7 روش نصب دوربین مداربسته بدون DVR و NVR

چگونه یک دوربین مداربسته بدون DVR راه‌اندازی کنیم؟ آیا کنترل و راه اندازی دوربین مدار بسته بدون DVR امکان‌پذیر است؟ و یا چگونه می‌توان یک دوربین IP را بدون DVR یا NVR نصب و استفاده کرد؟

اینها سوالاتی هستند که در زمان انتخاب و نصب انواع دوربین مداربسته با آن روبه‌رو می شویم. امروز و در این مقاله می‌خواهیم در مورد تمام جنبه‌های مربوط به راه‌اندازی و نصب دوربین مداربسته بدون DVR یا NVR صحبت کنم.

آیا دوربین مدار بسته بدون DVR/NVR کار می‌کند؟

قبل از هر چیز، ابتدا باید بدانید که آیا دوربین مداربسته می‌تواند بدون DVR یا NVR کار کند یا خیر؟

پاسخ کوتاه است: بله! می‌تواند.

به عبارت ساده‌تر، DVR یا NVR عمدتا برای ذخیره تصاویر دوربین‌های مداربسته طراحی شده‌است. بدون DVR یا NVR، هم دوربین تحت شبکه یا دوربین مداربسته ip و هم دوربین آنالوگ هنوز هم می‌توانند به طور مستقل عمل کنند. درست مانند دوربین‌های مداربسته که کارت SD دارند. حتی در بهترین حالت می‌توانید دوربین را به تلفن همراه، کامپیوتر، لپ‌تاپ یا تلویزیون خود بدون DVR/NVR وصل کنید تا جریان مستقیم فیلم پخش شود.

برای مراحل دقیق نحوه نصب دوربین مداربسته بدون dvr یا NVR، خواندن مقاله را ادامه دهید:

نحوه نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVR

در کل برای راه‌اندازی دوربین مداربسته بدون نیاز به  DVR و NVR، 7 راه وجود دارد.

  1. استفاده از دوربین دارای کارت حافظه
  2. استفاده از دوربین‌های PoE و بی‌سیم
  3. اتصال دوربین به تلویزیون یا مانیتور و پخش زنده تصاویر
  4. استفاده از کامپیوتر یا سرور به جای DVR/NVR
  5. استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری
  6. از طریق وارد کردن UID (برای دوربین‌های P2P)
  7. و در آخر استفاده از انتقال پورت.

راه‌حل 1: نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVR با استفاده از دوربین دارای کارت حافظه

یک دوربین مداربسته با کارت Micro SD داخلی انتخاب کنید. به این ترتیب برای ضبط تصاویر می‌توانید به راحتی از دوربین بدون dvr استفاده کنید. بسیاری از دوربین‌های IP می‌تواند از اتصال wifi، پخش ویدئو P2P و ضبط کارت SD پشتیبانی کنند.

توجه داشته باشید که وقتی فضای ذخیره‌سازی کارت‌های SD پر شد، فایل‌های قدیمی به طور خودکار توسط فایلهای جدید رونویسی و جایگزین می‌شوند.

نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVR با استفاده از دوربین دارای کارت حافظه

راه‌حل 2:  نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVR با استفاده از دوربین‌های PoE و بی‌سیم

روش‌های اتصال دوربین PoE و دوربین مدار بسته بی سیم به کامپیوتر یا لپ‌تاپ می‌تواند کمی متفاوت باشد. بنابراین ما هر دو را در مراحل دقیق و جداگانه آموزش می‌دهیم.

نحوه نصب دوربین مداربسته بی سیم بدون DVR / NVR

مرحله 1: دوربین بی‌سیم خود را با آداپتور برق شارژ کنید.

مرحله 2: برای راه‌اندازی اولیه، دوربین IP را از طریق کابل شبکه به روتر یا مودم وصل کنید.

نحوه نصب دوربین مداربسته بی سیم بدون DVR / NVR

مرحله 3: نرم‌افزار دوربین را روی کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود نصب کنید.

