آموزش نصب دوربین مداربسته در منزل به زبان ساده

نصب دوربین مداربسته در منزل روشی عالی برای دستیابی به احساس امنیت است. زیرا مجرمان معمولا از خانه‌هایی که مجهز به سیستم نظارت تصویری هستند اجتناب می‌کنند. نقشه و طرح خانه، بودجه و اولویت‌های امنیت خانه شما با همسایه شما متفاوت است، بنابراین هیچ قانون واحدی برای حداقل تجهیزانی که لازم دارید وجود ندارد. اما این راهنما به شما کمک می‌کند تا تمام جنبه‌های تنظیم سیستم های امنیتی خانه را در نظر بگیرید، تعداد دوربین و موقعیت نصب آنها را مشخص کنید و نصب دوربین داخل منزل تان را خودتان انجام دهید.

اقدامات قبل از نصب دوربین در منزل

1- محل نصب دوربین‌ها را مشخص کنید

محل نصب دوربین‌ در منزل

استفاده از سیستم امنیتی منزل برای هر مترمربع، هم گران است و هم ناکارآمد. بنابراین باید اولویت‌بندی کنید که می‌خواهید بیشتر چه مناطقی در دید باشند. کارایی دوربین‌ها زمانی به حداکثر می‌رسد که بدانیم جای مناسب برای نصب دوربین در منزل کدام نقطه است. نقشه‌ای حدسی از ابعاد خانه‌تان بکشید یا اگر نقشه خانه را در دست دارید آن را چاپ کنید. و مکان‌هایی که می‌خواهید دوربین نصب کنید مشخص کنید. بعد از علامت‌گذاری مکان نصب دوربین‌ها، بررسی کنید که مطمئن شوید قرار گرفتن دوربین در آن قسمت بهترین نمای ممکن را ارائه می‌دهد و دید آن با مانعی محدود نمی‌شود. مثلا می‌توانید این مکان‌ها را برای نصب دوربین در منزل انتخاب کنید:

 • درهای ورودی
 • پنجره به سمت خیابان
 • فضاهای غیرخصوصی مثل آشپزخانه، سالن و غیره
 • راه‌پله‌ها و راه‌روها
 • بالکن یا ایوان

2- تجهیزات لازم را مشخص کنید

تجهیزات برای نصب دوربین در منزل

اکنون می‌توانید دوربین‌ها و تجهیزات متناسب با نیازتان را بخرید. حداقل تجهیزاتی که لازم دارید که هزینه دوربین مداربسته در منزل معقول و به‌صرفه باشد شامل: 1 تا 3 دوربین مداربسته، یک دستگاه ضبط کننده تصاویر ( دستگاه DVR یا دستگاه NVR )، کابل دوربین مداربسته ( مغمولا کابل شبکه یا کابل کواکسیال) و سیم برق می‌باشد.

می‌توانید به جای دوربین‌های معمولی که نیاز به کابل‌کشی دارند، از دوربین مداربسته بیسیم استفاده کنید. اما دوربین‌های بیسیم بهترین دوربین مداربسته برای منزل برای زمانی است که نیاز به نظارت بر یک محدوده بزرگ نداشته باشید. و بخواهید یک فضای کوچک را تحت نظر داشته باشید.

پیشنهاد ما برای امنیت ساختمان: استفاده از 2 تا 3 دوربین برای نظارت بر درها و ورودی ها، و یک DVR با حداقل 3 روز زمان ضبط و

برای امنیت اشیا ارزشمند یا کودکان: استفاده از 1 تا 3 دوربین بی‌سیم داخلی است. دوربین بیسیم بهترین سیستم امنیتی منزل برای استفاده در اتاق‌های کوچک است. همچنین این دوربین‌ها می‌توانند تصاویر را مستقیماً به کامپیوتر شما منتقل کنند. ( از دوربین‌های مخفی مانند دوربین مداربسته پین هول نیز می‌توانید برای محافظت از وسایل با ارزش استفاده کنید)

3- انتخاب و خرید دوربین مورد نیاز

وقتی متوجه شدید که به چه تعداد دوربین نیاز دارید، باید به این فکر کنید که چه مدل دوربینی بخرید. برای تشخیص اینکه کدام مدل دوربین جهت نصب دوربین در منزل شما مناسب است، حتما مقاله بهترین دوربین مدار بسته خانگی را مطالعه کنید.

همچنین می‌توانید از مشورت با متخصصان این حوزه کمک بگیرید. متخصصان نصب دوربین مدار بسته در رایکانت می‌توانند در مورد قیمت دوربین مداربسته برای منزل و خرید سیستم امنیتی منزل شما را راهنمایی کنند.

