‌های امنیتی به طور کلی باعث کاهش و جلوگیری از جرم می‌شوند. با این حال، در این مطلب به صورت علمی و با استفاده از داده‌های مراکز تحقیقاتی جرم شناسی برتر در سراسر جهان، به هر دو طرف مسئله اثربخشی دوربین‌ مداربسته یا عدم تاثیر آن، می‌پردازیم:

نتایج مثبت پیرامون اثربخشی دوربین‌ مداربسته

  • KTVB7: یک ایستگاه تلویزیونی محلی در اورگان به نام KTVB7 با 86 زندانی که به دلیل دزدی در اداره اصلاحات اورگان مدتی را گذرانده بودند مصاحبه کرد. در پرسش از این مجرمین مشخص شد که اگر در حین سرقت زنگ هشدار به صدا در می‌آمد، اکثر زندانیان فوراً آنجا را ترک می‌کردند. همچنین دوربین‌های مداربسته یک عامل بازدارنده برای آنها جهت نفوذ به یک خانه بوده است. اگرچه اقلیت این مجرمین همچنین اعتراف کردند که وجود دوربین یا زنگ هشدار، در واقع وجود اشیاء با ارزش بیشتری را نشان می‌دهند و دزدی را تشویق می‌کنند. (1)
  • خدمات مشاوره فنی شهرداری: نگاهی جامع به مطالعات دانشگاهی متعدد نشان داده است که؛ بله، دوربین‌های مدار بسته در جلوگیری از وقوع جرم مؤثر هستند. با این حال، زمانی که با عناصر دیگری مانند نور همراه شوند، مؤثرتر هستند. (2)
  • دپارتمان عدالت کیفری و جرم شناسی UNC : با بررسی 422 سارق در سراسر کارولینای شمالی، اوهایو و کنتاکی، دپارتمان عدالت کیفری و جرم شناسی دانشگاه کارولینای شمالی دریافتند که اکثر سارقان هنگام انتخاب خانه برای دزدی، دوربین‌های فضای باز و سایر علائم و تجهیزات نظارتی را در نظر می‌گیرند. (3)
اثربخشی اقدامات بازدارندهدرصد کلی (به نزدیکترین عدد کامل گرد شده)
نزدیک بودن پلیس64%
نشانه‌های آلارم53%
دوربین‌های فضای باز50%
روشنایی بیرون ساختمان16%
نگهبان محله13%
علامت امنیتی25%
  • دانشکده عدالت کیفری دانشگاه راتگرز: در حالی که بسیاری از مردم بر این باورند که دوربین‌های مداربسته صرفاً جرایم را به خانه‌های دیگر منتقل می‌کنند، مطالعه راتگرز نشان داد که وجود دوربین‌ها کل محله‌ها را امن‌تر می‌کنند. در این مطالعه آمده است: «محله‌هایی که در آن‌ها دوربین مداربسته و دزدگیر سرقت نصب شده‌اند، نسبت به محله‌های دیگر، حوادث سرقت کمتری دارند. » (4)
  • FBI Uniform Crime Reporting :  یکی دیگر از داستان‌های اشتباه در مورد دوربین‌های مداربسته این است که حتی اگر آنها جلوی جرم و جنایت را بگیرند، باز هم قیمت آنها ارزش هزینه کردن ندارد. به این مقایسه دقت کنید: مقرون‌به‌صرفه‌ترین دوربین‌های امنیتی می‌توانند کمتر از 20 دلار قیمت داشته باشند، و با توجه به این واقعیت که طبق داده‌های FBI ، میانگین ضرر دلاری در هر سرقت در سال 2017، 2416 دلار بوده است، بنابراین دوربین‌ها می‌توانند تا ده برابر هزینه‌های خود را بازگردانند.(5)
  • موسسه شهری: در نهایت، مطالعه ای از موسسه Urban دوربین‌هایی را در بالتیمور، شیکاگو و واشنگتن دی سی در مرکز شهر بالتیمور قرار داد. 500 دوربین منجر به کاهش شدید جرم و جنایت یعنی به طور متوسط باعث کاهش​​30 حادثه در ماه شد. به طور مشابه، بیش از 8000 دوربین نصب شده در سرتاسر شیکاگو تقریباً 12 درصد کاهش جرم و جنایت را به همراه داشتند (6). با این حال، همه داده ها اینقدر مثبت نبودند، که ما را به نقطه نظر بعدی می‌رساند…
اثربخشی دوربین مداربسته دارای نورپردازی

 