مرحله 4: شبکه WiFi را انتخاب کرده و رمز عبور را در منوی Device Settings” > “Network”  وارد کنید. به این طریق دوربین شما به کامپیوتر متصل می‌شود.

توجه: مراحل بالا خلاصه‌ای از نحوه نصب دوربین بی سیم بود. برای انجام این مراحل با جزئیات کامل مقاله آموزش نصب دوربین مداربسته بیسیم را مطالعه کنید.

نحوه نصب دوربین مداربسته PoE بدون dvr / NVR

مرحله 1: دوربین PoE را با کابل شبکه به روتر یا مودم وصل کنید. (کابل شبکه در دوربین PoE هر دو کار انتقال تصویر و انتقال برق را انجام می‌دهد)

مرحله 2: نرم‌افزار دوربین را در کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود نصب کنید.

توجه: اگر روتر شما از PoE پشتیبانی نمی‌کند، برای اتصال دوربین IP PoE به کامپیوتر یا لپ‌تاپ بدون DVR یا NVR به یک انژکتور PoE یا سوئیچ PoE نیاز دارید.

نحوه نصب دوربین مداربسته PoE بدون dvr / NVR

راه‌حل 3: نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVR با استفاده از تلوزیون و مانیتور

آیا می‌خواهید دوربین‌های مدار بسته خود را بدون DVR/NVR تماشا کنید؟

اگر بخواهید فیلم‌های دوربین مداربسته را مستقیم مشاهده کنید، دوربین‌های مدار بسته بدون نیاز به dvr خواهند بود. فقط کافی است مراحل زیر را انجام دهید تا راه اندازی دوربین مدار بسته بدون dvr بر روی تلویزیون یا مانیتور داشته باشید.  همچنین اگر در انتقال تصویر دوربین مداربسته به تلوزیون، از دستگاه ضبط  VCR استفاده کنید، می‌توانید ویدئوها را نیز ذخیره کنید.

مراحل اتصال دوربین‌های مداربسته آنالوگ به تلویزیون یا مانیتور بدون دستگاه DVR:

مرحله 1: دوربین خود را با کابل RCA به دستگاه VCR وصل کنید.

مرحله 2: دوربین را با آداپتور برق به منبع تغذیه وصل کنید.

مرحله 3: VCR را از طریق کابل RCA دیگر به تلویزیون وصل کنید.

مرحله 4: یک نوار VHS را در VCR قرار دهید و سپس دکمه Record را برای ضبط فیلم فشار دهید.

توجه داشته باشید که مراحل فوق فقط برای اتصال دوربین‌های مدار بسته آنالوگ به تلویزیون بدون DVR صدق می‌کند.

در صورت نیاز به نصب و مشاهده دوربین IP بر روی تلویزیون یا مانیتور بدون NVR، به دستگاه‌های ثالث برای اتصال نیاز است. برای مثال می‌توانید از NetcamViewer Monitor استفاده کنید. به این صورت که می‌توانید دوربین‌های IP خود را از طریق کابل اترنت به این دستگاه وصل کرده و به پورت HDMI تلویزیون متصل شوید. سپس می‌توانید کانال را برای تماشای تلویزیون و یا بررسی فیلم‌های دوربین IP عوض کنید.

راه‌حل 4: نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVR با استفاده از کامپیوتر یا سرور

 اگر یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ اضافی دارید، می‌توانید از آن به جای دستگاه dvr استفاده کنید و فیلم دوربین مدار بسته را مستقیماً روی آن ضبط کنید. اما مشکل اتصال مستقیم دوربین مداربسته به کامپیوتر بدون  dvrاین است که در این روش باید کامپیوتر خود را دائماً روشن نگه دارید.