از جمله ویژگی‌هایی که می‌تواند در انتخاب نوع دوربین مدار بسته ساختمان مسکونی کمک کند:

 • بی سیم یا سیمی: نصب دوربین مداربسته بیسیم آسان‌تر است و نیاز به سوراخکاری برای عبور کابل دیتا ندارد. اما این دوربین هرچه از گیرنده امواج وای‌فای دور شود کیفیت نیز پایین می‌آید. اگر می‌خواهید یک محدوده بزرگ را تحت نظارت قرار دهید بهتر است دوربین‌های معمولی خریداری کنید.
 • Indoor  یا  Outdoor: حتما از دوربین‌های مخصوص فضای بیرون (Outdoor)، برای نصب دوربین مداربسته در کوچه و فضای باز استفاده کنید. در غیر این صورت باران یا رطوبت به دوربین آسیب خواهد زد.
 • حساس به حرکت: برخی از دوربین‌ها فقط زمانی که متوجه حرکت شوند ضبط می‌کنند. با نصب دوربین در منزل با قابلیت Motion Sensing، دوربین فقط وقتی شخصی در اتاق یا محیط است فیلم می‌گیرد. با این روش در انرژی و هزینه صرفه‌جویی می‌کنند.
 • مشاهده از راه دور: بسیاری از دوربین‌های جدید امکان پخش فیلم‌های خود را به تلفن همراه یا لپ‌تاپ شما در هر کجای دنیا ارائه می‌دهند. و امکان بررسی خانه از طریق یک برنامه را فراهم می‌کند.
دوربین اوت دور

4- انتخاب و خرید دستگاه ضبط تصویر

همانطور که گفتیم، بعد از نصب دوربین در منزل، برای ذخیره و مشاهده تصاویر دوربین‌ها‌، به یک دستگاه ضبط کننده فیلم (معمولا دستگاه DVR) نیاز دارید. این دستگاه، ویدئوها را دریافت و دخیره می‌کند. همچنین می‌توانید تصاویر را روی مانیتور، مثلا روی صفحه رایانه یا تلویزیون نیز پخش کنید. انواع  DVR وجود دارد که امکانات متفاوتی دارند. مثلا DVR ترکیبی امکان اتصال هر دو دسته دوربین آنالوگ و دوربین IP به دستگاه دی وی آر را می‌دهد. همچنین DVR ها ظرفیت حافظه متنوعی دارند که به آنها امکان می‌دهد فیلم را حتی تا صدها ساعت ذخیره کنند.

دستگاه NVR نیز مانند DVR  قابلیت ضبط بالایی دارد. ولی این دو دستگاه در نحوه ضبط فیلم متفاوت هستند. می‌توانید این تفاوت‌ها را در تفاوت‌های DVR و NVR بخوانید.

انتخاب و خرید دستگاه ضبط تصویر

در هنگام نصب دوربین مدار بسته در منزل باید  DVR را در مکانی قرار دهید که دسترسی به آن آسان باشد. که بتوانید کابل‌های دوربین‌ها را از هرجای خانه به آن متصل کنید. برای 1 تا 3 دوربین فقط به یک DVR 4 کانال نیاز دارید. دستگاه‌های DVR به صورت معمول در تعداد کانال‌های 4 کانال، 8 کانال، 16 کانال و 32 کانال تولید می‌شوند.

فاکتور نهایی که در این قسمت باید مشخص کنید، مدت زمان ضبط دوربین مداربسته است. می‌توانید هر مدتی را که بخواهید برای ضبط ویدئوها انتخاب کنید ولی این مسئله به هزینه و تجهیزاتی که برای سیستم حفاظتی منزل خود انتخاب می‌کنید نیز بستگی دارد.

روش نصب دوربین در منزل

1- نصب دوربین بر روی دیوار

نصب دوربین بر روی دیوار

بهترین زاویه را برای نصب دوربین در منزل در نظر بگیرید. به طوری که همه ورودی و خروجی‌ها را با وضوح ببینید. محل مورد نظر تا حد امکان نزدیک پریز برق باشد. بهتر است دوربین را در فاصله 3 متری از سطح  زمین نصب کنید. به طوری که به راحتی نتوان به آن دست زد و خرابکاری کرد.

دوربین را به دیوار پیچ کنید. بعضی از دوربین‌ها دارای لنت‌های چسبنده هستند که می‌توانید دوربین را به دیوار بچسبانند. اما پیچ کردن دوربین امن‌ترین راه برای نصب دوربین در منزل به مدت طولانی است. نصب هر مدل دوربین ممکن است کمی متفاوت باشد ولی بیشتر آنها نیاز به مراحل زیر دارند:

 • پایه را در محل مورد نظر خود قرار دهید.
 • با استفاده از مداد، محل پیچ‌ها را علامت بزنید.
 • با استفاده از مته برقی محل قرارگیری هر پیچ را سوراخ کنید.
 • پایه را به داخل دیوار پیچ کنید.

2- نحوه اتصال کابل‌های دوربین به دستگاه DVR

اتصال کابل‌های دوربین به دستگاه DVR

در مرحله بعدی نصب دوربین در منزل، دوربین را به برق وصل کنید. تقریباً همه دوربین ها دارای یک آداپتور برق هستند که باید به یک پریز دیواری معمولی متصل شوند.

– کابل دیتای دوربین را به DVR وصل کنید. یک سر این کابل‌ها به خروجی دوربین و سر دیگر آن به پورت‌های ورودی روی DVR وصل می‌شوند. دوربین‌های آنالوگ با استفاده از کابل کواکسیال به پورت BNC متصل می‌شوند. و دوربین‌های آی پی با کابل شبکه به پورت RJ45 وصل می‌شوند.

