دوربین تحت شبکه چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که در مقاله انواع دوربین مداربسته گفته شد؛ دوربین تحت شبکه که معمولا به آن دوربین IP می‌گویند، یک دوربین فیلمبرداری دیجیتال است. این نوع دوربین دقیقاً مانند وب‌کم، که داده‌ها را از طریق شبکه یا اینترنت انتقال می‌دهد و دریافت می‌کند. برخلاف وب کم معمولی، دوربین تحت شبکه یک واحد مستقل با آدرس IP مخصوص به خود است. که برای انتقال تصاویر فقط نیاز به اتصال به شبکه دارد. دوربین IP دقیقاً به همان روش دستگاه‌های استاندارد درون شبکه مانند لپ‌تاپ، تبلت یا پرینتر، به شبکه متصل می‌شود.

دوربین تحت شبکه چیست و چگونه کار می کند؟

در ادامه مقاله به طور کامل سوال دوربین تحت شبکه چیست و نحوه عملکرد آن را شرح می‌دهیم. همینطور در این مطلب پاسخ به تمام سوال‌های “دوربین آی پی چیست” یا “دوربین مداربسته ip چیست” یا ” آی پی کمرا چیست” را خواهید یافت.

معرفی دوربین مداربسته تحت شبکه

معرفی دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه به عنوان مثال دوربین آی پی (آی پی کمرا)، یک دوربین دیجیتال است که برای نظارت استفاده می‌شود. و به آن سیستم نظارت تصویری تحت شبکه نیز گفته می‌شود. دوربین های تحت شبکه ip جانشینی برای دوربین مدار بسته آنالوگ (CCTV) هستند؛ که سال‌هاست به طور گسترده استفاده می‌شوند. دوربین آی پی کمرا به جای نیاز به استفاده از شبکه اختصاصی، از شبکه IP محلی استفاده می‌کند، که دسترسی به اینترنت را نیز فراهم می‌کند. دوربین‌های تحت شبکه از پروتکل‌های استاندارد IP مانند Motion JPEG ، MPEG یا H.264 برای انتقال تصویر دوربین استفاده می‌کنند. ( برای دانستن تفاوت‌های بیشتر، مقاله تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه را بخوانید)

سیستم امنیتی دوربین مداربسته آی پی با داشتن ویژگی اضافی نسبت به سیستم امنیتی دوربین مداربسته سنتی، امنیت بهتری را فراهم می‌کند. دوربین‌های IP سیگنال‌های ویدئویی با کیفیت بالایی ارائه می‌دهند. و امکان انتقال سیگنال یا داده‌ها از طریق لینک اترنت شبکه را فراهم می‌کنند. دوربین تحت شبکه به دلیل همین کیفیت بهتر، ویژگی‌های اضافی و انعطاف‌پذیر بودن، به سرعت در حال محبوبیت در بین مصرف‌کنندگان است.

تاریخچه

در مسیر یاد گرفتن اینکه دوربین مداربسته تحت شبکه چیست، بهتر است کمی از تاریخچه آن بدانیم. اولین سری دوربین تحت شبکه در سال 1996 توسط Axis Communications با نام مدل Neteye 200 عرضه شد. در اواخر ۱۹۹۹ این شرکت استفاده از ورژن‌های خاص لینوکس بر روی دوربین‌های خود را شروع کرد. به مرور تکنولوژی دوربین مداربسته شبکه توسط سایر شرکت‌های دیگر گسترده‌تر شد. و امروزه شاهد دوربین‌های مداربسته تحت شبکه با کیفیت‌ 24مگاپیکسل و بالاتر هستیم.

نحوه کارکرد دوربین تحت شبکه

نحوه کارکرد دوربین تحت شبکه

نحوه کارکرد دوربین تحت شبکه به این صورت است که دوربین تصاویر را ضبط می‌کند. و فایل‌ها را برای انتقال از طریق شبکه فشرده می‌کند. فیلم‌های همه دوربین‌های تحت شبکه در یک ضبط کننده ویدئو شبکه که دستگاه NVR نام دارد ضبط می‌شود. دستگاه NVR مانند یک رایانه با نرم‌افزار مدیریت فیلم است. اکثر دوربین‌های تحت شبکه دارای سنسورهای حرکتی و همچنین سرورهای وب داخلی هستند. و به آنها امکان تنظیم و مشاهده از هر مرورگر وب را می‌دهد. NVR تصاویر ویدئویی را در قالب دیجیتال ضبط می‌کند. و آنها را به سیگنال IP قابل ارسال از طریق شبکه‌های IT مانند شبکه‌های محلی و گسترده (LAN / WAN) و اینترنت تبدیل می‌کند. اصولاً NVR مجموع یک ضبط‌کننده فیلم به صورت دیجیتال و یک شبکه ویدئو سرور است، که در یک دستگاه ترکیب شده‌است. این ترکیب است که به شما امکان می‌دهد از هر کجا که هستید به فیلم ضبط شده و زنده دوربین های آی پی خود دسترسی داشته باشید.