در این روش می‌توان به جای کامپیوتر، از سرور برای نصب دوربین مداربسته بدون dvr استفاده کرد. به این صورت که فیلم‌های دوربین‌های مداربسته را در سرور بارگذاری و ذخیره کنید. در این حالت می‌توانید از هر کجا از طریق تلفن همراه خود به فایل‌های خود روی سرور دسترسی داشته باشید.

راه‌حل 5: نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVR با استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری

 اگر برند دوربین مداربسته شما خدمات ذخیره‎سازی ابری ارائه می‌دهد، می‌توانید نصب دوربین مداربسته بدون dvr / NVR را روی فضای ابری انجام دهید و فیلم‌ها را آنجا ذخیره کنید.

استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری نیاز به پرداخت هزینه و اشتراک ماهانه دارد. اما مزیت این روش این است که سرویس ابری امکان پشتیبان‌گیری از فایل‌های حساس و مهم را فراهم می‌کند. و همچنین به شما امکان می‌دهد در هر زمان و هر مکان به آنها دسترسی پیدا کنید.

راه‌حل 6: نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVR با استفاده از روش UID

امروزه و با پیشرفت فناوری، در اکثر دوربین‌های IP، امکان راه‌اندازی و نصب دوربین مداربسته بدون dvr به راحتی امکان‌پذیر است. اگر دوربین مداربسته شما از فناوری P2P پشتیبانی می‌کند، راه‌اندازی دوربین‌های IP بدون نیاز به دستگاه VNR بسیار آسان است.

 برای نصب دوربین بدون dvr با روش UID چند مرحله ساده وجود دارد. در زیر این روش را روی دو نمونه دوربین توضیح می‌دهیم.

مثال اول:

در دوربین آی پی P2P برند Reolink مدل Argus® 2 در 3 مرحله ساده برای انجام تنظیمات دوربین بدون DVR یا NVR آورده شده است.

مرحله 1: نرم‌افزار رایگان دوربین مداربسته را که توسط توسط فروشنده ارائه شده، مانند Reolink App و Client را دانلود و نصب کنید.

مرحله 2: UID و رمز عبور دوربین را برای اضافه کردن دوربین وارد کنید.

نصب دوربین بدون dvr با روش UID

مرحله 3: در App/Client روی دوربین کلیک کنید. سپس می‌توانید Reolink Argus® 2 را از طریق اینترنت مشاهده کنید.

مثال دوم:

 در دوربین آی پی P2P  برند Vstarcam مدل C24S-PLUS، 3 مراحل سریع و ساده برای انجام نصب دوربین بدون DVR یا NVR به صورت زیر است.

مرحله 1: نرم‌افزار رایگان دوربین را که توسط سازنده ارائه شده دانلود کنید.

مرحله 2: UID دوربین و رمز عبور را برای اد کردن دوربین وارد کنید (به منظور بهبود امنیت دوربین، حتما رمز عبور پیش‌فرض را تغییر دهید)

مرحله 3: در App/Client روی دوربین کلیک کنید. اکنون و به همین راحتی می‌توانید Vstarcam C24S-PLUS را از طریق اینترنت مشاهده کنید.

نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVR با استفاده از روش UID

علاوه بر برند Vstarcam و Reolink، سازنده معروف دوربین مدار بسته مانند HIKVISION و Dahua نیز دارای دوربین IP مستقل هستند که از ویژگی های مانند: اتصال Wifi ، ضبط ویدئو با کارت SD و پخش ویدئو P2P پشتیبانی می‌کند.

راه‌حل 7: نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVRبا استفاده از روش انتقال پورت

اگر دوربین مداربسته شما از P2P پشتیبانی نمی‌کنند یا می‌خواهید از طریف مرورگر وب به دوربین خود دسترسی داشته باشید؛ پس برای نصب دوربین مداربسته بدون dvr کافی است از روش انتقال پورت استفاده کنید.

برای این کار باید پیکربندی روی internet gateway خود انجام دهید. این کار امکان انتقال پورت یا port forwarding را بر روی فایروال شما فراهم می‌کند.