نتایج منفی پیرامون اثربخشی دوربین‌ مداربسته

  • دانشگاه کوئینز: در حالی که ثابت شده است عملکرد دوربین‌های مداربسته از جرم و جنایت جلوگیری می‌کنند، اما این تنها زمانی صدق می‌کند که دوربین‌ها به درستی کار کنند. با نگاهی به سیستم‌های دوربین از سال 2001 تا 2003، مرکز مطالعات نظارتی دانشگاه کوئینز 168 نقص فنی پیدا کرد که مانع استفاده از شواهد در محاکمات جنایی می‌شد.(7) اینجاست که اهمیت نصب صحیح و اصولی سیستم های امنیتی و دوربین مداربسته توسط نصاب دوربین مداربسته مشخص می‌شود. البته، فناوری‌های سیستم های حفاظتی و امنیتی خانه هوشمند نیز از سال 2003 تا حد زیادی بهبود یافته‌اند، اگرچه البته هنوز هم ممکن است نقص فنی رخ دهد.
  • مؤسسه شهری: با وجود اینکه بازدارندگی جرم در مرکز شهر بالتیمور و شیکاگو وجود داشت، مؤسسه شهری دریافت که سیستم‌ های نظارت تصویری محدودیت‌های خود را دارند. دوربین‌های امنیتی چه هنگام فیلم برداری در زمان مناسب، چه در گرفتن کامل رویدادها یا از دست ندادن یک تصویر واضح در شب یا در هوای بد، بی‌خطا نیستند. به علاوه، آنها بر میزان جرم و جنایت در DC یا سایر مناطق بالتیمور تأثیری نداشتند، بنابر این مطالعات، اثربخشی دوربین مداربسته با وجود نتایح مثبت کلی، در شرایط خاص متفاوت است.

آیا علائم امنیتی از اقدام سارقان جلوگیری می‌کند؟

اثربخشی علائم امنیتی در جلوگیری از سرقت

گزینه دیگری که بسیاری از مردم نسبت به آن سوال دارند، اثربخشی نصب علائم امنیتی (واقعی یا جعلی) برای جلوگیری از سرقت است. با اینکه این علائم مطمئناً به اندازه اثربخشی دوربین‌ مداربسته یا آلارم‌ها نیستند، اما علائم امنیتی نیز می‌تواند برخی از سارقان را که حدود 25 درصد است، از سرقت منصرف کند. نظرسنجی KTVB7 همچنین نتایج متفاوتی را در مورد علائم امنیتی به عنوان یک عامل بازدارنده جرم منتشر کرد؛ در حالی که این علائم برخی از سارقان را نگران نمی‌کرد، برخی دیگر نیز، آنها را به عنوان نشانه‌ای برای اقدام در نظر گرفتند!

اما در مجموع، علائم امنیتی ارزان هستند و بعید است که سارقین را تشویق به جرم و جنایت کنند، بنابراین قرار دادن آن در فضای باز ساختمان شما ضرری ندارد.

آیا باید دوربین مداربسته  فضای باز را پنهان کنیم؟

احتمالا فکر می‌کنید که قرار دادن دوربین های مدار بسته در پشت درختان، یا به روش‌های محتلف پنهان کردن آنها از دید، روش موثرتری خواهد بود. اما بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند سارقان خانه‌های دارای دوربین‌های مداربسته را، کمتر برای سرقت انتخاب می‌کنند. بنابراین حتی داشتن بهترین دوربین مداربسته برای باغ، در صورت مخفی بودن آن، این هدف بازدارندگی را از بین می‌برد. بهتر است دوربین‌های فضای باز خود را قابل مشاهده نگه دارید تا بتوانند از وقوع جرم جلوگیری کنند.

نکته فنی: مطمئن شوید که دوربین‌های مداربسته فضای باز شما قابل مشاهده هستند، تا سارقان را از انتخاب خانه شما برای دزدی بازدارند.

چگونه می‌توان اثربخشی دوربین‌ مداربسته را افزایش داد؟

هنگام نصب دوربین در منزل خود، چند مرحله اضافی وجود دارد که برای جلوگیری از جرم و جنایت بهتر است آنها را در نظر بگیرید:

نکات افزایش اثربخشی دوربین مداربسته

1- قابلیت دید: همانطور که گفتیم قابل مشاهده بودن دوربین‌ها در بازدارندگی از سرقت بسیار موثر است. به همین دلیل مطمئن شوید که عناصر امنیتی، برای سارقان احتمالی قابل مشاهده هستند و به آنها هشدار می‌دهند که خانه شما ارزش ریسک را ندارد.

2- نورها: نورپردازی در فضای باز، به ویژه روشنایی فعال شونده با حرکت، می‌تواند به معنای واقعی کلمه بر روی مجرمان تمرکز کند و تشخیص آنها را بالا ببرد. بعضی از دوربین‌ها دارای نورافکن داخلی هستند. این نورپردازی، نوعی بازدارندگی فعال است که مانند هشدارهای صوتی و تصویری داخلی دوربین‌ها عمل می‌کند.