نصب و راه اندازی دوربین تحت شبکه

نصب و راه اندازی دوربین تحت شبکه

به معنای واقعی کلمه هزاران مدل دوربین تحت شبکه وجود دارد. وجود یک دستورالعمل خاص برای نصب دوربین تحت شبکه  که کاملاً متناسب با هر مدل دوربین باشد غیرممکن است. اما در هر صورت مراحل نصب و راه اندازی دوربین تحت شبکه تقریبا برای همه آنها شباهت‌هایی با یکدیگر دارند. که کلیت آن را در ادامه توضیح می‌دهیم.

نکته: به خاطر داشته باشید هرگونه آموزش نصب و راه‌اندازی، به هیچ وجه نمی‌تواند جایگزین کمک متخصصان شود؛ که به دلایل مختلفی مانند پیچیدگی سیستم نظارت تصویری، کاربر فاقد دانش اولیه رایانه / شبکه، پیکره‌بندی و رفع عیب و … استفاده از حضور آنها واجب است.

دوربین‌های IP برای اتصال به شبکه نیاز به یک یا دو کابل دارند. دوربین مداربسته بیسیم (دوربین‌های Wi-Fi) به یک کابل برق برای اتصال به پریز برق نیاز دارند. اما دوربین‌های دیگر علاوه بر کابل برق به یک کابل شبکه نیز نیاز دارند. همچنین دوربین‌های over-Ethernet (PoE) که از یک سوئیچ PoE برای برق استفاده می‌کنند نیازی به دو کابل ندارند.

برای نصب و راه اندازی دوربین تحت شبکه معمولا از دو روش زیر استفاده می‌شود:

اتصال دوربین توسط کابل شبکه به nvr و یا اتصال به کامپیوتر:

۱. روش اتصال دوربین به دستگاه nvr، می‌تواند به صورت مستقیم یا با استفاده از سوئیچ انجام شود. (در صورت POE بودن NVR به سوئیچ نیازی نخواهد بود). تصاویر ضبط شده توسط دوربین، در هارد نصب شده در NVR ذخیره می‌شوند. فلیم‌ها نیز با اتصال یک مانیتور به دستگاه NVR قابل مشاهده است. 

در این روش اگر دوربین تحت شبکه و دستگاه ذخیره‌ساز از دو برند متفاوت باشند، باید از طریق ONVIF ارتباط برقرار شود. (توضیحات دقیق درباره ONVIF از حوصله این مقاله خارج است. برای یک توضیح کوتاه می‌توان اینگونه معرفی کرد که ONVIF یک استاندارد بین‌المللی است. یک دوربین سازگار ONVIF حداکثر سازگاری و قابلیت همکاری با بسیاری از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای موجود را دارد. به طور کلی، دوربین‌های سازگار ONVIF از ویژگی‌های بیشتر و کیفیت بهتری نسبت به دوربین‌های شبکه سنتی غیر ONVIF برخوردار هستند.)

۲. در روش دوم، از یک کامپیوتر یا سرور برای ذخیره و پخش تصاویر دوربین استفاده می‌شود. معمولا شرکت‌ها یا سازمان‌های بزرگ از این روش برای نصب دوربین مداربسته تحت شبکه خود استفاده می‌کنند. از مزیت‌های این روش نصب این است که می‌توان از نرم‌افزارهای نظارتی و تجزیه و تحلیل تصاویر استفاده کرد. و پردازش‌های متفاوتی بر روی تصاویر انجام داد.

سخن آخر

دوربین‌های تحت شبکه ( دوربین مدار بسته ip دار، وب‌کم‌های IP، دوربین تحت شبکه سیم کارت خور، سیستم نظارت تصویری تحت شبکه و …) به شما امکان می‌دهند از طریق کامپیوتر شخصی خود که به شبکه یا اینترنت متصل است، به فیلم ضبط‌ شده و زنده دوربین‌ها دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال دوربین مداربسته ip می‌تواند در شعبه‌های شما در شهرهای مختلف تهران و البرز نصب شده باشد. و شما همه آنها را از طریق لپ‌تاپ یا هر رایانه شخصی دیگری که به شبکه یا اینترنت متصل است مشاهده کنید.

همچنین این امکان وجود دارد دوربین‌های امنیتی خود را در هر مکان از راه دور کنترل کنید. نظارت از راه دور بر روی چندین مکان از یک دفتر مرکزی، صرفه‌جویی زیادی در هزینه فراهم می‌کند. و یکی از مزایای مهم استفاده از دوربین تحت شبکه است. متخصصین ما در رایکانت به شما کمک می‌کنند دوربین‌های IP و محصولات شبکه مرتبط با آن را با برند پیشرو، معتمد و با بالاترین استاندارد کیفیت تهیه کنید. و نصب و راه‌اندازی آنها را بدون کوچکترین دغدغه‌ای به صورت حرفه‌ای اجرا کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش − 1 =