 • استفاده از کابل‌های BNC ساده است. هر دو طرف کابل یکسان بسته می‌شود. در انتهای کابل یک مهره کوچک می‌چرخانید تا در جای خود قفل شود.
 • اگر کابل شما اتصال BNC ندارد، می‌توانید یک آداپتور BNC ساده خریداری کنید. این به انتهای کابل شما می‌خورد تا آن را با BNC سازگار سازد.
 • برای نصب کابل شبکه در دوربین‌های IP نیر فقط کافی است با یک فشار رو به پایین بر روی زبانه، سوکت سر کابل را داخل پورت جابیندازید.
اتصال کابل به DVR

– برای داشتن یک سیستم حفاظت منزل واقعاً حرفه‌ای، می‌توانید کابل‌ها را به وسیله نصب داکت بر روی دیوار یا داکت کف خواب بر روی زمین، به سمت دستگاه DVR هدایت کنید. برای اجرای داکت و عبور کابل‌ها لازم است در دیوار سوراخ ایجاد کنید.

اگر از سوراخکاری در دیوارها و عبور کابل‌ها نگران هستید، برای حفظ زیبایی و جلوگیری از خسارت، از شرکت خدمات دوربین مدار بسته و متخصصان این حوزه کمک بگیرید. برای مشاوره جهت نصب و راه‌اندازی و خدمات پشتیبانی دوربین مدار بسته می‌توانید با رایکانت تماس بگیرید.

3- نحوه نصب دوربین بیسیم

نحوه نصب دوربین بیسیم

اگر برای نصب دوربین در منزل از دوربین بیسیم استفاده می‌کنید درست است که نیاز به کابل‌کشی ندارید، اما باید بدانید که؛ برای دسترسی به تنظیمات دوربین بیسیم و کانفیگ کردن آن نیاز به نصب یک نرم‌افزار یا اپلیکیشن بر روی تلفن همراه دارید.

بسیاری از دوربین‌های بی سیم دارای یک CD نرم افزاری هستند. که برای مشاهده فیلم‌ها باید آن را روی تلفن همراه یا کامپیوتر نصب کنید. برای دسترسی به فیلم‌های دوربین‌ها نیز کافی است، دستورالعمل‌های روی نرم‌افزار را دنبال کنید. همچین اپلیکیشن‌هایی مانند نرم‌افزار مدیریت تصاویر V380  و نرم‌افزار VM Camera نیز برای بسیاری از دوربین‌های بیسیم قابل استفاده هستند. راهنمای کامل نصب دوربین‌های بیسیم را در مقاله راهنمای نصب دوربین مداربسته بیسیم بخوانید.

نکته: دوربین مدار بسته بدون DVR نیز کار می‌کند، اما اگر از نصب دوربین مداربسته بدون DVR استفاده کنید، از همه قابلیت‌های سیستم نظارت تصویری خود نمی‌توانید بهره ببرید.

4- نحوه نصب DVR به مانیتور

دستگاه‌های DVR  با استفاده از کابل‌های HDMI یا کابل‌های کواکسیال به مانیتور متصل می‌شوند. آموزش تصویری مراحل اتصال کابل‌ها در DVR را در روش نصب DVR کاملا توضیح داده‌ایم.

در مرحله آخر از نصب دوربین در منزل، اتصالات را کاملا بررسی کنید. مطمئن شوید دوربین، DVR و مانیتور همگی به برق متصل شده و روشن هستند. اتصال کامل کابل‌ها را چک کنید و ببینید به ورودی‌های صحیحی در DVR و مانیتور نصب شده باشند.

بعد از نصب کامل کابل‌ها و آداپتورها نوبت به تنظیمات دستگاه ضبط می‌رسد. این کار کمی تخصصی است و نیاز به اطلاعات پیش‌زمینه‌ای دارد. ولی برای آشنایی با آن می توانید از مقاله نحوه راه‌اندازی و تنظیمات DVR‌ و همینطور آموزش تصویری تنظیمات دستگاه NVR کمک بگیرید.

سخن آخر

توصیه آخر ما این است که برای راه‌اندازی سیستم های امنیتی و حفاظتی ساختمان، از متخصصان امنیت و نصب دوربین های مداربسته استفاده کنید. اگرچه هزینه این کار بیشتر از زمانی است که خودتان تصمیم به نصب دوربین در منزل داشته باشید. اما اگر می‌خواهید از چند دوربین استفاده کنید، نیاز به سیم‌کشی حرفه‌ای دارید، و می‌خواهید از قابلیت‌های حرفه‌ای DVR و دوربین‌ها بهره ببرید، با یک شرکت فعال در حوزه امنیت و راه‌اندازی دوربین مداربسته منزل تماس بگیرید.

رایکانت با بیش از 10 سال تجربه در زمینه IT، شبکه‌های کامپیوتری، اجرای دوربین مدار بسته و سیستم‌های نظارتی، امنیتی و کنترلی در خدمت شماست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × دو =