3- آژیرها و زنک هشدار: سایر اشکال بازدارندگی که باعث افزایش اثربخشی دوربین‌ مداربسته می‌شوند؛ شامل دوربین‌هایی با آژیر و بلندگوهای داخلی است. بعضی از دوربین‌های فضای باز دارای یک شکل از هوش مصنوعی به نام هوش نگهبانی هستند. در این مدل دوربین های مداربسته به طور خلاصه، اگر کسی در اطراف ساختمان پرسه بزند، دوربین چراغ‌های LED  را روشن می‌کند و آهنگی را می‌نوازد. و یا دوربین‌هایی که دارای آژیرهای 104 دسی‌بلی هستند که صدای آن تقریباً به اندازه یک اره رومیزی است. آنها می‌تواند هر زمان که صلاح بداند به صدا درآید. و چند پرتو نور قرمز و سفید بتابانند. در این صورت مجرم مطمئناً از ادامه فعالیت منصرف می‌شود. در مورد مزایای استفاده از بلندگو در مقاله 6 ویژگی پیشرفته دوربین مداربسته، بیشتر توضیح داده‌ایم.

4- دید در شب: قابلیت دید در شب خوب، برای دوربین‌های مداربسته ضروری است. دوربین‌های مداربسته برای اثربخشی بیشتر یا باید دارای دید در شب رنگی (StarLight) باشند و یا باید دارای حسگرهای LED مادون قرمز باشند تا تصویری واضح در تاریکی ایجاد کنند.

5- دوام: آخرین اما نه کم اهمیت‌ترین گزینه در افزایش اثربخشی دوربین مداربسته این است که، به دنبال دوربینی باشید که بتواند در برابر شرایط آب و هوایی منطقه شما مقاومت کند و محدوده دمایی آن را به همراه رتبه IP آن بررسی کنید.

نکته: FYI  رتبه‌بندی IP میزان حساسیت یک جسم به جامدات و مایعات را اندازه‌گیری می‌کند. به دنبال دوربین امنیتی با درجه IP حداقل 65 باشید، به این معنی که در برابر گرد و غبار و در برابر فشار کم آب مقاوم است.

اثربخشی دوربین مداربسته دارای دید در شب

خلاصه

با اینکه شواهدی هر چند کم، بر خلاف اثربخشی دوربین مداربسته وجود دارد، اما به طور کلی، مطالعات معتبر نشان می‌دهد که دوربین‌های مداربسته می‌توانند از وقوع جرم جلوگیری کنند. البته، داشتن دوربین مدار بسته دید در شب باکیفیت که می‌توانند در هر زمانی از روز یا شرایط آب‌وهوایی فیلم‌برداری کنند، مهم است. بنابراین به یاد داشته باشید: امنیت شما به اندازه نصب دوربین مداربسته به صورت صحیح و کیفیت دوربین‌های مداربسته شما خواهد بود.

سوالات متداول


آیا دوربین‌های مدار بسته از جرم و جنایت جلوگیری می‌کنند؟


همانطور که در این مقاله به طور مفصل به آن پرداختیم، تحقیقات دانشگاهی معتبر مانند دانشگاه کارولینای شمالی، دانشگاه راتگرز و مؤسسه شهری نشان داده‌اند که دوربین‌های مداربسته از جرم و جنایت جلوگیری می‌کنند

آیا دوربین‌ها بازدارنده خوبی برای جرم هستند؟


بر اساس مطالعه‌ای که در بخش عدالت جنایی و جرم‌شناسی دانشگاه کارولینای شمالی انجام شد، دوربین‌ها بازدارنده خوبی برای جرم هستند. زیرا بیشتر از 60 درصد سارقان در صورت یافتن آلارم یا دوربین مداربسته، هدف دیگری را انتخاب می‌کنند.


سارقان چه خانه‌ای را انتخاب می‌کنند؟


سارقان خانه‌ها را بر اساس تعدادی از عوامل مانند وجود موارد زیر انتخاب می‌کنند:
• ماشین‌هایی که در خیابان هستند، به خصوص اگر لوکس باشند.
• نرده‌های بزرگ.
• بوته‌ها یا درختان بیش از حد رشد کرده.
• قاب پنجره و درب قدیمی یا ارزان.
آنها همچنین نزدیکی به خانه‌های دیگر را در نظر می‌گیرند و خانه‌های ایزوله‌تر را برای دزدی ترجیح می‌دهند. این داده‌ها از نظرسنجی از 86 زندانی که به دلیل سرقت در بخش اصلاحات اورگان به سر می‌بردند، و توسط ایستگاه تلویزیون محلی KTVB7 به دست آمده است.

آیا علائم امنیتی مانع از وقوع جرم می‌شود؟

علائم امنیتی مانع از وقوع جرم می‌شود. در یک مطالعه از دانشگاه کارولینای شمالی، 25 درصد از سارقان گفتند که وجود علائم امنیتی آنها را از انتخاب خانه باز می‌دارد. با این حال، این علائم،  بازدارندگی کمتری نسبت به دوربین‌ها و سیستم‌ های امنیتی جدید دارند که می‌توانند 53 درصد از سارقان را از اقدام به سرقت بازدارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 5 =