اول باید بخش Port Forwarding را پیدا کنید. اگرچه صفحه هر روتر یا مودم با دیگری کمی متفاوت است، اما معمولا اسامی متداول در منو برای بخش تنظیمات که حاوی Port Forwarding هستند عبارتند از:

 “Port Forwarding”, “Applications”, “Gaming”, “Virtual Servers”, “Firewall”, and “Protected Setup”..

یک port forwarding از پیش تعیین شده پیدا کنید. اکثر روترها دارای یک منوی کشویی با گزینه‌های از پیش تنظیم شده برای اپلیکیشن‌های معروف هستند. اگر نیاز به بازکردن پورت‌های یکی از این اپلیکیشن‌ها دارید، آن را از منوی کشویی ” Service Name ” یا ” Application ” (یا اسم مشابه) انتخاب کنید. و سپس با کلیک روی save (یا اسم مشابه) تغییرات خود را ذخیره کنید.

یک ورودی سفارشی ایجاد کنید. اگر برنامه‌ای که می‌خواهید اضافه کنید در فهرست نیست، باید یک port forwarding سفارشی ایجاد کنید. هر روتر روش کمی متفاوت برای انجام این کار دارد، اگرچه اطلاعات مورد نیاز برای هر روتر یکسان است.

آدرس IP پرایوت کامپیوتر خود را وارد کنید. این مورد در قسمت ” Private IP ” یا ” Device IP ” قرار دارد.

تنظیمات خود را ذخیره کنید. روی دکمه Save  یا Apply  کلیک کنید. همچنین در صورت نیاز باید اجازه دهید روتر مجدداً راه‌اندازی (restart) شود تا تغییرات اعمال شوند.

مثال نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVRبا استفاده از روش انتقال پورت

در این جا ما از Reolink RLC-410 به عنوان مثال استفاده می‌کنیم. در زیر روش دقیق نصب دوربین مداربسته بدون dvr با استفاده از روش Port Forwarding را توضیح داده‌ایم.

مرحله 1: آدرس IP دوربین خود را از مسیر Device Settings” > “Network Status پیدا کنید.

نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVRبا استفاده از روش انتقال پورت

مرحله 2: “پورت HTTP” و “پورت RTMP” دوربین IP خود را در مسیر زیر بررسی کنید.

“Device Settings” > “Network” > “Advanced” > “Setup” > “Port Settings”.

مرحله 3: وارد صفحه وب روتر خود شوید و پورت HTTP و پورت RTMP را به آدرس IP دوربین در روتر انتقال دهید.

نصب دوربین مداربسته بدون DVR / NVRبا استفاده از روش انتقال پورت

مرحله 4: آدرس IP شبکه WAN شبکه خانگی خود را پیدا کنید.

مرحله 5: یک مرورگر وب را باز کنید و آدرس URL را در قالب http: // (wanip): (httpport) وارد کنید.

سخن آخر

همانطور که در بالا به طور کامل توضیح دادیم برای نصب دوربین مداربسته بدون dvr روش‌های بسیاری وجود دارد. اگر چه انواع DVR وجود دارد که استفاده از آنها کار شما را راحت‌تر خواهد کرد. مخصوصا اگر مشخصات دستگاه DVR را به خوبی بشناسید و نصب DVR را به صورت اصولی انجام دهید؛ گزینه‌های بسیار زیاد و کاربردی برای مدیریت دوربین‌های خود خواهید داشت. اما با این همه چه برای دوربین‌های آنالوگ و چه دوربین‌های IP، بدون DVR یا NVR ، گزینه‌های زیادی نیز برای ضبط تصاویر وجود دارد. فقط کافی است یکی از 7 روشی که در این مقاله توضیح دادیم انتخاب کنید و به راحتی نصب دوربین در منزل یا هر محل دیگر را بدون نیاز به DVR انجام دهید.

اگر سوالات دیگری در مورد نحوه راه اندازی دوربین مدار بسته بدون dvr، اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر بدون dvrو … دارید لطفاً با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =